Milline mööbel sobib lasteaeda?

3. okt. 2014 Tiina Vapper - Kommenteeri artiklit

Eestis on lasteaiamööblit tootvaid ja tarnivaid ettevõtteid palju ning valik mitmekesine. Puidust toolide, laudade ja voodite kõrval pakutakse ka odavamat laminaatmööblit. Tihtipeale määrabki lasteaedade mööblivaliku hind.

Kui ehitatakse valmis uus lasteaed või renoveeritakse vana, korraldatakse alati ka riigihange ehitaja ja sisustaja leidmiseks. Edukas riigihangetel osaleja on Inest Market, kes tegutseb Ida-Virumaal Kohtla vallas Saka külas ning hakkas mööblit tootma 21 aastat tagasi, 1993. aastal. Ettevõttes töötab 46 inimest, neist tehastes ligi 30. „Meie toodetud mööbliga sisustatud lasteaedu on Eestis palju,” kinnitab Inest Marketi Tallinna esinduse juhataja Aare Põlluäär. „Hoiame riigihangetel aktiivselt silma peal ja oleme paljud neist ka ära võitnud. Toodame mööblit melamiin- ja MDF-plaadist, mis tagab konkurentsivõimelise hinna, kuid ei tähenda, et kvaliteet oleks halb. Tänapäeva klient on väga teadlik ning see on tema valik, kui ta otsustab soodsama hinnaga toote kasuks.”

Rootsi lasteaedades voodeid ei ole

Üks suuremaid mööbli maaletoojaid on AJ Tooted, kelle tootevalikusse kuuluvad kontori- ja laomööbli kõrval ka lasteaiamööbel ning loovust arendavad mänguasjad. 1975. aastal Rootsis asutatud ja praeguseks paarikümnes Euroopa riigis tegutsev kataloogist kaupu müüv firma on Eesti turul 1995. aastast. „Meie eelis on, et saame pakkuda laia tootevalikut ühest kohast, kokku on sortimendis üle 10 000 nimetuse,” selgitab AJ Toodete juhataja Madis Rätsep. „Lasteaiamööbel on valmistatud nii täispuidust kui ka vineerist ja laminaatplaadist ning vastab tervisekaitse nõuetele. Meie klientide nimekirjas on 300 lasteaeda, kes moodustavad 3% kogu klientuurist, koolidega kokku 10%. Puuduseks on, et meilt ei saa osta eri mõõtudega mööblit, mida paljud lasteaiad sooviksid, samuti ei ole tootevalikus voodeid. Rootsi lasteaedades nimelt polegi voodeid, sest seal lapsed lõunaajal ei maga, vaid puhkavad, ja selleks sobivad pehmed mugavad madratsid. Kõige nõutum kaup on viimasel ajal arendavad mänguasjad, mängumööbel, tahvlid, vaipkatted, riiulid. Tooted, mida Eestis veel palju ei pakuta, on heli summutava kattega lauad ja seinaplaadid, mis lasteaeda hästi sobivad, kuid on küllaltki kallid. Hind on probleemiks nii mõnegi toote puhul, sest Rootsis on kvaliteedinõuded kõrged ja kasutatavad materjalid kõige paremad. Samas ei ole õige madalama hinna nimel kvaliteedi arvelt mööndusi teha.”

Puitmööbel on kõige tervislikum

Akko Wood on valmistanud keskkonnasõbralikku mööblit nii eraisikutele kui ka asutustele 1995. aastast. Materjalidest kasutatakse naturaalset männi ja kase liimpuitu, mis on kvaliteetsem ja vastupidavam kui tavaline höövellaud. „Lasteaiad eelistavad enamasti männipuitu, mis on kasepuidust oluliselt soodsam,” selgitab juhatuse liige Marko Tolmik. „Ehkki tootmine asub Pärnus, on meie põhiklientuur Tallinnas – viimasel paaril aastal oleme valmistanud mööblit umbes 20 pealinna lasteaiale. Põhiline müügiartikkel on sahtelvoodid, riiulid ja kapid, käterätiriiulid ja garderoobimööbel. Võrreldes viie-kuue aasta taguse ajaga on tellimusi umbes kolmandiku võrra vähem. Siis tootis mööblit 14 inimest, praegu on firmas viis töötajat. Küllap on üks põhjus ka selles, et lasteaiad peavad esmajärjekorras soetama turva- ja tuletõkkeuksed ning valve- ja tulekahju signalisatsioonid, ka köögiseadmete pealt ei saa kokku hoida. Mööbli puhul mõeldakse, et see peab veel mõne aasta vastu, või siis ostetakse odavam laminaadist laud või riiul. Kuna riigihanked on ehitatud üles vähempakkumisele, on laminaatmööbli pakkujatega raske võistelda. Kindlasti on puitmööbel laste tervise seisukohalt kõige parem.”

Nutikad lahendused elust enesest

Varvo müüb kase- ja männipuidust lastetoa ja lasteaiamööblit alates 1998. aastast. Firma juhataja Aita Kasonen arvab, et kuna puitmööbel on küllaltki kallis ja lapsed kasvavad kiiresti, ongi mõttekam osta see mitte koju, vaid lasteaeda. „Sahtelvoodid, lauad, toolid ja nukunurgad on põhiline, mida meilt ostetakse ja tellitakse. Mitmed tooted on sündinud vajadusest. Näiteks joonistuste kuivatamise riiuleid hakkasime tegema siis, kui tuttav lasteaednik kurtis, et rühmas on ruumi vähe ja sellist asja on hädasti vaja. Teisest lasteaiast tuli idee teha tööde eksponeerimiseks puidust võresein, aga seda toodet oleme vähe müünud. See võtab palju ruumi, mida lasteaedades sageli pole. Sõimerühmas vajalikke potiriiuleid saab hiljem kasutada jalanõude kapina.

