Ajalookonverents Heimtalis

25. nov. 2014 Toivo Univer Eesti maaülikooli vanemteadur, koduloolane, A. Kitzbergi Sõprade Seltsi liige - Kommenteeri artiklit

7. novembril toimus Heimtali Mõisakoolis II paigaajaloo konverents teemal „Ajatud ja ajalikud väärtused kasvatuses”.

Konverentsi korraldamise eestvedaja õpetaja Imbi-Sirje Tormi ettekanne „Pilguheit aadlite väärtuskasvatusse von Sieversite perekonna näitel” tõdes, et omaaegse aadlikasvatuse põhialuseks olid humanistlikud väärtused. Käsikäes korraarmastuse ja töökasvatusega käis hingeelu rikastamine külaskäikude, muusika, kunsti ja looduse abil. Õpetati majapidamisoskusi ja hoiduti priiskamisest. Ülimaks kõigist väärtustest peeti väärikust. Lisaks tutvustas I.-S. Torm Heimtali mõisakooli kasutada olevate hoonete ja pargi rajamist, mõisa ajaloo uurimist ja talletamist ning saadud teabe kasutamise võimalusi haridustöös.

Tallinna ülikooli dotsent Tiiu Kuurme ettekanne „Aja vaimu jõud ja ajatuse vägi – kasvatusele mõeldes” tõdes, et põlvkondade jooksul on toimunud muutused lastekasvatuses. Igihaljaste kasvatusvõtete kõrval on tekkinud individualismile rajanev edukultus, võimuihalus.

Reljo Saarepera

Reljo Saarepera

Reljo Saarepera käsitluse „Baltisaksa kultuuri mõju kasvatusele ja kohalikele tavadele” põhisõnum oli, et me kuulume ristiusu kultuuri piirkonda, kus varem valitsenud seisuslikus ühiskonnas eksisteerinud kultuur jagunes omal ajal ülikkonna ja talurahva vahel. Talurahvas õppis ülikutelt ning vastupidi..

Suguvõsauurija Mati Laane ettekandest „Riigipeade K. Pätsi ja J. Vares – Barbaruse eellastest, haridusest ja kasvatusest” selgus, et kahe järjestikuse riigipea esivanemad elasid Heimtali perioodil ühes külas ja mõned isegi ühes talus. Konstantin Pätsi ema Olga, sündinud Tumanova võib pärineda Riia tagant Jurmala kandist. M. Laane osundas, et on vähe uuritud ja valgustatud vene õigeusu koolide osa Eesti vaimuelu kujunemisel ja kultuuri loomisel. Näiteks Riia Vaimulikus Seminaris on õppinud hilisemad poliitikud Ado Birk, Jaan Poska, Nikolai ja Konstantin Päts, Tõnis Vares ja vist ka Ants Piip. Huvitav on teada, et Eesti riigi üheksast riigipeast kaheksa on pärit Viljandimaalt.

Teemade ringis – „Kes või mis on mind kasvatanud” rääkisid tekstiilikunstnik Anu Raud ja mõisakooli õpilane Mait Allas. Konverentsile järgnenud ümarlauas tõdeti, et hästi korraldatud konverentsi ettekanded pakuvad huvi laiemale auditooriumile ja need võiks olla kättesaadavad asjahuvilistele internetis Heimtali kooli kodulehel huvijuhi Anett Suitsu vahendusel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!