Võimalus austada malemeistrit

10. okt. 2014 Heino Laiapea ajakirjanik - Kommenteeri artiklit

Paul Kerese 100. sünniaastapäeva võib malemaailm tähistada rahvusvahelise turniiriga. Eesti koolinoortele jääb malemeistri nimi võõraks, sest nad ei oska maletada.

Mullu 29. novembril Õpetajate Lehes ilmunud artiklis „Etturid teele” panin ette tähistada Paul Kerese 100. sünnipäeva Eesti koolides ühise maletamisega. Nii, et õpilased mängiksid klasside viisi omavahel ning vanemate või kooli vilistlastega. Selleks võib vabatahtlikult alustada maleõppega koolides 1.–2. klassis. Aineõpetajad loovutaksid nädalas ühe tunni ja lapsed saaksid igal koolipäeval malet mängida.

Maleliidu president Andrei Korobeinik küsis, mida maleliit võiks selleks teha. „Lihtne maleõpetamise metoodika kõikidele koolidele, ei midagi rohkemat,” vastasin.

Mitme spordi- ja alalembese vallajuhiga vesteldes selgus, et asi võib jääda pidama juhendaja taha. Et kust neid võtta ja kõik maksab.

Idee oli ja on õppida ja õpetada malemängu täielikult vabatahtlikult. Olen viimase kümne aasta jooksul jälginud mitme maakonna koolidevahelisi malevõistlusi ja sirvinud protokolle. Järjest kesisemaks läheb, malet mängivad vaid üksikud, enamasti maleperekondade võsud. Vahel on juhendisse kirja pandud seegi, et õpetajad kontrolliksid enne võistlustele saatmist, kas lapsed oskavad mängida.

Hullemaks enam minna ei saa. Seepärast kordan ettepanekut: need koolid, kes soovivad, alustage malemänguga juba järgmisest kuust. See pole võrreldav äraspidise kampaaniaga „Suitsuprii klass”.

Nii nagu „Kevades” soovitas õpetaja Laur Tootsil teha pool rehkendust, kui tervet ei jõua, võiksid pooled Pärnumaa koolid malemängu käsile võtta. On ju Pärnu Paul Kerese sünnilinn, kus ta males juba noore poisina mehetegusid tegi.

Eesti maleliidu koduleheküljel on teade Euroopa noorte kiirmale meistrivõistlustest Tallinnas: „EML koostöös Euroopa maleliiduga korraldab 12.–17.11.2014 Euroopa noorte kiirmale meistrivõistlused vanuseklassidele U8 kuni U18. Lisaks toimuvad Euroopa noorte kiirmale võistkondlikud meistrivõistlused ja välkmale meistrivõistlused vanuseklassidele U10, U14 ja U18, Euroopa noorte kiirmale MV superfinaal kõikide vanuseastmete võitjate osalusel ja Euroopa noorte meistrivõistlused maleülesannete lahendamises.”

Veel enne seda kutsuvad EML ja Kasparov Chess Foundation Europe noorte malest ja Eestis male edendamisest huvitatud ettevõtteid panustama Euroopa noorte kiir- ja välkmale meistrivõistluse auhinna- ja korraldusfondi. Fondi toetuseks annab Garry Kasparov 19. oktoobril tasuta malesimultaani ettevõtjatele, kes toetavad Euroopa noorte meistrivõistluste korraldust.

Euroopa noorte meistrivõistlused ja Kasparovi simultaan on kõrgem pilotaaž. Ehk sobib võimalikel vabatahtlikel maleõpetajatel koos mõne õpilasega minna hakatuseks male suurvõistlust vaatama. Et saada innustust.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!