Tehnikaülikoolis kohtub uudishimu teadusega

10. okt. 2014 Tea Varrak TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor, innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory direktor - Kommenteeri artiklit

Tallinna tehnikaülikool püüab aktiivselt murda müüti, et insenerialad on kohutavalt keerulised ja igavad.

Uudishimu kohtub teadusega – nii võib iseloomustada TTÜ tehnoloogiakooli ning innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory ühiseid koolitusi ja töötubasid. 2014. aasta sügisest pakutakse üheskoos kursuseid nii õpilastele kui ka õpetajatele.

Mektory on ülikooli unikaalne ja inspireeriv innovatsioonikeskus, mis toob kokku tudengid, teadlased, ettevõtjad, kooliõpilased ning isegi riigid. Eesmärk on avada oma ruumid ja laborid ning nendes peituvad võimalused igas vanuses kooliõpilastele ja nende õpetajatele innustamaks neid seeläbi inseneeriaga lähemalt tutvust tegema.

Tehnoloogiakoolis saavad gümnaasiumiõpilased praktiliste ning erialasid tutvustavate kursuste kaudu ettekujutuse tehnika- ja tehnoloogia­valdkondadest ning nendega kaasas käivatest ametitest ja tulevikuvõimalustest. Põhikooliõpilastele suunatud kursused ning linnalaagrid ühendavad endas käelised tegevused, põnevad laborid ja katsed. Lisaks pakutakse üldhariduskoolidele võimalust osaleda temaatilistes töötubades või kutsuda lektoreid kooli loenguid pidama.

Tehnoloogiakooli ja Mektory ühine eesmärk on näidata, et inseneeria on huvitav, jõukohane ning elulähedane, aidates kaasa kindla ja informeeritud otsuse tegemisele oma tuleviku kohta. Et tänased kooliõpilased saaksid juba varakult kogeda, mida tähendab teadus, tehnoloogia ja tehnika. Olenemata sellest, kas õpilane on alles põhikoolis ja avastab enda jaoks uusi huvisid, või on ta gümnaasiumis ja peab kohe varsti tegema tähtsa valiku – kas ja mida õppida ülikoolis. Kindlasti ei ole tehnikaülikooli tegevus suunatud vaid poistele või tõsistele tehnikafanaatikutele. Osalema on oodatud kõik uudishimulikud poisid ja tüdrukud, kes varem pole selle valdkonnaga ehk kokku puutunudki.

Mida pakume õpilastele käesoleval õppeaastal?

Sügisel on gümnaasiumiõpilastele programmeerimise, ehituse ja tootearenduse kursused. Kevadsemestril saab osaleda robootikat, geodeesiat ja biomeditsiinitehnikat tutvustavatel kursustel. Põhikoolile korraldame koolivaheaegadel linnalaagreid, lisaks laieneb lähiajal põhikoolile suunatud kursuste valik. Lisainfot algavate kursuste kohta vt http://ttu.ee/kooliopilasele/tehnoloogiakool/.

Ootame koole ja klasse külla Mektory majja, sest uudistamist on siin rohkem kui küll. Alates Mektory avamisest oleme korraldanud juba 370 ekskursiooni igas vanuses lastele ja täiskasvanutele.

Lisaks ekskursioonidele on avatud töötoad.

  • Koolitund energia avastuskeskuses koos LED-laterna valmistamisega.
  • Cool Tool stuudio töötoas saab ise multifunktsionaalsetel tööriistadel valmistada vineerist ja puidust tooteid.
  • 3D-printeri töötoas antakse ülevaade, kuidas printer töötab, mis tehnoloogiaid kasutatakse tänapäeval ning millisest materjalist saab 3D-printerist tooteid välja printida. Tehakse ülevaade printimise prototüüpimisest, valmistamisest, disainist. Esitletakse TTÜ tudengite iduettevõtte Secured3D by ITBS uudset tehnoloogiat, mis teeb 3D-printimise lihtsaks ja turvaliseks.
  • Tehnoloogiaõppe kolmeastmelises töötoas tutvustatakse Festo interaktiivset e-õppeprogrammi „Tehnoloogia võimalused” ning mehaaniliselt näitlikustatud loogikaõpet ja robotitega tootmisliini mudeli kokkupanemist.
  • Ringraja roboti töötoas valmistatakse ringraja robot, mille eesmärk on sõita ringrajal kiireid aegu ning ületada samal ajal ettejäävaid takistusi. Roboti valmistamiseks kasutatakse käepäraseid vahendeid, et hiljem oleks sarnast robotit võimalik ka ise valmistada.
  • Mobiilsete teenuste ja meedia laboris tutvustatakse silmajälgimise tehnoloogiat. Silmajälgimise seadme abil on võimalik tuvastada, kuhu on inimese tähelepanu suunatud, kui ta vaatab näiteks pilti, videot, veebisaiti või valib tooteid.
  • Alates septembrist korraldame kosmosekeskuses seminare ja töötubasid. Tutvustame uusi kosmosega seotud satelliidirakendusi ja tehnoloogiaid. Teleskoobiga saab jälgida taevakehasid.

Mektorys võtab külalisi vastu ka keskuse populaarseim töötaja: uudishimulik ja mänguhimuline koer Jack. Lisainfot töötubade kohta vt http://www.ttu.ee/projektid/mektory-est/koolitusedmajakulastused/.

Mida pakume õpetajatele?

Lisaks võimalusele tulla õpilastega üheskoos Mektory maja avastama on pakkuda mitmeid koolitusvõimalusi. TTÜ Eesti inseneripedagoogika keskuse vedamisel korraldatakse kursuseid gümnaasiumi riikliku õppekava (RÕK) tehnoloogiavaldkonna valikainete õpetamiseks ning inseneriteaduste uusi suundi tutvustavataid koolituspäevi. Tehnilise kõrgharidusega inimestel, kes juba töötavad õpetajana või soovivad õpetama hakata, on võimalus alustada õpinguid TTÜ-s inseneripedagoogika täiendusõppe õppekaval. Täiendusõppekavale on juba kolmandat aastat esitatud riiklik tellimus, seega on õppima asumine tasuta. Gümnaasiumi RÕK-i valikainete õpetamise koolitusi toetab aga õpetajakoolituse edendamise programm Eduko ning ka nendel koolitustel osalemine on töötavale õpetajale tasuta. Õpetajakoolitusele ootame kõiki tarmukaid õpetajaid, kes soovivad uusimate tehnoloogiavaldkonna arengute ja õpetamismeetoditega kursis olla. Lisainfot õpetajakoolituste kohta vaata ülikooli inseneripedagoogika keskuse kodulehelt http://www.ttu.ee/taiendusoppijale/opetajakoolitus/.

Usume, et teadus ei peaks olema midagi kauget ja keerulist, vaid kättesaadav ja mõistetav kõigile. Just sellepärast soovime lastele juba varakult tutvustada teaduse ja tehnoloogia imelisi võimalusi ning seost igapäevaeluga. Loome tavaõppimisest erineva keskkonna, kus traditsioonilise õpetaja kuulamise asemel pigem arutletakse üheskoos ning jõutakse järelduste või lahendusteni koostöö ja tihti ka katsetuste kaudu. Kindlasti arendab meie tegevuses osalemine lisaks tehnilistele oskustele ja teadmistele ka õpilaste iseseisvat mõtlemist, analüüsivõimet ning koostööoskust. Rõõm tõdeda, et paljud õpilased on avastanud endas varjatud ande või huvi mõne tehnika- või tehnoloogiavaldkonna vastu. Paljud on asunud samal või seotud erialal TTÜ-sse õppima.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!