Kolm kärbest ühe hoobiga

16. jaan. 2015 Enn Tammaru Tallinna tehnikakõrgkooli õppejõud, 8. kutsetaseme ehitusinsener - Kommenteeri artiklit

Läinud aasta lõpul peeti maha järjekordne „Jõulukellu” võistlus, asutati Eesti müürimeeste liit (EMML) ning lepiti kokku, kuidas hakatakse välja õpetama ehituserialade 5. kutsetaseme meistertöölisi ning töö juhte.

Kõigepealt mõned kuivad arvud ja faktid Vana-Võidust, kus Viljandi kutseõppekeskus korraldas 17. ja 18. jõulukuu päeval juba kümnendat korda müürseppade jõukatsumise „Jõulukellu 2014”. Toome ära kuue parema tulemused (ära on toodud miinuspunktid).

  1. Lauri Naber (Viljandi) – 40 punkti
  2. Keiro Nupp (Võrumaa) – 49 punkti
  3. Taavi Reinike (Rakvere) – 71 punkti
  4. Sigrit Kreitsman (Järvamaa) – 81 punkti
  5. Eiko Vaher (Hiiumaa) – 90 punkti
  6. Kaspar Kondratjev (Tartu) – 139 punkti

Uudis on, et Eesti koondisse pääsemiseks ja mainekal „Euroskills 2016” osalemiseks ristavad varakevadistel „Noore meistri” võistlustel kellud just needsamad kuus noort müürseppa. NB! Mitte parimad koolid, vaid just „Jõulukellu 2014” võistluspingest läbi käinud noored. Selline oli kõigi kutseõppekeskuste ehitusosakondade ning TTK ehitustehnoloogia õppejõudude otsus. Needsamad otsustajad koostasid koostöös TTK üliõpilastega nii „Jõulukellu” kui ka „Noore meistri” müürimeeste ülesanded.

Eesti müürimeeste liit on loodud

Kui kutseõppekeskuste õpetajatega „Jõulukellu” esimese võistluspäeva hommikupoolikul mõttetalgute ümarlauda istusime, polnud ma sugugi kindel, et minu oktoobrikuise artikli mõte – asutada Eesti müürimeeste liit – ümber laua istujates vastukaja leiab. Õnneks läks vastupidi. Kõik mehed mõistsid, et tõsise koduse „fännklubita” me kutsevõistlustel vaevalt rahvusvahelist edu saavutame. Kõik jääks juhuse hooleks. On kena, et EMML-is löövad lisaks müüritööõpetajatele noorte müüritööliste õpetamisel kaasa ka müüritööde materjale müüvate ettevõtete esindajad. Nüüd seame rahulikult atra – arutame asja edasi Eesti ehitusmaterjalide tootjate liidu ja Eesti betooniühingu tegevjuhtidega ning „Jõulukellu 2015” aegu avalikustame vastloodud erialaliidu ees seisvate ülesannete ja eesmärkide kõik detailid. Jälgige reklaami!

Ehitusmeeste 5. kutsetaseme koolitus

Ühisele seisukohale jõuti ka 5. kutsetaseme ehitusmeeste koolituses. Et kaks „Jõulukellu” päeva Vana-Võidus asjaosalistele maksimaalselt tihedaks kujundada, olime juba suvisel konverentsil neid probleeme käsitlenud ja otsustanud, et „Jõulukelluga” paralleelselt istume laua taha ja räägime suud puhtaks ehituse meistertööliste ja töö juhtide koolituse teemal. Meie kutsele reageerisid nii SA Innove kui ka Eesti ehitusettevõtjate liidu (EEEL) kutsekomisjon. Järgnevalt kolm olulist asja, milles põhimõtteliselt kokku leppisime.

1. Jäme ots 5. kutsetaseme koolituste avamises ja riikliku koolitustellimuse mahtude määratlemises jääb EEEL-i pädevusse. Just EEEL-i kutse- ja hariduskomisjon panevad kokku riikliku tellimuse HTM-ile. Kutsehariduskeskused ootavad ­EEEL-ilt ka metoodilist abi kutsestandarditele tuginevate 5. kutsetaseme õppekavade koostamisel.

2. Otstarbekas on koondada 5. kutsetaseme väljaõpe nendesse kutsehariduskeskustesse, mis asuvad kõige lähemal kõrg- ja ülikoolide ehitusteaduskondadele. 5. kutsetaseme koolituste avamine kõikides kuueaastase koolitusloaga kutsehariduskeskustes oleks riigi ressursside raiskamine.

3. Kutsekoolide ehitusosakonnad teevad koostööd oma regiooni ehitusettevõtetega. Vilistlaste töökogemustele ja arengule võikski ehitada meistertööliste ja töö juhtide koolituse sisu ning tulevase karjääri. Tulevased meistrid saaksid hea jätkuhariduse kodukoolile lähimas koolituskeskuses. Läbides erialase praktika ning töömehetee esimesed aastad samal ajal oma kodukoha ettevõtetes, toetavad neid oma ala meistritest kooli vilistlased.

Võlvkaare ehitamine „Jõulukellu” võistlusel Vana-Võidus.

Võlvkaare ehitamine „Jõulukellu” võistlusel Vana-Võidus.

Mõttetalgute ümarlauas osalenud Tallinna tehnikakõrgkooli esindajad olid sellistest arukatest otsustest meeldivalt üllatunud. Kui praegu moodustavad kutsehariduskeskustest tulnud noored tehnikakõrgkooli uutest tudengitest ca 10%, siis tulevik näib helgem. Rahul peaksid aga olema ka 5. kutsetaset omandavad naised-mehed. Omandatud 5. kutsetase võimaldab hõlpsamalt jõuda 6. kutsetaseme rakendusinseneri diplomini. Avanevad uued võimalused ehituse vallas.

Elukestva õppe vaatenurgast ongi 5. kutsetaseme koolitus olnud viimane lüli, mis tippehitusmeeste koolitamise ketis puudu on. Kui Eesti müürimeeste liidu tegemised õige hoo sisse saavad ja ka 5. kutsetaseme õpe pihta hakkab, siis meistermüürseppade ning teiste, riiklikele kutsestandarditele tuginevate ehitusmeistrite ettevalmistamise ketis nõrku lülisid enam ei ole.

SAMAL TEEMAL

• „Euroskillsi suurepäraste ­tulemuste kiiluvees” ÕpL 24.10.2014.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!