Uus ja ainulaadne e-raamatute rakendus

31. okt. 2014 Mari Klein - Kommenteeri artiklit

Nädala algul esitleti Eestis uudset e-raamatute keskkonda Elisa Raamat, mis pakub tasuta lugemiseks sada eesti kirjandusklassiku teost ning võimaldab kuutasu eest lugeda tuhatkonda eestikeelset raamatut.

Rakendus, mida saab tõmmata nii tahvelarvutisse kui ka nutitelefoni, ei eelda Elisa kliendiks olemist. Raamatuäpi kasutamiseks tuleb end identifitseerida meiliaadressi või pangalingi kaudu. „Seni on kasutamiseelduseks Eesti isikukood, aga tegeleme sellega, et hakkaks tööle ka krediitkaardipõhine tuvastus, mis võimaldaks äppi kasutada näiteks väliseestlastel,” rääkis Elisa juhatuse liige Andrus Hiiepuu.

Elisa Raamatu kasutamise kuutasu on 8 eurot 99 senti kuus. Selle tasu eest avaneb e-raamatukogu, milles on valida ligikaudu tuhande raamatu seast. Lugeda võib nii palju, kui jaksad, ja seda, mis parajasti huvi pakub, ka korduvalt. Raamatutel on lühikesed eeltutvustused ning e-raamatukogu täieneb pidevalt.

Oluline on, et lugeda saab ka internetiühenduseta, kui raamat on eelnevalt alla laaditud. Samuti töötab rakendus väljaspool Eestit ning sisaldab virtuaalset järjehoidjat, mis jätab meelde, kust lugemine pooleli jäi.

Hiiepuu sõnul plaanitakse äppi pidevalt arendada, näiteks on juba lisatud sellele arvustuse kirjutamise võimalus ning käivitatud lugejamäng, kus kutsutud sõbra eduka liitumise eest saab kutsuja teenust kasutada kaks nädalat tasuta.

„Me ei kavatse murda paberraamatute turgu, pöörata seda pea peale ega teha revolutsiooni. Meie eesmärk on suurendada lugejate arvu ja lugemust,” sõnas Hiiepuu, tutvustades teenust, mis paljude hinnangul on teatud mõttes siiski revolutsiooniline.

Keskendutakse kohustuslikule kirjandusele

Elisa Raamatu koostööpartner on Eesti digiraamatute keskus (EDRK), mille juhatuse liikme Ain Lausmaa sõnul moodustab lõviosa pakutavatest e-raamatutest eestikeelne ja tõlkeilukirjandus. „Andrus Kivirähk, Indrek Hargla, Stieg Larsson, Sofi Oksanen. Petrone Prindi „Minu” sari. Varraku „Ajaviiteromaan”,” loetles ta.

„Õnnepalu, Kross, Sauter, Kass, Kivastik,” sekundeeris EDRK sisujuht Eva Kolli. Ja jätkas veel laiemalt: „Dostojevski, Baudelaire, Dumas, Zola, Merimee, Puškin, Heine, Kafka …” Kolli sõnul püütakse paljuski keskenduda just niinimetatud kohustuslikule kirjandusele, mis küll kooliti erineb. Näiteks eesti kirjandusklassikuid nagu Tammsaare, Vilde ja Luts, saab värskest rakendusest e-raamatu kujul lugeda täiesti tasuta. Lisaks paljudele kirjastustele on rakendusega liitunud ka näiteks Eesti kirjandusmuuseum.

„Inimesed harjuvad järjest rohkem sellega, et ei pea kõike ostma, kõike omama, vaid laenad, ja kui tahad, saad pöörduda oma lemmikute juurde tagasi,” kommenteeris paber- ja e-raamatuid võrreldes Lausmaa, kelle sõnul suureneb Elisa raamatute seas üha ka lasteraamatute valik. Ta avaldas lootust, et ehk meelitab uudne rakendus lugemise juurde (tagasi) ka neid, kes kasvava online-meedia tõttu paberraamatutest eemale on jäänud.

Elisa Raamat on saadaval Androidi nutitelefonides ja tahvelarvutites Google Plays’i ja Apple’i AppStore’i kaudu. E-lugerites teenust kasutada ei saa. Lisainfot rakenduse ja uute raamatute kohta leiab Elisa kodulehelt www.elisa.ee/raamat.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!