Põnevust, glamuuri ja nippe kunsti avastamiseks

26. sept. 2014 Maarin Ektermann Kumu hariduskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit

Kumu kunstimuuseumi haridusprogrammid võib jagada kaheks: püsiprogrammid (seotud püsiekspositsiooni ja Kumu endaga) ning programmid vahetuvatel näitustel. Kooliaasta avalöögiks sobib hästi novembri alguseni avatud eksperimentaalse näitusega „Merike Estna ja mina kui maal” kaasnev programm „Maali lainel”, kus saab avastada taltsutamatuid kaasaegse maalikunsti teoseid ning loovtunnis kasutada habemeajamisvahtu (kuidas täpselt, selgub kohapeal)!

Selle aasta üks tõelisi pilgupüüdjaid saab olema aga oktoobris avanev art déco näitus kosmopoliitse moe­entusiasti Aleksandr Vassiljevi erakogust, kus eksponeeritakse autentseid rõivakomplekte ja aksessuaare. Näitusega kaasnevas haridusprogrammis osalejad saavad teadmisi ajastu olulistest mõjutajatest ja elustiilist Esimesele maailmasõjale järgnenud säraval aastakümnel ning ka ise ajastusse sisse elada. Uuritakse, millised isiklikud lood peituvad kostüümide taga, kes võisid olla nende kandjad ning miks oli ühel hetkel vaja oma luksuslikud kleidid ja šikid ülikonnad hoopis kohvritesse pakkida.

Valikusse on lisandunud ka uusi püsiprogramme. „Kumu mustrivõti” on hasartne mäng, mis suunab osalejad vaatama muuseumi arhitektuurset keskkonda tähelepaneliku ja värske pilguga ning leidma vastuseid Kumu võtmeküsimustele. „Kunsti vaatamise ABC” sobib sissejuhatavaks külaskäiguks, kuna viib osalejad nii kunstiklassika kui ka Nõukogude ja kaasaegse kunsti näitustele ja pöörab tähelepanu sellele, mida võiks kunstiga kokku puutudes alustuseks teada ning kuidas kunsti üle arutleda. Programm „Milleks kunstinäitused?!” sobib kunstiga juba rohkem kokkupuutunud noortele, kuna aitab mõista kunstielu toimimist põhjalikumalt nii Eesti kui ka välismaa näidete varal 20. sajandi teisel poolel.

Loomulikult jätkuvad ka menukad programmid „Teater kunstis” ja „Kalevipoeg” (sobib ka keelekümbluseks) ning väikestele muuseumikülastajatele on endiselt heaks teejuhiks kunsti juurde Kumus elav laserkiir Täpi, kellega saab kohtuda terve sarja ulatuses; samuti jätkub kohandatud kujul juba paljudele tuttavaks saanud sari „Lugusid kunstis”.

Kumus on vaatamist ja tegemist palju, kohtumiseni!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!