EMOL: haridusrahastus teeb tagasipöörde

7. jaan. 2015 - Kommenteeri artiklit

Eesti Maaomavalitsuste Liit keeldub kooskõlastamast valitsuse eelnõud, mis kehtestab kohalikele omavalitsustele toetusfondi raha jaotamise korra  koefitsendi-põhise mudeliga ning leiab, et see ei taga kohalikele omavalitsustele stabiilset haridussüsteemi rahastamist.

EMOL-i teatel on rahandusministeerium ette valmistanud valitsuse määruse eelnõu „Riigieelarve seaduses kohaliku omavalitsuse üksustele määratud toetusfondi vahendite jaotamise ja kasutamise tingimused ning kord”, kuid liit ei saa nõustuda selles haridustoetuse jaotamisel kasutatava koefitsiente sisaldava mudeliga.

„Selline mudel, mis on mõeldud vaid rahaliste vahendite jaotamiseks ei ole aktsepteeritav, sest on kaugenemine rahuldavalt toiminud ja varem kokku lepitud haridustoetuse mudelist, mis arvestas eelkõige kooliastme reaalset maksumust riikliku õppekava täitmiseks kooli- ja klassikomplekti põhiselt,” seisab teates, millele on alla kirjutanud EMOL-i esimees Kurmet Müürsepp.

EMOL leiab, et koefitsientidel põhinev arvestusmudel ei taga kohalikele omavalitsustele stabiilset haridussüsteemi rahastamist ja teeb tagasipöörde 2001. aastasse, kui riik andis kohalikele omavalitsustele üle õpetajatele töötasu maksmise kohustuse.

„Eriti vastuvõetamatu on see, et haridussüsteemi ei optimeerita mitte seadusega, määrates õpilaste arvu koolis, millisel juhul ja mahus riik toetab hariduse andmist omavalitsuses, vaid alama astme õigusaktiga luuakse rahalisele kokkuhoiule tuginev sunnivahend koolisüsteemi muutmiseks,” pahandavad maaomavalitsused.

Eelnõuga pakutav mudel sunnib EMOL-i hinnangul koolivõrku optimeerima selliselt, et põhi- ja keskhariduse kättesaadavus halveneb ja õpilase koolitee pikeneb. „Sest kodulähedase koolina saab omavalitsus juurde maksmata pidada vaid kolme- või kuueklassilist põhikooli, mitte üheksaklassilist nagu retooriliselt väidetakse. On kahetsusväärne, et määruses ei arvestata tegelikku õpetaja ametikohtade vajadust ja kulutusi mahus, mis on vajalik riikliku õppekava täitmiseks ning sellega seatakse ohtu õpetuse kvaliteet,” seisab kirjas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!