Õpilasi oodatakse osalema nanotehnoloogia projektis

29. sept. 2014 - Kommenteeri artiklit

Tartu ülikool (TÜ) kutsub üldhariduskoole osalema kaks aastat kestvas projektis Quantum Spin-Off, milles õpilased saavad tutvuda nanotehnoloogia teemade, sh tehislihaste valmistamise ja nanoosakeste manipuleerimisega.

„Eesti koolide õpetajatel puudub enamasti nii nanoteaduse tutvustamise kogemus kui ka sidemed nanoteaduse ekspertide ja tehnoloogiat kasutavate ettevõtete külastamiseks,” ütles projekti juht, TÜ tehnoloogiahariduse professor Margus Pedaste.

Et nanoteadust kooliõpilastele lähemale tuua, otsustasid TÜ haridusteadlased korraldada projekti, milles õpilased saavad lähemalt tutvuda tänapäeva teadusega ning selle rakendamise võimalustega kõrgtehnoloogia ettevõttes.

„Samuti soovime inspireerida noori tulevikus valima teaduse ja tehnoloogiaga seotud eriala,” lisas projekti koordinaator, TÜ haridustehnoloogia keskuse projektijuht Maarika Lukk.

Kuigi tavainimene nanoteadusega vähe kokku puutub, pakub see palju praktilisi lahendusi näiteks meditsiinis, hariduses, sõjatööstuses ja kosmoses.

Projektis osaleb seitse õpilasmeeskonda, mille suurus võib varieeruda paarist õpilasest terve klassini. Iga meeskond saab tegeleda ühega seitsmest teemast: tehislihaste valmistamine, mikrobioloogilised kütuseelemendid, nanoosakeste manipuleerimine, nanoosakesed ja ioonsed vedelikud õlilisanditena, regeneratiivses meditsiinis kasutatavad materjalid, aatomkontrollitud struktuuride sadestamine ja karakteriseerimine 3D alustel ning inglise keeles tutvustatav teema „Artificial robotic fish with EAP elements”.

„Õpilased õpivad nanovaldkonna õppemoodulite järgi. Lisaks loeb iga rühm teadusartiklit, mille on valinud valdkonna ekspert. Teadusartikli põhjal koostavad õpilased  uurimisprojekti ning selle tulemuste rakendamiseks sobiva äriplaani,” kirjeldas Lukk projekti käiku.

Teemadega tutvumisel on abiks vastava valdkonna eksperdid Tartu ülikoolist, külastatakse nanotehnoloogia uurimislaborit ja nanotehnoloogiaid kasutavaid ettevõtteid.

Koolid, kes soovivad projektis osaleda peaksid projekti kodulehelt täitma registreerimisvormi ja saatma aadressil maarika.lukk@ut.ee hiljemalt 6. oktoobril. Kui sooviavaldusi on rohkem kui projektis kohti, langetatakse otsus motivatsioonikirja põhjal.

Projekti avaseminar toimub Tartu lõunakeskuses 16. oktoobril.

Projekt kestab kaks aastat ning see viiakse läbi ka Belgias, Šveitsis ja Kreekas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!