Tallinna Vormsi lasteaed ongi sisustatud Varvos tehtud mööbliga. Direktor Aide Vare kinnitab, et nende kindel eelistus oli puidust mööbel, kuid seda ei olnud võimalik osta kogu lasteaiale ühekorraga, vaid aastate jooksul kahe või kolme rühma kaupa, vastavalt sellele, kui palju parajasti raha oli.

„Lasteaed sai tänavu 21-aastaseks. Alguses oli meil laminaatmööbel, mis pidas vastu viis aastat, siis tekkis vajadus see välja vahetada. Umbes samal ajal tulid uued tervisekaitse eeskirjad, mis nõudsid, et laudu ja toole peab saama vastavalt lapse kasvule reguleerida. Praeguseks on kõigis üheteistkümnes rühmas lauad, toolid ja voodid välja vahetatud. Üks oluline põhjus, miks me mööbli Varvost tellisime, on see, et nad tunnevad hästi lasteaia vajadusi ja koostöö nendega on meeldiv. Sõimerühma voodeid lubasid nad veel pisut täiendada, et lastel tekk üle voodiotsa maha ei libiseks.”

Hinnast tähtsam on kvaliteet

„Tallinna Lille lasteaed on viimasel paaril aastal riigilt saadud toetusrahaga vahetanud kahes rühmas välja voodid ja toolid ning ostnud juurde laudu,” jutustab direktor Veronika Kübar. „Kui varem täitsid voodid kogu toa, siis nüüd on sahtel-narivoodid seina ääres ning ruumi jääb ka mängimiseks ja tegevuste läbiviimiseks. Kuna meil on väga väike maja, oleme püüdnud sättida nii, et lastel rohkem ruumi oleks. Voodid on valmistanud Harkus tegutsev firma Jetstrading Grupp, painutatud kasevineerist värvilised toolid on tellitud Pixnerist, mis asub Kadrinas. Toole oleks ka soodsamalt saanud, aga mitte nii häid.”

Loksa Õnnetriinu lasteaia uue maja avamisest möödub õpetajate päeval, 5. oktoobril täpselt aasta. Kõik seitse rühma on sisustatud Narva mööblitootja Vireltoni mööbliga. Värvilahendus on igas rühmas erinev.   Fotod: erakogu

Loksa Õnnetriinu lasteaia uue maja avamisest möödub õpetajate päeval, 5. oktoobril täpselt aasta. Kõik seitse rühma on sisustatud Narva mööblitootja Vireltoni mööbliga. Värvilahendus on igas rühmas erinev.
Fotod: erakogu

Veronika Kübar rõhutab, et hinna kõrval tuleb kindlasti vaadata kvaliteeti. „Varem olid meil männipuidust toolid, aga männipuit on pehme. Laste sandaalide pandlad vajutasid sinna lohud ja täkked sisse, pinnud tulid lahti ja toolid hakkasid logisema ja lagunema. Samas on 20 aastat tagasi ostetud kasepuidust toolid veel täitsa korralikud. Üks vanaisa lihvis need ära ja toolid kestavad veel hulk aega. See abivalmis vanaisa on meid palju aidanud – oma puidufirma ülejääkidest rühmadesse lisakappe ehitanud ja mööblit parandanud.”

Sisustus ja värvid mõjutavad last

Paljud lasteaiad on saanud uue sisustuse tänu vana maja renoveerimisele.

Kui Sindi lasteaed viis aastat tagasi Euroopa tõukefondide toetusrahast renoveeriti, vahetati välja ka mööbel. Uue mööbli valmistas Püünsis tegutsev mööblifirma Uukren Mööbel.

„Kuna meil on seda tüüpi lasteaed, et iga rühma käsutuses on üksainus tuba, kus lapsed õpivad, mängivad, magavad ja söövad, on otstarbekas ruumikasutus äärmiselt oluline,” räägib direktor Viivi Palmissaar. „Lasteaia sisustus on tähtis. Kust laps muidu eeskuju võtab? Kui ta näeb, et tema ümber on kõik ilus, mugav, käepärane ja eakohane, kujuneb tal juba lapsena pilt, kuidas olema peab. Lasteaeda tuleb laps pooleteiseaastaselt ja käib siin kuni kooliminekuni. Alustame temaga maailma tunnetamist ja tundmaõppimist a-st ja b-st, see on suur töö, kus ka ruumikujundusel ja värvidel oluline osa.

Garderoobikapid, samuti rühmaruumide riiulid ja kapid on meil neutraalset tooni kasepuidust, värvi lisavad mänguasjad, vaipkatted, akna- ja voodikatted. Värvilised on ka seinad. Käisime koos õppealajuhatajaga, värvipalett käes, rühmast rühma ja arutasime kõigi õpetajatega läbi, mis värvi ruumis nad end kõige paremini tunnevad.”

Kuressaare Ristiku lasteaia direktori Monika Talistu arvates on oluline, et lasteaed saaks maja kujunduses ja mööblivalikus ise kaasa rääkida. „Ristiku lasteaed renoveeriti 2010. aastal ning linna, sisekujundaja ja lasteaia koostöö oli suurepärane. Mööbli tarnis meile mööblifirma Standard, aga saime ise otsustada, milliseid kappe ja riiuleid me vajame, selleni välja, kuhu teha lahtised riiulid ning kuhu panna ette uksed. Et isegi voodipesu ja käterätid õnnestus valida iga rühma värviga sobivad – rohelisse rühma rohelised, sinisesse sinised –, oli sõna otseses mõttes muinasjutt.”


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!