Kunst kõnetab kõiki

23. jaan. 2015 Kerttu Männiste, kuraator-koguhoidja; Kristel Soidra, haridustöö kuraator - Kommenteeri artiklit

Kadrioru kunstimuuseum tähistab 2015. aastal oma 15. sünnipäeva näituste, ürituste ja loengute programmiga „Kunst kõnetab kõiki!”. Selle raames toimub gümnaasiumiealisele ja täiskasvanud muuseumikülastajale suunatud vestluste ja loengute sari „Kõnelused kunstist”, mille fookuses on kunsti seosed teiste eluvaldkondade ja erialadega.

Teemasid ja vaatenurki lõimivad kõnelused keskenduvad kunstiteaduse ja muuseumimaastiku väliste lektorite isiklikele kogemustele: millist rolli mängib ajalooline kunstipärand ja kunstiga suhestumine kirjaniku, tippkoka või sõjaväelase elus ja ametis?

Loengusarja avab 7. veebruaril Tallinna linnateatri näitleja Anu Lamp, kellega tuleb juttu raputavatest muuseumikogemustest ning kunsti toetavast ja inspireerivast rollist näitlejakutses.

Guccimucci

on Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi näituse „Ehe kunst või petukaup” haridusprogramm.

Sageli arvatakse, et kunstimuuseumides väärivad eksponeerimist üksnes originaalteosed. Nii see kindlasti ei ole. Loomulikult ei saa siinkohal põhjuseks pidada kellegi soovi rikastuda, vahetades originaalid salaja võltsingute vastu. Igas muuseumis on väljas ka eri aegadel valminud koopiaid, jäljendusi, pastišše ja ehk võltsinguidki, mis ei tähenda, et ekspositsioon oleks vähem väärtuslik või oluline.

Haridusprogrammis „Guccimucci” selgitatakse eespool nimetatud mõisteid ning arutletakse, miks kunstnikud loovad mõnikord oma teostest ise koopiaid ja millal muutub algne aus teos hoopis võltsinguks. Esile kerkib ka küsimus, kas ja kelle jaoks on kasulikum omada ühte originaalteost, kellele aga sadat koopiat. Teame, et võltsinguid tehakse tänapäeval palju, aga kuidas saab võltsing originaalne olla ja millised kunstiteosed räägivad kõige rohkem ajastu maitsest?

Samuti analüüsitakse vanaaja maalikunsti, graafikat, tarbekunsti ning skulptuuri kaasaegse muusika, moe ja tootedisaini kaudu. Töölehed, isiklikud kogemused, kaaslaste ja tunnijuhi kommentaarid aitavad esmapilgul keerulisel teemal luua selge ja meeldejääva pildi.

Küllap on igaüks proovinud kedagi või midagi kopeerida. Selle tunni ülesanne on rakendada saadud kogemusi nii targasti, et minimaalseid vahendeid kasutades saaks olemasolevast luua teose, mille puhul ei tekiks küsimust, kas tegu on petu- või ehtsa kaubaga.

Lisainformatsioon kadriorumuuseum.ekm.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!