Pai igasse päeva

23. jaan. 2015 Meeli Parijõgi Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Nii kõlab Paide lasteaia moto. Pai teeb meele rõõmsaks ja aitab tervist tugevdada. Paide lasteaed kuulubki tervist edendavate lasteaedade võrgustikku. 2011. aastal oli ta Järvamaa terviseteo nominent – tervisenädalatega perede terviseteadlikkuse tõstmise eest.

Lasteaed koosneb kahest majast. 2009. aastal avati Kastani tänaval Kullapai maja, viis aastat varem valminud Lillepai hoone Tallinna tänaval jääb kolme kilomeetri kaugusele. Paide Vallimägi on nagu kirik keset küla, kus mõlema maja rahvas spordiüritustel kokku saab.

Tervist edendavate lasteaedade võrgustikuga liitus Paide lasteaed 2010. aastal. Lasteaia eelkäija, Paide Kesklinna lasteaed, oli keskkonnasõbralik lasteaed.

„Paide on küll linn, aga oleme ikkagi loodusele lähedal. See ongi Eesti linnade omapära,” leiab õppealajuhataja Sirje Kroonsaare. Kuna sagedane looduses viibimine on tervislik, mõeldi, et miks mitte ka tervist edendavaks lasteaiaks hakata.

Liikumine on lahe ja smuuti maitseb hästi

Tervist edendava tegevusega täidetud tervisenädalad on lasteaias kolm korda aastas. „Õpetajad mõtlevad pidevalt uusi asju välja, et lastel ja endalgi huvitav oleks,” kommenteerib direktor Eda-Mai Tammiste tervisenädala ettevõtmisi: metsamoori tarkusetera, jäneste võidujooks, ämbliku labürint, rebase kavalus, orava täpsusvisked, siilikese liikumismäng …

Kevadisel ja sügisesel tervisenädalal löövad lapsevanemad rohkem kaasa. Talvine tervisenädal on eelkõige lastele. Tegevusi organiseerivad nii liikumisõpetaja kui ka rühmaõpetajad. Hommikuvõimlemist võib teha rühmas, aga toredam on saalis, kui muusika mängib ja kostümeeritud külaline harjutusi ette näitab.

Kodust toodud marjadest valmis tervislik ja maitsev smuuti.

Kodust toodud marjadest valmis tervislik ja maitsev smuuti.

Tervishoiutöötaja Karit Koller lisab, et liikumisõpetaja laseb tunniski vahel lastele nende lemmikmuusikat, mille saatel tantsitakse. Nii jääb lapsele tunne, et liikuda on lahe ja lõbus.

Tervisenädalal saavad au- või tänukirja kõik osalejad. See on asi, mis jääb meelde ja mida kodus ka vaadatakse. Kõik on ju tublid.

Tervisenädala ühel päeval tehakse koos lastega tervislikku süüa, näiteks smuutisid või salateid. Smuutipäeval tõid lapsed kodust külmutatud marju, köögist saadi maitsestamata jogurtit ja magustamiseks ploominektarit. Marju toodi nii palju, et järgmisel päeval tegid rühmad ise smuutit juurde.

Ületame veehirmu ja õpime ujuma

Kullapai majas asub ujula, kus käivad ka Lillepai maja lapsed. Kolmapäeviti saavad lapsevanemad koos lastega ujuma tulla.

„Kullapais hakkavad juba kaheaastased, Lillepais kolmeaastased ujuma õppima,” kirjeldab direktor. „Väiksemad lapsed ujuvad korra, suuremad kaks korda nädalas. Esimesel kolmel kooliaastal saavad nad igal nädalal ujuda Paide suures ujulas. Paide lapsed on küll korralikult ujuma õpetatud.”

Lapsed kannavad ujumise ajal täispuhutavaid kätiseid. Lapsevanemad küsivad vahel, milleks neid vaja on, kui laps ujub juba nii hästi. Ettevaatus pole aga kunagi liiast.

Kooli minnes oskavad ujuda peaaegu kõik lapsed. Vähemalt veekartus on direktori kinnitusel ületatud: „Veehirm on tillukestel, aga kuni kolmeaastastega läheb õpetaja koos vette. Meil on grupid väikesed, korraga on vees vähe lapsi.”

Tervishoiutöötaja, kes aeg-ajalt asendab liikumisõpetajat, räägib, kuidas ta aitas keset õppeaastat tulnud last, kes polnud varem ujunud: „Ta oli esimest korda ujulas ja kartis. Kõigepealt panin talle kätised ja rahustasin. Lasin tal vähehaaval veega tutvuda, läksin temaga vette kaasa ja aitasin harjutusi teha. Väikestele lastele ja neile, kes väga kardavad, pannakse lisaks vööd ümber. Oluline on lapsele kinnitada, et ta on kaitstud, ning teda veega harjutada. Nägu vette panna pole hirmus, kui mõelda, et nägu pestes ei juhtu ju midagi.”

Direktor täiendab, et ujumise õppimisega kaasneb pesemisharjumus. Ka tänapäeval leidub kodusid, kus pole veevärki.

Hommikune kätepesu ja nohumõõdikud

Hommikul lasteaeda tulles pesevad lapsed koos lapsevanemaga kõigepealt tualettruumis käed puhtaks, alles seejärel läheb laps rühma. Koos lapsevanemaga seepärast, et vanema eeskuju on tähtis.

Keegi sellele enam vastu ei vaidle, kuigi alguses väideti, et nad on ju puhtad. Õppealajuhataja naerab: „Mitte et nad mustad oleksid, aga kätega tuleb palju haigusi kaasa. Viiruste levikut lasteaias tõkestab kätepesu tublisti.”

