Tule TUUMALE!

18. sept. 2014 Tiit Hennoste korraldajate nimel - Kommenteeri artiklit

Mis on TUUM? See on kolmandat aastat toimuv võistlus, milles iga osaleja saab panna proovile oma oskuse teha maksimaalselt 200-sõnaline kokkuvõte žürii antud tekstist.

Võistlus toimub reedel, 26. ja laupäeval, 27. septembril. 26. septembri hommikul kell 9.15 avatakse Vikerraadio kodulehel (vikerraadio.ee) tekst, millest tuleb kokkuvõte teha. Valmis kokkuvõte tuleb sisestada samale leheküljele ja saata hiire­klõpsuga minema. Viimane aeg oma töö ära saata on 27. septembril kell 18.

Parimatele on auhinnad: esimene auhind 100 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda, 50 ja 25 eurot.

Mis on sel aastal uut?

Sel aastal on võistlusel kaks tähtsat uuendust.

Esiteks, osaleda saab ka võistkonnana. Võistkonna võib moodustada kool, klass, perekond, sõpruskond jne. Võistkonna suurus on vaba.

Teiseks, parimale kooliõpilasele antakse eriauhind.

Kellele seda vaja on?

Kokkuvõtteid peavad tegema õpilased koolitunnis, üliõpilased seminarides, teadlased artikleid kirjutades, ametnikud, projektide kirjutajad, ajakirjanikud, veebitoimetajad, referendid tööl. TUUM on hea võimalus oma oskusi proovile panna ja teistega võrrelda.

Mida nõuab kokkuvõtte tegemine? See nõuab oskust tekstist aru saada, sellest tuuminfo üles leida ja tulemus lugejale edasi anda. Selle juures on vaja jälgida,

  • et algse teksti mõte ei moonduks;
  • et tulemus oleks objektiivne ja esitaks teksti autori mõtteid, mitte refereerija arvamusi;
  • et kokkuvõte oleks lugejale või kuulajale arusaadav ka ilma originaalita;
  • et tekst oleks keelelt tihe, lihtne, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Enne võistlust annab žürii soovitusi ja pärast võistlust pakub analüüse. Jälgige meid Vikerraadios!

Kokkuvõttevõistluse korraldavad haridus- ja teadusministeerium, rahvusringhääling ning Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut koostöös emakeele seltsi ja emakeeleõpetajate seltsiga.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!