Kutsekoja uus juht on Tiia Randma

14. okt. 2014 - Kommenteeri artiklit

Kutsekoja uueks juhatuse liikmeks nimetati Tiia Randma (pildil), kelle peamine ülesanne on ta enda sõnul inimeste oskuste ja tööturu vajaduste kooskõlla viimine, seda eriti eelmisel nädalal valitsuse heakskiidu saanud kutseseaduse eelnõu valguses, mis loob eeldused kutsekoja tegevuse laiendamiseks.

Uue kutseseadusega luuakse oskuste koordinatsioonisüsteem, mis koondab infot tööturul vajaminevate võtmeametite ja -oskuste kohta, et õppimisel ja õpetamisel saaks paremini arvestada tööturu vajadustega, seisab kutsekoja teates.

„Inimeste oskuste ja tööturu vajaduste paremaks ühitumiseks on vaja koolituspakkumist täpsemalt sihistada. Kui info tööturul toimuvate muutuste kohta on selge ja kättesaadav, on ka noorte haridusvalikud teadlikumad,” ütles kutsekoja uus juhatuse liige Tiia Randma.

Tema sõnul on seni esitatud tööturu info liiga üldine, et olla veenvaks sisendiks erineva haridustaseme koolituskohtade kavandamisel. Samas lisab Randma, et teavet hariduspoliitiliste otsuste tegemiseks sobivasse keelde „tõlkida” pole lihtne ja seda saab teha vaid ettevõtlussektorit ja tööandjaid aktiivselt kaasates.

Kutsekoja eestvedamisel luuakse tööturu seire ja prognoosi ning oskuste arendamise koordinatsioonisüsteem OSKA, kus otsustaja rollis on keskne koordinatsiooninõukogu ja valdkondlikud kutsetegevuse eksperdikogud. Eksperdikogudes määratletakse tööturu koolitustellimus oma valdkonnas ja antakse hinnanguid üleriigilisele tööjõuvajadusele. Koordinatsioonikogu ülesanne on koondada info valdkondadeüleselt ja üldistada valdkondlikes eksperdikogudes tehtud ettepanekud ühiskonna vajadusi silmas pidades. OSKA süsteemi loomine on üks elukestvaõppe strateegia meetmetest ning selle rakendamiseks on kavandatud alates 2015. aastast ka Euroopa sotsiaalfondi vahendid.

Tiia Randma on alates 1995. aastast edendanud tööturuvajaduste ja koolituspakkumise paremat sidustamist. Töötades kaubandus-tööstuskoja haridusnõunikuna algatas ta 1997. aastal kutsete süsteemi loomise Eestis ja juhtis praeguse kutsekoja loomist; aastatel 2002–2004 aitas kaasa ETV 42-osalise saatesarja „Ametilood” sünnile; 2008. aastal panustas ettevõtlusõppe mõttekoja ning 2012. aastal ettevõtete koostöövõrgustiku „Unistused ellu!” loomisesse. 2012. aastast tänaseni koordineeris ta riigikantseleis oskuste rakkerühma tööd, mille käigus valmistati ette tööturu seire ja prognoosi ning oskuste arendamise koordinatsioonisüsteemi kontseptsioon. Selle elluviijaks saabki kutsekoda.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!