Koolibri eesti keele õpik sai rahvusvahelise auhinna

15. okt. 2014 - Kommenteeri artiklit

Möödunud nädalal Saksamaal Frankfurdis peetud maailma suurimal raamatumessil sai tunnustuse Eesti kirjastuse Koolibri välja antud õpik „Punkt“. 6. klassile mõeldud õpperaamatu autorid on kauaaegsed eesti keele õpikute autorid Helin Puksand, Reet Bobõlski ja Margit Ross.

Koolibri kirjastuse turundusjuhi Maire Tänna sõnul osales Euroopa Õpikukirjastuste Ühenduse, IARTEM-i (International Association for Research on Textbooks and Educational Media) ja Frankfurdi raamatumessi koostöös korraldatud rahvusvahelisel õppekirjanduse konkursil neljas kategoorias (eelkooliealistele, kuni 6. klassile ja 6.-12. klassile mõeldud õpikud ning digiõpikud) kokku üle 60 õppematerjali. „Punkt“ pälvis oma vanusegrupi õpikute seas teise koha.

Võistlus, mis alates sellest aastast kannab nime Best European Learning Materials Awards ehk Euroopa parimate õppematerjalide võistlus, on toimunud alates 2009. aastast. Võistlusele esitatud materjale hindab kaheksast sõltumatust eksperdist koosnev žürii. Tänna rääkis Õpetajate Lehele, et tegu on õppekirjanduse asjatundjatega, kes ei ole seotud ühegi kirjastusega, ning tutvuvad võistlusele saadetud materjalidega poole aasta jooksul, hinnates nende asja- ja eakohasust, atraktiivsust jms.

Tähelepanuväärne on, et auhinna sai rahvustunnet sisaldav eesti keele õpik, mis lisaks noortepärasusele ja õpilasesõbralikkusele sisaldab ka keelemänge ja murdetutvustusi. Maire Tänna rõhutas siinkohal, et žüriis on alati üks inimene, kes valdab keelt, milles õpik on kirjutatud, seega ei valitud õpikut kindlasti välja mitte lihtsalt välimuse põhjal.

Koostajad ise on õpikut kirjeldanud nii: „„Punkti” võiks nimetada mitte ainult eesti keele õpikuks, vaid ka kultuuriõpikuks. Nimelt on traditsiooniliste keeleõpiku teemade kõrval igas suures peatükis pööratud palju tähelepanu ühele kultuurivaldkonnale. Juttu on spordist, filmist, teatrist, muusikast, disainist, teadusest ja keelest laiemalt. Igas valdkonnas on esile tõstetud mõni noorema põlvkonna tegija, kes on noortele eeskujuks ning võiks neid oma tegemiste ja saavutustega innustada.

Palju tähelepanu on pööratud meediatekstidele ja sõnaraamatute kasutamisele, väga oluliseks peavad autorid teema aktuaalsuse tõttu ka eri allikate usaldusväärsusest kõnelevat peatükki. Kõik need teemad toetavad lisaks eesti keele ainekavas lahtikirjutatule ka õppekava üldisemaid ja laiemaid eesmärke.”

Koolibri kirjastus on saanud samalt võistluselt auhindu ka varem: eelmisel aastal 1. klassi loodusõpetuse e-materjalide ja 8. klassi terviseõpetuse õpiku eest, eelnevatel aastatel said auhinnalisele kohale Eesti looduse pildimapp ja 9. klassi eesti keele õpik „Peegel”.

Tänavu Frankfurdis pärjatud „Punkt” oli võitja ka Eesti 2014. aasta kasvatusteaduslike tööde riikliku konkursil õpikute kategoorias.

Rohkem infot rahvusvahelise võistluse kohta leiab veebilehelt belma-award.eu.

Diplom, mis anti Frankfurdi messil auhinnatseremoonial üle Koolibri kirjastuse peatoimetajale Kadri Haljamaale, kinnitab järjekordselt eesti õppekirjanduse kõrget taset. Foto: Koolibri

Diplom, mis anti Frankfurdi messil auhinnatseremoonial üle Koolibri kirjastuse peatoimetajale Kadri Haljamaale, kinnitab järjekordselt eesti õppekirjanduse kõrget taset. Foto: Koolibri


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!