Riigikaitseõpetus tunniplaani – miks ja kuidas?

21. nov. 2014 Marke Teppor kaitseressursside ameti avalike suhete nõunik - Kommenteeri artiklit

Kui tavaliselt on valikaine korraldamine ja sellega seotud kulud kooli kanda, siis riigikaitseõpetus on Eesti riigikaitse üks prioriteete ning seda mitte ainult sõnades. Näiteks jooksval aastal toetati riigikaitseõpetuse korraldamist koolides kokku 363 500 euroga, järgmisel aastal eraldatakse koolidele 415 000 eurot.

See tähendab, et kaitseressursside amet toetab õppekäikude ja -laagrite korraldamist ning õppevahendite ostmist. Teiseks aidatakse koolidel leida riigikaitseõpetaja ning toetatakse neid kaitseväest või kaitseliidust koostööpartnerite leidmisel. Kolmandaks valmistatakse Tallinna ülikoolis ette riigikaitseõpetajate järelkasvu ning soovi korral võib kool mõne oma õpetaja sinna õppima saata.

Seega ei ole koolid riigikaitseõpetuse pakkumisel üksi jäetud − kaitseministeerium, kaitseressursside amet, kaitsevägi ja kaitseliit aitavad neil luua vajaliku materiaalse baasi ning pakuvad ka erialast tuge. Riigikaitseõpetus ja -õpetaja loovad ju vundamendi tugevale ühiskonnale, mille kodanikud on vastutustundlikud ja oskavad väärtustada oma riiki.

Riigikaitseõpetuse n-ö lansseerimine koolis on seega kokkuvõttes imelihtne: võtke ühendust kaitseressursside ametiga, rääkige oma plaanidest ning püüame leida teie koolile sobivaima lahenduse. Põhjalikumalt saate võimalustega tutvuda ameti kodulehel http://www.kra.ee/riigikaitseopetus/.

Mida võidab riigikaitseõpetusest kool?

• Riigikaitseõpetus aitab saavutada kooli õuesõppe ja ainete lõimumisega seotud eesmärke, vene koolidel eestikeelse õppega seotud eesmärke.

• Riigikaitseõpetus on tavapärasest erinev õppeaine ning aitab õppekava mitmekesistada.

• Riigikaitseõpetaja on üldjuhul vormikandja ning mõjub õpilastele heas mõttes autoriteetselt ja distsiplineerivalt.

Mida võidab riigikaitse­õpetusest õpilane?

• Riigikaitseõpetuse läbinud noor on teadlik kodanik, kes oskab väärtustada oma riiki.

• Riigikaitseõpetus selgitab, kuidas on üles ehitatud Eesti riigikaitse, millised on selle põhimõtted ja võimekus ning kuidas saab iga kodanik riigikaitsesse panustada.

• Riigikaitseõpetus aitab mõista ja mõtestada seda, mis toimub meiega ja meie ümber – kuidas mõjutab maailmas toimuv Eestit ja Eesti maailma.

• Riigikaitseõpetuse läbinu tuleb paremini toime rasketes olukordades: keeruliste ilmastikuolude ja õnnetuste korral, oskab anda esmaabi. Ta ei jää hätta ise ega jäta hätta ka oma lähedasi või teisi abivajajaid.

• Teistmoodi koolitunnid annavad praktilisi oskusi, käegakatsutavaid elamusi ja kogemusi. Eri õppeainetes omandatud teoreetilisi teadmisi kasutatakse: topograafiat metsas orienteerudes, anatoomiat esmaabioskusi omandades jne.

Mida võidab riigikaitseõpetusest Eesti?

Tugeva ja teadliku kodaniku, kes oskab Eesti iseolemist hinnata ning kellel on sisemist jõudu ja tahet vajadusel oma riigi eest seista. Kokkuvõttes võidab Eesti võimaluse olla iseseisev riik.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!