Endla teatrilt lastele ja noortele

30. jaan. 2015 Endla teater - Kommenteeri artiklit

Endla teatri mängukavas leidub lavastusi kõigile, mudilastest gümnasistideni, ning kevadel rikastub repertuaar veelgi.

7. märtsil saab lavaküpseks muusikaline suurlavastus lastekirjanduse klassikaks saanud Peeter Paanist, poisist, kes keeldub suureks kasvamast. Seiklused saavad alguse, kui Peeter Paan lendab oma varju otsides perekond Darlingite lastetuppa. Wendy ja tema kaks venda satuvad koos Peetriga Eikunagimaale, kus lapsed kunagi täiskasvanuks ei saa. Nad kohtuvad vaprate punanahkadega ning võitlevad piraatide ja kapten Konksuga, kelle saatus on tiksuva krokodilli hambus. Juba üle saja aasta nii lapsi kui ka täiskasvanuid lummanud loo toob lavale Oleg Titov. Lavastuses teeb kaasa peaaegu kogu Endla näitetrupp ning osalevad ka Pärnumaa koolide õpilased. Oodata on suurejoonelist lavakujundust ning põnevaid tehnilisi lahendusi.

Vanemale koolieale lavastab Enn Keerd Endla noortestuudio õpilastega Hispaania näitekirjaniku Miguel Mihura absurdikomöödia „Kolm torukübarat”, mille esietendus on 14. märtsil Valges saalis. Lavastus otsib vastust küsimusele, kas tõeline õnn on üldse saavutatav või jäämegi igavesti tahtma seda, mida meil ei ole. Väikeses hotellis ööbiv Dionisio peab oma pulmaeelsel õhtul langetama keerulise otsuse, millist oma kolmest torukübarast pulmas kanda. Äkki siseneb tsirkusetrupi tantsija Paula, kes peab Dionisiot ekslikult žonglööriks ja võtab noormehe endaga kaasa kõrvaltoas toimuvale peole. Pärast seda kogemust ei tundu tavaline elu ega abielu enam kuigi ihaldusväärne.

Kevadel jõuab muinasjutusõpradeni noore lavastaja Birgit Landbergi „Kaunitar ja koletis”. See värviküllase lavapildiga koleilus lugu etendub lisaks Endla teatri Suurele lavale ka Ugalas, Rakvere teatris, Eesti Draamateatris, Keila Koolis, Jõhvi kontserdimajas, Rannu rahvamajas jm.

Esimeseks teatrikülastuseks kõige pisematele sobib lugu muinasjutulisest suvest, kus väike tüdruk õpib vanaema abiga endast väiksemaid elusolendeid, mutukaid-putukaid nägema ning nendega suhtlema. „Põrrri …!!!” autor, lavastaja ja kunstnik Kaili Viidas pälvis fantaasiaküllase lavastuse eest Endla kolleegipreemia (2011) ja Salme Reegi nimelise lastelavastuse auhinna (2012).

Gümnasistidele soovitame kirglikku ning kauni visuaaliga „Meie aja kangelast”. Mihhail Lermontovi kirjandusklassikasse kuuluva romaani on dramatiseerinud ja lavastanud Galina Polišuk Lätist. Ohtralt kiidusõnu on pälvinud nii lavastus kui ka erilise käekirjaga ning kaunis lavakujundus Läti rahvusteatri peakunstnikult Aigars Ozolinšilt.

Veel kahel korral sel hooajal, 29. jaanuaril ja 13. veebruaril etendub Endla teatri Suurel laval Mart Kivastiku ajalooline müsteerium „Vares” Indrek Taalmaaga nimiosas. Kalju Komissarovi suurte kujundite ja visuaalse tulevärgiga lavastus viib Eesti Vabariigi algusaastate ja Teise maailmasõja aegsesse Pärnusse, kus hargneb haarav ja põnev ajalooline mõrvamüsteerium.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!