Rahvusraamatukogu aitab infootsingul nii õpilasi kui õpetajaid

16. jaan. 2015 Hela Ojasaar rahvusraamatukogu koolitusjuht - Kommenteeri artiklit

Rahvusraamatukogu ootab alanud aastal õpetajaid e-raamatukogu ja erialateabe koolitustele ning õpilasi õppustele „Infoallikad ja infootsing” ning „Uurimistöö allikad”. DIGAR-ist leiab värske materjalina koolikirjandust ja ajalehti.

Kiiresti suurenevas infohulgas on üha raskem orienteeruda ning õpi- või tööülesande lahendamisel võib seista silmitsi küsimusega, kuidas kiiresti leida vajalikku ja usaldusväärset informatsiooni. Edukaks toimetulekuks muutub üha olulisemaks infopädevus ehk oskused, kuidas infot tulemuslikult otsida, kriitiliselt hinnata ja valida ning eetiliselt ja õiguslikult kasutada. Eesti rahvusraamatukogu (RR) on viimase kümne aasta jooksul aktiivselt korraldanud kasutajakoolitust infoallikate otsinguks, valimiseks ja kasutamiseks nii traditsioonilises kui ka e-raamatukogus: e-kataloogis ESTER, Eesti artiklite andmebaasis ISE, digitaalarhiivis DIGAR, portaalis DIGAR-i Eesti ajalehed ja RR-i otsinguportaalis.

Infopädevuse koolitused õpetajatele

Rahvusraamatukogu avab õpetajatele juurdepääsu maailma elektroonilisele teadusinformatsioonile ning pakub professionaalset abi ja koolitust infootsingul. Erialateabe koolitused aitavad parendada infopädevust ajaloo, keele- ja kirjandusteaduse, kunsti, muusika, filmi, kartograafia ja geograafia, politoloogia, majanduse, õiguse ning Euroopa Liidu vallas. Koolitustel osalenud õpetajad on tõdenud, et praktilised õppused aitavad neil infos orienteeruda ning olla kursis erialainfo allikatega.

Temaatilised infootsingu õppused õpilastele

Eeskätt põhikooli- ja gümnaasiumiõpilastele on mõeldud koolitus „Infoallikad ja infootsing”, millel õpilased saavad ülevaate infovajaduse määratlemisest, teemaotsingu ettevalmistamisest, info hankimise võimalustest. Koolitusel õpitakse kasutama RR-i teenuseid ja lahendatakse infootsingu ülesandeid interneti otsisüsteemides ja e-raamatukogus. Õpilased on tõdenud, et õppus avardas teadmisi infootsivõimalustest ja suurendas kindlustunnet raamatukogu teenuste ja andmebaaside kasutamiseks.

Koostöös aineõpetajatega oleme viinud läbi temaatilisi infootsingu õppuseid ainekursuste käigus: ajalugu, ühiskonnaõpetus, majandusõpetus, eesti keel ja kirjandus, võõrkeeled ja väliskirjandus, meediaõpetus, muusikaõpetus, kunstiõpetus jm.

Haridusasutuste tellimusel oleme korraldanud infootsingu koolitusi eri teemadel, näiteks „Läänemeresoome keeled”, „Eesti ajakirjanduse ajalugu”, „Eesti vabadussõda”, „Nobeli kirjanduspreemia laureaadid”, „Saksa kirjandus” jpt.

„Uurimistöö allikad” gümnaasiumiõpilastele

Koolituse eesmärk on toetada gümnaasiumiõpilasi uurimistöö tegemisel. Õpetatakse, kuidas infovajadust uurimistöö teema valikul määratleda, teemaotsingut ette valmistada ja teemakohaseid allikaid otsida. Arutelu käigus käsitletakse ka infoallikate kriitilise hindamise, eetilise ja õigusliku kasutamise ning plagiaadi temaatikat. Praktilises osas lahendavad õpilased infootsingu ülesandeid ja saavad vastused oma uurimistöö koostamisel tekkinud küsimustele.

Koolituste ettevalmistamisel arvestatakse õpetajate ja õpilaste vajadusi ning soove otsingu temaatika, kasutatavate infoallikate vm kohta. Rühmakoolitusi on võimalik tellida kogu õppeaasta jooksul. Õppus toimub arvutiklassis, soovi korral eelneb sellele lühiajaline ringkäik rahvusraamatukogus.

Õpilaste hinnangul lihtsustavad koolitusel omandatud teadmised ja oskused uurimistöö kirjutamise protsessi ja laiendavad infootsingu tulemusi. Hea meel on tõdeda, et oleme läbi viinud mitu koolitust ka uurimistöid juhendavatele õpetajatele.

Lisainfot leiab aadressilt www.­rahvusraamatukogu.ee/kasutajakoolitus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!