Direktor möönab, et on juhuseid, kus lasteaeda tuuakse haige laps. Kohe ei pruugi tõbe märgata, kui vanem pühib lapsel enne üleandmist nina puhtaks. Ühel hetkel selgub siiski, et laps on hullus nohus või köhas, ja järgneb kojuminek nii tervete laste kui ka haige enda huvides. Tervishoiutöötaja täiendab: „Õpetajal on samuti raske 15 lapsele keskenduda, kui haige kolmeaastane viriseb ja tahab süles olla.”

Kui lapsevanemad näevad, et lasteaed järele ei anna, siis nad enam haiget last majja ei too. Direktor: „Oleme vanematega vaielnud küll, kui tugev on nohu ja milline on nakkav köha.” Õppealajuhataja muigab: „Mõõturid peaksid olema.”

Ka nina-kõrva-kurguarst on käinud lapsevanematele loengut pidamas. Selgitustööd peab tegema järjepidevalt, sest igal aastal tulevad uued lapsed ja lapsevanemad.

Lasteaial on tihe koostöö Järvamaa Rajaleidja keskusega. Näiteks räägivad sealsed psühholoogid lapsevanematele laste ealistest iseärasustest. On tehtud ka teavituspäevi, kus õpetajad näitavad lapsevanematele harjutusi, mida tuleks teha näiteks lapse lampjalgadele või seljale.

Linnarahvas terveks ja kauniks

Kevadisel tervisenädalal aprillis on lasteaias kaks aastat korraldatud üritust „Terveks ja kauniks”, mis võitis kuulsust kogu linnarahva seas. Lasteaeda külastasid paljud spetsialistid. Olid terviseloengud, vesivõimlemine lastele ja täiskasvanutele, toolivõimlemine ja idamaised tantsud, bodybalance, Kundalini jooga … Vastu võtsid logopeed ja psühholoog ning müüdi ja loositi tervisetooteid. Tasuta üritust külastasid mitte ainult lasteaialaste vanemad, vaid ka linnarahvas. „Terveks ja kauniks” vastu ilmutasid elavat huvi nii koolitüdrukud kui ka paljud pensionärid. Eakamate seas oli eriti popp toolivõimlemine.

Kuna nii lasteaiakuid kui ka -rühmi on 11, saab iga rühm ühel kuul terviseürituse korraldada. Kelle üritus kõige rohkem meeldib, saab õppeaasta lõpus autasu. Võitja selgub salajasel hääletusel.

Eelmisel aastal oli lemmikuks sõimerühma korraldatud vastlapäev Vallimäel, kus kelgusõit asendati lumepuudusel orienteerumisega. Kontrollpunkte tähistasid pimeduses põlevad küünlad ning pärast lasti vallitornis vastlakuklitel ja teel hea maitsta.

Õpetaja heaolu nimel

Lasteaiatöötajad saavad terviseüritustel osaledes tervisekaarti templi. Rohkem templeid kogunud said kevadel auhinnaks suure kausitäie maasikaid. Tublimaid rühmakollektiive premeeriti aga mänguasjade või raamatutega.

Paide lasteaia töötajad hoolivad oma tervisest. Pildil poseeritakse Seitsme Silla matkal.

Paide lasteaia töötajad hoolivad oma tervisest. Pildil poseeritakse Seitsme Silla matkal.

Õpetajad käivad koos bowling’us ja spaas, jalgratta- ja jalgsimatkal, lausa kaks korda on käidud Kirna mõisas energiasammastega tutvumas ja tervistavate pinkide peal istumas. Eelmisel aastal tekitas elevust Seitsme Silla matk, kus tuli Paides ületada võimalikult palju sildasid. Kuna Paidet ümbritseb jõgi, oleks saanud ületada rohkemgi sildu kui seitse.

„Erinevaid asju proovides leiavad inimesed endale sobiva. Viimati peeti kahe maja töötajate vahel saalihokivõistlus. Üks õpetaja hakkaski seejärel saalihoki trennis käima, treener kutsus. Mõni meist hakkas bodybalance’is käima, sest sai „Terveks ja kauniks” üritusel maigu suhu. Mina avastasin uusi tervisetooteid,” tunnistab õppealajuhataja. „Õpetajate päevad on meil samuti tervislikud. Siis on alati väljasõit. Saame linnavalitsuse loaga üheks päevaks lasteaia sulgeda, üks valverühm jääb. Algul on koolitus, pärast teeme midagi tervislikku, näiteks lähme spaasse. (Muide, iga kuu käib massöör majas.) Sel õppeaastal käisime Pärnus. Kuna tänavu oli aasta teema pärimuskultuur, siis olid meil kavas rahvatantsud ja -mängud. Juhendaja tuli Viljandi pärimusmuusika aidast. Õhtul läksime teatrisse.”

Direktor täiendab: „Kuna meil on kaks maja, aitavad ühised üritused kollektiivi liita. Jaanuaris tuleb meil aeroobikatrenn. Naised otsivad juba stiilseid aeroobikariideid, sääriseid, trikood ja peapaela.”

Tervist edendav Paide lasteaed

  • Paide lasteaias on vähemalt kaks liikumistegevust nädalas ja ujumine Kullapai ujulas.
  • Meil on ilusad õuealad ja käime õues iga päev, kui ujumist pole.
  • Õpime õues.
  • Meil on igas kvartalis tervisenädal.
  • Kaasame terviseüritustele lapsevanemaid.
  • Osaleme Järvamaa laste­aedade spordipäevadel.
  • Joome tasuta koolipiima.
  • Iga päev on menüüs terviseamps – värske puu- või köögivili.
  • Tervisenädalatel tehakse iga päev midagi huvitavat tervise heaks.
  • Lasteaia töötajad hoolivad oma tervisest – teeme sporti nii üksi kui ka ühiselt.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!