25 aastat Õismäe gümnaasiumi ja Berliini Humboldti gümnaasiumi koostööd

29. okt. 2014 Kairi Salu Tallinna Õismäe gümnaasiumi saksa keele õpetaja - Kommenteeri artiklit

Kui 1989. aasta sügisel tollase Tallinna Õismäe humanitaargümnaasiumi 23 õpilast ja kaks õpetajat (sh toonane direktor Age-Kaia Viil ning kauaaegne saksa keele õpetaja Eha-Mai Lang) Lääne-Berliini Humboldti gümnaasiumi külastasid, ei osanud keegi arvata, et sellest saab alguse kahe kooli pikaajaline sõprusside.

Traditsiooniks on saanud iga-aastane kohtumine: üle aasta maikuus on berliinlased kümmekond päeva Tallinnas ja Õismäe õpilased igal teisel aastal septembrikuus vastukülaskäigul Berliinis.

19. septembril sõitis Tallinna Õismäe gümnaasiumi õpilasrühm Berliini, et tähistada suurt sündmust – 25 aasta möödumist kahe gümnaasiumi vahelise õpilasvahetuse algusest. Mainitagu, et eelmist juubelit peeti ühise saksakeelse õpilaskonverentsiga Tallinnas. Haridus- ja teadusministeerium ning Euroopa Komisjon tunnustasid tollast Õismäe humanitaargümnaasiumi selle eest aasta võõrkeeleteo tiitliga.

Berliinis oli nagu alati vastuvõtt sõbralik ja töine. Tavapäraselt elasid õpilased ja õpetajad peredes. Tööpäevade kava oli tihe ja mitmekesine: külastasime koolitunde, tutvusime Berliini vaatamisväärsustega, käisime Eesti suursaatkonnas ja tegime väljasõidu Dresdenisse.

Külaskäigu tippsündmuseks kujunes 25. aastapäevale pühendatud pidulik aktus Humboldti gümnaasiumis, kuhu olid kutsutud endised ja praegused vahetusõpilased, nende vanemad ning õpetajad. Aukülalisteks olid Eesti suursaatkonna saadik hr Reintamm, endine õpetaja ja sõprussidemete algataja Klaus Pegler ning õpilasvahetuse pikaajaline koordinaator ja suur Eesti sõber hr Burkhard Zimmermann. Kõnedes meenutati tehtud tööd ja toredaid seiku vastastikustest külaskäikudest.

Omapoolse panuse andsid juubeliürituse õnnestumisele ka eesti õpilased ja õpetajad. Südantliigutav oli sakslastele meie 12. klassi õpilaste tehtud film Eestist ja oma koolist. Eesti suursaadik nentis naljatades, et filmi autoreil tuleks oma töö patenteerida, sest tegu on hea reklaamiga kogu Eestile.

Tallinna Õismäe gümnaasium on üks Eesti kauaaegsetest saksa keele rahvusvahelise keelediplomi (Deutsches Sprachdiplom) koolidest. DSD II eksamit sooritatakse Õismäe gümnaasiumis alates 1996. ja DSD I eksamit 2013. aastast. Suursaadik hr Reintamm andis Berliinis neljale õpilasele pidulikult üle keelediplomi.

Meeldiv on tõdeda, et tänu saksa keelele on kaks meie kooli vilistlast – Helen Holm (2007) ja Pjotr Voronõi (2014) – saanud täisstipendiumi õppimiseks Saksamaa ülikoolis.

Pikaajalised koostöösuhted põhinevad alati suures osas isiklikel suhetel ja kontaktidel. Humboldti gümnaasiumis õpilasvahetuste peakorraldajad olnud õpetajad Burkhard Zimmermann, Petra Kaunat, Katrin Matthies, Johanna Salsa, Andreas Noack jpt. Õismäe poolelt on staažikad õpilasvahetuste organiseerijad Helle Kasesalu (osalenud projektis üle kümne korra) ja Aina Porman (seitse korda). Alati on neile abiks olnud Saksamaalt meie kooli saksa keelt õpetama saabunud DSD-õpetajad. Noortest kolleegidest on koostöösse haaratud Kairi Salu.

Nii nagu elus tihti, saavad paljud toredad ettevõtmised alguse juhuse läbi. Kui härra Pegler 1988. suvel teel Leningradi ei oleks Tallinna vanalinnas juhuslikult kohtunud õpetaja Ülle Suurkuusega, kes tollal töötas Tallinna 9. keskkoolis (Õismäe gümnaasiumi eelkäija) saksa keele õpetajana, siis poleks kaks kooli tänavu juubelit tähistanud. Kuigi härra Pegler oli tollal huvitatud sõprussuhetest vene kooliga, suutis meie kooli õpilaste väga hea saksa keele oskus ta ümber veenda.

Peagi võttis sõprussidemete koordineerimise teatepulga üle härra Zimmermann, kellest kujunes kiiresti tõeline Eesti patrioot ning sõprussidemete hing ja süda. Arvestades 1980.–1990. aastate vahetuse Eesti raskeid majanduslikke olusid, korraldati tema algatusel Humboldt gümnaasiumis korjandus, mille tulemusena saabus Tallinna mitu veoautotäit toiduained, koolitarbeid ja riideid. Võrreldes koostöö esimeste aastatega on õpilasvahetuse korraldamine muutunud lihtsamaks: puudub viisa taotlemise vajadus ja bussi asemel võib Berliini reisida lennukiga. Igast õpilasvahetusest on mõni õpilane oma perega jäänud suhtlema tänapäevani.

2015. aasta maikuus ootame taas külla Berliini õpilasi.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!