Pool sajandit viie kooli võistlust

23. jaan. 2015 Sirje Pärismaa Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Juba viiskümmend aastat on reaalainetes omavahel mõõtu võtnud nutikad õpilased Eesti viiest tippkoolist: Hugo Treffneri gümnaasiumist, Nõo reaalgümnaasiumist, Tartu Tamme gümnaasiumist, Miina Härma gümnaasiumist ja Viljandi gümnaasiumist.

Tähtpäeva märkimiseks pandi 16. jaanuaril viie kooli võistlusele tavalisest pidulikum punkt Tartu ülikooli aulas ja tänati lisaks tänavustele tublimatele õpilastele-juhendajatele ettevõtmisega aastakümneid seotud õpetajaid ning ülesannete koostajaid.

Seljataga oli kaks võistluspäeva: 15. jaanuaril võtsid gümnasistid mõõtu füüsikas ja keemias, 16. jaanuaril matemaatikas.

Viie kooli võistlus on alguse saanud kolme kooli võistlusest. 4. detsembril 1965 võrdlesid oma matemaatika-, füüsika- ja keemiateadmisi Tartu 1. keskkooli (praegu Hugo Treffneri gümnaasium), Viljandi 1. keskkooli (hilisem Jakobsoni-nim gümnaasium, praegu Viljandi gümnaasium) ja Nõo keskkooli (praegu Nõo reaalgümnaasium) kuueliikmelised võistkonnad.

Tartu 5. keskkool (praegune Tartu Tamme gümnaasium) liitus 1969. ja Tartu 2. keskkool (praegune Miina Härma gümnaasium) 1973. aastal. Siis võeti kasutusele ka nimi viie kooli võistlus.

Alates 1992. aastast on osalenud külalisvõistkonnad, esmalt Rootsist, viimastel aastatel ka Ida-Virumaalt. Enne põhivõistlust on eelvõistlus matemaatikas, millest võtavad osa ka nooremad, 6.–11. klassi õpilased.

Igas aines esindab nüüd kooli kümme õpilast, neist vähemalt kaks 10., vähemalt kaks 11. ja kuni kuus 12. klassist.

Võistlusel selgitatakse välja kolm parimat igas aines ja kolme aine kokkuvõttes, samuti parim tütarlaps ja 10. klassi õpilane, koolide järjestus igas aines ja üldvõitja.

Ülesanded on koostanud TÜ õppejõud, kusjuures arvestatakse, et kolm ülesannet peavad olema jõukohased 10. klassi õpilastele, neli ülesannet 11. ja kõik viis ülesannet 12. klassi õpilastele.

Austamaks võistluse algatajate mälestust, on loodud nimelised ränd­auhinnad: matemaatikavõistluse võitja saab Endel Meidla nimelise, parim kolme ala kokkuvõttes Harry Keerutaja nimelise ja 10. klassi parim matemaatik Kaljo Kruse nimelise ränd­auhinna.

Ilmus ülesandekogumik

Aula juubeliüritusele oli tulnud ka õpetajaid ja teadlasi, kes olnud võistluse sünni juures. „Mul on õnn ka täna siin seista,” lausus Viljandi õpetaja Veljo-Hans Aava. Ta meenutas, et neljandale võistlusele tulijaid tervitas Tartu Tamme gümnaasiumi trepil puhkpilliorkester. Puhkpillimuusika lisas pidulikkust ka juubeliüritusele.

„Võistlus on nagu lindude ränne. Õpilased vahetuvad, aga võistlus jääb,” mõtiskles Aava.

Pikka aega matemaatikaülesannete koostajaks olnud TÜ õppejõu Kalle Velskeri sõnul on lahendamiskäigud tekitanud alati mõttevahetusi ja see on arendanud ka õpetajaid.

Treffneri gümnaasiumi direktori Ott Ojaveeri juhtimisel valmisid juubeliks ülesandekogud, kus kõigile huvilistele tehakse kättesaadavaks viimase kümne aasta ülesanded koos lahendustega. Kogumikud jõuavad tasuta Eestimaa igasse gümnaasiumi ning kogu materjal on kasutatav ka interneti kaudu.

Treffneri gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Hele Kiisel on võistlusega seotud juba aastast 1977. „Ülesanded on selle ajaga muutunud, eemaldunud koolimatemaatikast suunaga olümpiaadile,” rääkis Kiisel. „Kindlasti aitab võistlus matemaatika taseme tõusule kaasa. Kes on ikka kuuendast klassist peale võistlema hakanud, jälgib igal aastal kiivalt nimekirju ja võrdleb enda tulemusi teiste omadega. Tulemus on õpetaja töö, aga muidugi veel rohkem õpilase töö sellel hetkel selles ruumis nende ülesannetega.”

