President andis üle tänavused hariduspreemiad

3. nov. 2014 - Kommenteeri artiklit

Möödunud neljapäeval andis president Toomas Hendrik Ilves Kadriorus üle 2014. aasta hariduspreemiad ja reaalteaduste eripreemia.

Tänavuse hariduspreemia pälvisid Miina Härma gümnaasiumi muusikaõpetaja ja koorijuht Kadri Leppoja, kauaaegne Tallinna muusikakooli keemiaõpetaja Väino Ratassepp ja Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse tehnoloogiaõppe osakonna juhataja ning mäekeemiatööstuse õpetaja Galina Trofimova. Reaalteaduste eripreemia sai Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja Indrek Peil.

„Teie olete näidanud, et hea kool ja hea haridus on võimalik nii Saaremaal, Ida-Virumaal, Tartumaal kui ka Tallinnas. Kogu Eestis,” tänas president Ilves preemiate üleandmisel laureaate lastele sõbraks ja nõuandjaks olemise eest.

„Saatuse tahtel oleme viimastel päevadel pidanud palju mõtlema koolist, õpetajatest ja noori inimesi ümbritsevast vaimsest keskkonnast,” nentis riigipea oma sõnavõtus, rõhutades, et tänapäevane kool, ja ka ühiskond laiemalt, peab leidma võimaluse aidata neid, kellel on raske, kes on üksi, kellel on mure.

President Ilvese sõnul lasub meil kõigil – lapsevanematel, õpetajatel, riigivõimu esindajatel ja loomulikult presidendil – kohustus mõelda, kuidas Viljandis aset leidnud tragöödiat tulevikus vältida. „Kuidas hoida ja tekitada koolides ja kogukondades sõbralikku ja usalduslikku õhkkonda. Kuidas kaitsta lapsi ja õpetajaid, kuidas kaitsta ja parandada kogu me ühiskonna vaimset tervist,” lisas ta.

Laureaatide nimel kõnelenud Väino Ratassepp märkis, et hariduspreemiate jagamine ja selle kaudu õpetajate tunnustamine on eeskujuks kogu haridussüsteemile. „Tänan presidenti selle tunnustuse eest,” ütles Ratassepp, kes soovis oma laureaatidest kolleegidele õnne ja edu, lisades: „Kallistagem rohkem üksteist.”

Kadri Leppoja töötab Tartus Miina Härma gümnaasiumi muusikaõpetajana alates 1976. aastast, olles pühendunud pedagoog-metoodik ja koorijuht. Tema juhendamisel töötab koolis neli koori, lisaks koolikooridele töötab Leppoja ka Tartu noortekooriga ning aastaid Eesti koolinoorte segakooriga. Tema juhatatavad koorid on saavutanud korduvalt auhinnalisi kohti nii Eestis kui ka välismaa konkurssidel, tema koorilauljad  osalenud muusikalavastustes, koorid üleriiklikel üritustel, sealhulgas riiklikul aktusel Estonia kontserdisaalis ning laulupidudel. Koolinoorte 2007. ja 2009. aasta üldlaulupeol oli Leppoja neidude- ja naiskooride üldjuht.

Väino Ratassepp on aktiivne ja pika kogemusega pedagoogikateadlane ja keemiaõpetaja, kes jäi möödunud aastal pensionile, olles enne seda aastaid keemiaõpetaja Tallinna muusikakeskkoolis, Tallinna sidekoolis, Tallinna polütehnikumis ja Tallinna ehituskoolis. Ta on osalenud põhi- ja keskkoolide keemiaõpetuse õppeprogrammide väljatöötamises, avaldanud arvukalt keemiaalaseid artikleid, keemia töövihikuid üldhariduskoolile ning 12 keemiaõpikut. Ratassepp on sisustanud mitme kooli keemiakabinetid, õpetanud keemiaõpetajaid ja algatanud Eesti keemiaõpetajate konverentside traditsiooni. Tema osalusel koostatud keemia õppekirjandus on olnud koolides kasutusel üle 30 aasta.

Galina Trofimova on Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse tehnoloogiaõppe osakonna juhatajana arendanud ja populariseerinud kutseharidussfääris erialasid, mis esinevad vaid Ida-Virumaal – mäetööd, keemiaprotsesside operaator, tööstustehnoloogia. Tänu tema ettevõtlikkusele on loodud unikaalsete kõrgtehnoloogiaseadmetega varustatud laboratooriumid keemia ja tehnoloogiliste protsesside õppimiseks ning kaasatud kohalikud ettevõtted kutsestandardite ja õppeprogrammide väljatöötamisse, tänu millele on tagatud sellele töökohale vajalik kutseõpe. Trofimova on teinud suure töö energeetika-, mäe- ja keemiatööstuse õppeprogrammide arendamisel ja täiendamisel.

Indrek Peil on Saaremaa ühisgümnaasiumi füüsikaõpetaja ja pedagoog-metoodik, kes töötab seal alates 1988. aastast. 2012. aastal Saare maakonna aasta õpetajaks valitud Peil on avaldanud pedagoogilisi artikleid õpilaste uurimistööde juhendamise kohta ning kaks füüsikaõpikut. Peil algatas ja korraldab üleriigilist õpilaskonverentsi „Saaremaa Miniteaduspäevad”, mis on märkimisväärselt kaasa aidanud teaduse populariseerimisele 6.–12. klassides õppivate noorte hulgas. Ta on korraldanud teaduslaagreid õpilastele teaduspraktika võimaldamiseks, viinud kokku teadlasi ja õpilasi. Peili eestvedamisel on tema õpilased ja kolleegid osalenud üleriigilistes ja rahvusvahelistes projektides.

Hariduspreemiate suurus oli kõikide laureaatide puhul 3500 eurot ning rahastajaks Danske Bank.  Reaalteaduste eripreemiat summas 3900 eurot rahastab Skype Eesti.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!