Tartu ülikooli noorteadlane kohtus majanduse nobelistidega

5. sept. 2014 Egle Merbach TÜ avalike suhete peaspetsialist - Kommenteeri artiklit

Nobeli teaduspreemia laureaadid kohtusid 16.–23. augustini Lõuna-Saksamaal Lindaus parimate noorteadlastega üle maailma. Eestit esindas TÜ majandusteaduskonna doktorant Allan Teder.

Viiendal majandusteaduste teemalisel Lindau kohtumisel osales 18 Nobeli laureaati ja rohkem kui 460 uue põlvkonna tippteadlast ja -uurijat 80 riigist. Kohtumisele valitakse osalema üliõpilased ja noorteadlased oma riigi parimate hulgast. Eestis esitas kandidaadid osavõtuks Eesti teaduste akadeemia, lõppvaliku tegi Lindau nõukogu hindamiskomisjon. Allan Teder kandideeris kohtumisele, kuna 2013. aastal tunnustati Nobeli majanduspreemiaga kolme majandusteadlase tööd, kelle teadustöö on väga lähedane tema enda uurimisvaldkonnale.

Lisaks mõttevahetusele Nobeli preemia laureaatide Peter Diamondi, Lars Peter Hanseni ja James Mirrleesiga sai Teder ürituselt hulgaliselt kontakte noorteadlastega Hiinast, USA-st, Saksamaalt, Šveitsist, Ukrainast jm. Mitmega neist planeerib ta praegu juba ühist uurimistööd. Lindau majandusfoorumit nimetab ta harukordseks võimaluseks kohtuda nobelistide ning teiste noorteadlastega üle maailma, saada hea ülevaade maailma tippteadlaste teadustööst ning sõlmida koostöökontakte teadustööks või enesetäiendamiseks välisülikoolis.

Allan Teder eelmise aasta Nobeli majandus­preemia laureaadi Lars Peter Hanseniga. Fotod: erakogu

Allan Teder eelmise aasta Nobeli majandus­preemia laureaadi Lars Peter Hanseniga. Fotod: erakogu

Allan Teder: „Ürituse olulisusest andis tunnistust Saksamaa kantsleri Angela Merkeli osavõtt. Kohtumise väärtus ei seisne aga pelgalt loodud kontaktides. Sealne teemakäsitlus ning selle juurde kuuluv vahetu suhtlus süvendas arusaamist, et tegelen maailma kontekstis olulise teadustegevusega ja minu kui teadlase roll on maailma paremaks muuta.”

Allan Tederi teadustöö on seotud finantsturgude käitumise uurimisega. Ta on keskendunud valuutaturgude uurimisele ning valuutakursside sõltuvusele majanduse üldolukorrast: „Teoreetiliselt peaksid valuutakursid majanduslanguse ajal nõrgenema, võimaldades majandusel taastuda, ent praktikas pole see tendents nii ühene ning kursid ei toeta alati majanduse taastumist.”

Nobeli preemia laureaatide ja noorteadlaste kohtumisi korraldatakse alates 1951. aastast. Juulis osales Lindaus kohtumisel Nobeli meditsiini või füsioloogia teaduspreemia laureaatidega TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituudi doktorant, füsioloogia õppetooli spetsialist Tanel Visnapuu, kes tegeleb igapäevaselt kesknärvisüsteemi füsioloogia uurimisega.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!