Loodava Tamme riigigümnaasiumi direktor Ain Tõnisson osales Tamme koolis õppides viie kooli võistlusel veerandsada aastat tagasi. Ehkki koolivennale, tulevasele akadeemikule Ülo Niinemetsale jäi ta alla, peab Tõnisson saadud kogemusi väärtuslikeks.

„Olen saanud võistluse kaudu võrrelda end oma õe ja vennaga, aga ka pojaga, kes eelmisel aastal võistles,” muheleb Tõnisson. „See oli aasta sündmus, milleks valmistuti põhjalikult, korraldati laagreid, ja ka praegu korraldatakse. See tähendab, et osa õpilaste koolipäev on teistsugune. Püütakse end vormi ajada. Tore ettevõtmine, mis annab omamoodi kogemuse.”

Et koolis ei oleks igav

Mõnekümne aasta tagused osalejad on öelnud sedagi, et koolis oli igav, kuid võistlusel sai oma klassivendade ja teiste koolide õpilastega rinda pista. Õpetajad on meenutanud, kuidas nad kolleegidega ülesannete lahenduste pärast kraaklesid. Just see säde, mis oli võistluste eel, ajal ja järel, ongi rahvast pikki aastaid kokku toonud.

Tõnissoni hinnangul on aastate jooksul põhivõistlusel osalenud ligi 3000 õpilast, lisaks veel 5000–6000 eelvõistlusest osavõtjat. Paljud neist on Eesti ühiskonnas olulistel kohtadel või hakkavad seal tulevikus olema.

„Võistlusel on lisaks ametlikult välja öeldud sihtidele – loodusteaduste arendamine, õpilastele võistluskogemuse pakkumine, koolide koostöö – veel teisigi eesmärke. Et oleks lahe ja huvitav õpilastel, õpetajatel ja koolidel omavahel,” lausus Tõnisson.

Juubelivõistluse peakorraldaja oli Tartu Tamme gümnaasium. Mate­maatikaõpetaja Erki Larmi õlul oli viie kooli tegevuse koordineerimine. Organiseerimistööd alustati juba mullu kevadel. Õpilastele ja õpetajatele stipendiumide andmist toetasid Skype Technologies, Nortal ning Viru Keemia. Juubelikogumike valmimisele panid õla alla hasartmängumaksu nõukogu, Tartu linna haridusosakond, Viljandi linnavalitsus, Vestman Energia, Nortal ja Skype.

Õpetaja Larmil jagus pingelisi hetki lõpuni. Matemaatikaülesannete parandamine võttis loodetust kauem aega, sest geomeetriaosa nõudis rohkem aega süvenemiseks, et õpilastele originaalsete mõtete eest punktidega mitte liiga teha. Seetõttu viibis ka aulaürituse algus.

Larm sai kergemalt hingata alles esmaspäeval, kui oli täitnud oma viimase ülesande – kirjutanud paksu nahkkaantega „piiblisse”, võistluste logiraamatusse, tänavuste võitjate nimed.

Tänavuse viie kooli võistluse võitis kolme ala kokkuvõttes  Raul Rinken HTG-st. Foto: Madis Reemann

Tänavuse viie kooli võistluse võitis kolme ala kokkuvõttes Raul Rinken HTG-st. Foto: Madis Reemann

Viie kooli võistluse auhinnad

  • Kolme ala võitja – Raul Rinken, HTG, 12. kl
  • Harry Keerutaja rändauhind (kolme ala parim) – Raul Rinken, HTG, 12. kl
  • Endel Meidla rändauhind (matemaatika põhivõistluse individuaalvõitja) – Richard Luhtaru, MHG, 8. kl (1.–7. koht läks jagamisele, auhind anti noorimale)
  • Kaljo Kruse rändauhind (matemaatika põhivõistluse 10. kl edukaim) – Aaro Kristjuhan, HTG, 10. kl

Koolide lõplik pingerida

  1. Hugo Treffneri gümnaasium
  2. Nõo reaalgümnaasium
  3. Viljandi gümnaasium
  4. Miina Härma gümnaasium
  5. Tartu Tamme gümnaasium

Järgmine viie kooli võistlus toimub HTG-s. Eelvõistlus matemaatikas novembris 2015 ja põhivõistlus jaanuaris 2016.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!