Loodusmuuseumis – rännak loodusesse linnast lahkumata

23. jaan. 2015 Heidi Vilu Eesti loodusmuuseumi direktor - Kommenteeri artiklit

Paraku satub tänapäeval laps rappa või metsa haruharva ja nii tõdevadki loodusmuuseumi pedagoogid sageli, et talvekasukas nirki peetakse väikseks jääkaruks ning kuuse- ja kasetüvel vahe tegemine võib osutuda päris keerukaks. Mida siis teha? Võimalus loodusega lähemalt tutvust teha on tulla Tallinna vanalinna loodusmuuseumi.

Loodusmuuseumi pedagoogid on oma muuseumitunnid üles ehitanud selliselt, et need haakuvad õppekavadega, mis on omakorda hea võimalus siduda muuseumikülastus bioloogia või loodusõpetuse tunniga. Tihti jääb lastele näitustest sedavõrd meeldejääv elamus, et nädalavahetusel tullakse tagasi juba koos vanematega.

Möödunud aastast on avatud interaktiivne ja kiiresti populaarsust kogunud avastuste ruum, kus saab tutvust teha loomade meeltega. See on muuseumis koht, kus saab kõike katsuda, nuusutada ja kuulata. Avastuste ruum sobib nii eelkooliealistele, algklassidele kui ka vanematele õpilastele. Gruppide vastuvõtmiseks oleme toa broneerinud hommikupoolikuti kolmapäevast reedeni.

Suurema loodushuviga lastele alustas meie majas eelmisel hooajal tööd loodusring „Väikeste teadlaste klubi”. Igal nädalal toimuvad tunnid nii eesti kui ka vene keeles ning lisaks õppetööle muuseumis käiakse vähemalt korra kuus looduses. Praeguseks on käivitunud juba viis väikeste teadlaste gruppi ja huvi korral oleme valmis avama lisagruppe.

Ka koolivaheaegadel tasub muuseumi tulla. Linnalaagrite programmis on näiteks põnevad liiva ja sambla, linnalooduse, mere ning raba uurimispäevad. See on eriline maiuspala lastele, kellel suur loodushuvi, kuid pole toredat maavanaema, kellele külla minna ja kellega metsas luusida. Selle aasta märtsis toimub vanalinna kaheksa muuseumi ettevõtmisel ühine linnalaager „Kaheksa ühe hoobiga”.

Neljapäeviti toimuvad muuseumis Öökulli akadeemia loodus- ja teadusõhtud, kus võib kohtuda põnevate oma ala asjatundjatega. Nendele ootame ka kõiki õpetajaid, kuna õhtud pakuvad häid enesetäiendamise võimalusi ning annavad uusi ideid ja teadmisi, mida koolitundides õpilastega jagada. Öökulli akadeemiat soovitame ka gümnaasiumiõpilastele, kel huvi looduse vastu ning kes selles edasiõppimisplaane hauvad.

Loodusmuuseumi kodulehelt leiab mitmeid loodushariduse õppematerjale, sh näitusekataloogid, töölehed, videoklipid jms. Neist on abi ainetundide läbiviimisel. Muuseumi haridustegevus on meie külastajate seas väga populaarne, 2014. aastal käis meie majas rekordiliselt 55 000 külastajat. See purustas ülekaalukalt eelmise, 1999. aasta rekordi, milleks oli 40 700 külastajat. Oleme väga tänulikud ja ütleme suure aitäh kõigile õpetajatele, kellega oleme viimastel aastatel head koostööd teinud, ja kõigile meie väikestele ja suurtele sõpradele. Kohtumiseni Eesti loodusmuuseumis!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!