Ahhaa teaduskeskuses õpitakse uurides ja kogedes

23. jaan. 2015 Liina Vaher Ahhaa õppeprogrammide juht - Kommenteeri artiklit

Tartus asuv Ahhaa teaduskeskus toetab uurimuslike Ahhaa-õppe programmidega lasteaias ja põhikoolis õpitavat.

Lasteaedadele ja koolidele mõeldud õppepäevad toetavad riiklikus õppekavas ning nüüdisaegsetes õpikäsitlustes olulisel kohal olevaid ülesandeid, nagu õppijate individuaalne areng, õpitehnikate arendamine ning õpihuvi hoidmine. Soodus õpikeskkond Ahhaa eluslooduse ja tehnoloogiasaalis loob hea võimaluse kogemus­õppeks.

Mitut meelt haaravad väljapanekud ja praktiliselt kasutatavad teadussaavutused aitavad mõista, mõtestada ja seostada mitme ainevaldkonna teadmisi. Niimoodi saab loodusaineid elavdada Punase mere elustiku uurimisega, vee omaduste ning käitumise, sipelgate pereelu tundmaõppimisega ja munast kanaks saamise jälgimisega.

Hobermanni kera, Münchhauseni torn ja teised ülekandejõul põhinevad mehhanismid, teadusteater õhust, veest või seedimisest, mitmed temaatilised töötoad, mis käsitlevad inimese anatoomiat ja füsioloogiat või lõbusat toidukeemiat, annavad koolis õpitavale praktilise väärtuse ja sobivad seetõttu hästi õppetöö näitlikustamiseks.

Lisaks on ilmaruumi tundmaõppimiseks kättesaadav täissfääriline planetaarium, elektril ja magnetitel põhinevad eksponaadid. Inimese tundmaõppimiseks mitmed lahkamiseks sobivad organid ning elutruu anatoomianäitus.

Eksponaatide kasutamist õppeotstarbeks juhendavad toimekad giidid, kes rühma-, klassi- või aineõpetajaga koostöös suunavad õppijaid looma seoseid eelnevalt õpitu ja teaduskeskuses kogetu vahel. Õppijate iseseisvat uurimist toetavad nii suunavad uurimisküsimused kui ka ettevalmistatud töölehed.

Gümnaasiumiealistele õppijatele on Ahhaa meeskond pannud kokku kaks valikkursust: astrofoto algkursus ning inimese anatoomia, meelte ja taju kursus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!