Muusikaharidus ja muusikamuuseumid

23. jaan. 2015 Tanel Veeremaa Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi direktor - Kommenteeri artiklit

Tänasest (muusika)haridustööst sõltub, kas homne täiskasvanu oskab väärtustada ning hoida siinset (muusika)kultuuripärandit.

Eestis on neli väikest isikumuuseumi, mis on pühendatud suurtele muusikameestele: Eduard Tubina muuseum, helilooja Mart Saare majamuuseum, Rudolf Tobiase majamuuseum ja heliloojate Kappide majamuuseum. Eesti muusikaajaloos on tegemist nii eriliste meestega, et oleme pidanud oluliseks nende tutvustamiseks muuseume ülal pidada. Kuid kelle jaoks me neid juurtega kohti säilitame? Kas meie koolide lõpetajad teavad neid kohti ja mehi ning oskavad seda pärandit väärtustada?

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum püüab anda oma osa selles töös muuseumihariduse kaudu. Lisaks ekskursioonidele viime läbi haridusprogramme ja loenguid. Me ei keskendu haridustegevuses ainult oma majale. Sel aastal koostame Eduard Tubina 110. sünniaastapäeva puhul näituse, mida pakume rändnäitusena koolidele. Märtsis alustame külastusmänguga „Helisev Eestimaa”, mis pöörab tähelepanu ka heliloojate isikumuuseumidele ja aitab loodetavasti nii mõnelgi kooligrupil neisse jõuda.

Eduard Tubina muuseum asub Alatskivi mõisahoones, mille külastus tasub siduda lähedalasuva Juhan Liivi muuseumiga. Kappide ja Mart Saare majamuuseumid on samuti lähestikku, mis muudab nende külastamise lihtsaks ühe väljasõiduga. Mart Saare muuseumi kõrvalt saab alguse Soomaa rahvuspargi Hüpassaare õpperada. Rudolf Tobiase muuseumis on lähiajal oodata uuendusi ja iga väljasõit Hiiumaale peaks sisaldama külastust sellesse väiksesse majja Käina külje all.

2015 on muusika-aasta. Just lõppes kultuuripärandi aasta. Muusikahariduses võiksime need kaks kokku panna ja mõelda, mida saame ära teha, et ka tulevased põlvkonnad tunneksid praegu veel olemasolevat muusikapärandit ning oskaksid seda väärtustada. Pärandipõhist muusika-aastat meile kõigile!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!