Teaduslahing – loogika ja laia silmaringi proovilepanek

27. nov. 2014 Kristi Parro Teaduslahingu ja Elusa Teaduse projektijuht - Kommenteeri artiklit

Kevadel 2011 tulid kokku Eesti maaülikooli doktorandid, et hakata tutvustama kooliõpilastele teaduse tegemist ja teadlaseks olemist käed-külge-õpitubade kaudu. On ju igas valdkonnas müüte, mis vajavad murdmist, ja enamasti jääb teaduse põnev maailm noortele kättesaamatuks. Nii pandigi alus üliõpilaste ühendusele Elus Teadus, mis koondab Eesti maaülikooli tudengeid.

Käesoleval sügisel astub Elus Teadus tänu Eesti teadusagentuuri toele sammu edasi ja lükkab 7.–9. klassi õpilastele käima võistluse Teaduslahing. Võistlus on mõeldud neile, kes soovivad ise ülesandeid lahendades teadusprobleeme lahendada ja leida vastuseid igapäevaelu küsimustele. Vähem tähtsaks ei peeta seejuures meeskonnatööd. Hea tulemuse saamisel on abiks lai silmaring ja loogiline mõtlemine, sest nuputamiseks on ülesanded eri valdkondadest: toidust, tehnikast, veterinaariast, keskkonnast ja majandusest.

Teaduslahing on kaheosaline: eelvoorud toimuvad 15 maakonnas ja Tallinnas ühe nädala jooksul ehk 25.−30. jaanuarini ning maakondade võitjaid oodatakse finaaliks Tartusse 15. mail. Teaduslahingu registreerimine avati juba 24. novembril ja see on avatud 8. detsembrini. Kirja panema oodatakse 7.–9. klassi õpilaste kolmeliikmelisi võistkondi. Registreerimisega tasub kiirustada, sest iga piirkonna eelvoorus saavad osaleda kuni 15 kooli võistkonnad.

Maakondade eelvoorud pakuvad võistkondadele põneva väljakutse võistlusena, kus tuleb etteantud aja jooksul lahendada viis praktilist ülesannet. Ukse teadusmaailma avavad päeva teises pooles teadlased ja doktorandid, kes räägivad lihtsas keeles oma teadustööst ja igapäevategevusest. 16 kõige edukamalt ülesandeid lahendanud ja parimat meeskonnatööd üles näidanud võistkonda on oodatud mais lõppvõistlusele Tartusse.

Valmistuma saab finaaliks hakata aga juba märtsis. Nimelt lisandub praktilistele ülesannetele finaalis stendiettekanne oma uurimistööst, kus tutvustatakse viimaste kuude jooksul läbi viidud uurimuse olemust ja tulemusi. Seega on lisaks taibukusele vaja ka head esinemisoskust. Päeva lõpuks selgitatakse välja Eesti mitmekülgseimad noorteadlased.

Elus Teadus on 2011. aastast vabatahtlikkuse alusel tegutsev üliõpilaste ühendus, mille eesmärk on tutvustada koolinoortele lihtsas keeles teadust. Nelja aasta jooksul on praktiliste õpitubadega jõutud enam kui 7000 õpilaseni. 2014. aastal käima lükatud Teaduslahing tahab jõuda tuhande õpetaja ja õpilaseni ja annab võimaluse piiluda lähemalt teadusmaailma kuni 240 kooli võistkonnale.

Täpsemalt saab uurida Teaduslahingu võistluse kodulehelt teaduslahing.emu.ee ning elusteadus.com lehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!