Riigikogu muutis lapsehoiuvõimalusi paindlikumaks

5. nov. 2014 - Kommenteeri artiklit

Riigikogu võttis kolmapäeval vastu valitsuse algatatud koolieelse lasteasutuse seaduse muutmise seaduse, mis parandab alushariduse kättesaadavust ja lapsehoiuvõimalusi.  

Uuendatud seaduse kohaselt on kohalikul omavalitsusel õigus pakkuda 1,5–3-aastase lapse vanemale lasteaia asemel lapsehoiu kohta. Sellisel juhul on kuutasu omaosalus samaväärne lasteaiaga, maksimaalselt 20 protsenti alampalgast. Kui lapsevanem lapsehoiu kohaga ei nõustu, on kohalikul omavalitsusel jätkuvalt kohustus tagada lapsele lasteaiakoht, mis peab olema tagatud igal juhul, kui laps saab 3-aastaseks.

Haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sõnul on riigi huvi see, et kõigil lastel oleks koht lasteaias või -hoius võimalikult kiiresti. „Kumb on töötavale lapsevanemale parem, kas leida oma pooleteiseaastasele lapsele koht lapsehoius või oodata üle aasta lasteaiajärjekorras? Teame, et just viimast peavad praegu taluma tuhanded vanemad,” ütles minister.

Kõige problemaatilisemas vanusegrupis, 1,5–3-aastaste seas, ootas mullu oma kohta lasteaias ligi 5400 last. Kui lasteaiakoht on olemas peaaegu kõigil 4–6-aastastel lastel, siis 1,5–3-aastaste seas on vaid kolmel neljandikul.

Kohaliku omavalitsuse kohustusi lasteaiakohtade tagamisel ei suurendata. Lastehoidude pidamine on hõlpsam ja odavam kui lasteaedade pidamine. Hoiukohti saab omavalitsus ise luua ega pea seda erasektorist sisse ostma ning praktika on näidanud, et lapsevanemad eelistavad seda alternatiivi lasteaiajärjekorrale.

Kultuurikomisjon otsustas seaduse menetlemise käigus anda lasteaedadele võimalus moodustada 3–6-aastastest lastest üks rühm ja võtta liitrühma alla 2-aastaseid lapsi. Muudatus ei sunni lasteaedu senist praktikat muutma, kuid võimaldab vajadusel eri vanuses lapsi paigutada ühte rühma vastavalt laste arengu eripärale või vabade kohtade olemasolule. Jätkuvalt on vajalik moodustada koolieelne rühm 6–7-aastastest lastest, et tagada kooliks parem ettevalmistus.

Komisjon otsustas ka, et lasteaeda vastuvõtmisel peab kohalik omavalitsus võimalusel eelistama võimalust, et samas elukohas elavad sama pere lapsed saaksid käia ühes lasteasutuses.

Lisaks täpsustati laste ja õpetajate suhtarvu rühmas, et tagada lastele turvaline keskkond ning lisati klausel võtta lasteaedades vastu lastele, vanematele ja lasteaia töötajatele täitmiseks kohustuslik kodukord.

Riik aitab seaduse jõustumisel kaasa hoiukohtade loomisele. Euroopa Liidu abiga on kavas luua 3200 uut lasteaia- või lapsehoiukohta.

Seadus jõustub 1. jaanuarist 2015, välja arvatud lasteasutuste kodukorda ja personali puudutavad sätted, mis jõustuvad uuest õppeaastast ehk 1. septembrist 2015.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 49 ja vastu oli 34 riigikogu liiget.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!