Tartu tervishoiu kõrgkool saab sügiseks skulptuuri

27. jaan. 2015 - Kommenteeri artiklit

Tartu tervishoiu kõrgkooli õppehoone esisel alal hakkab hiljemalt sügisest paiknema ränistruktuuri imiteeriv valguskera.

Ideekonkursile, millega otsiti kunstihankega kõrgkooli välialale taiest, mis pakuks lisafunktsioonina võimalust istumiseks või sisaldaks valgustuse elemente. kunstiteose leidmiseks, laekus kuus tööd.

Žürii valis võitjaks teose märgusõnaga „Räni“, mille puhul selgituskirja järgi on inspiratsiooni ammutatud mikroskoopilisest inseneriimest. Nimelt on ränivetikad ehk diatomeed looduses väga levinud mikroskoopilised organismid, kelle rakud sisaldavad kahte üksteise sees asuvat keerukat ja kaunist ränistruktuuri. Samas on räni ka asendamatu materjal meditsiinilises kõrgtehnoloogias, seda kasutatakse meditsiiniliste erivedelike, kõrgtehnoloogiliste kangaste, tihendite, implantaatide ja kreemide valmistamisel.

Taies koosnebki kahest diatomee raku ränistruktuuri imiteerivast kerast ja nende sees asuvast valgusallikast. Kera välise sfääri läbimõõt on umbes poolteist meetrit ja see valmistatakse katmata terasest. Sisemise, roostevabast terasest kera läbimõõt on umbes 70 sentimeetrit. Kahekihiline vorm on Eestis ainulaadne nii oma olemuse kui ka teostuse poolest. Lisaks luuakse „Räni“ asukohta istumisala.

Ideekonkursi žüriisse kuulusid Merle Varik (Tartu tervishoiu kõrgkool, žürii esimees), Tiit Kaunissaar (Tartu linnakunstnik), Indrek Peil (arhitektide liit, hoonekompleksi arhitektide esindaja), Keret Altpere (disainerite liit), Tõnis Paberit (kujurite ühendus), Eike Eplik (kunstnike liit), Aimar Perv (haridus-ja teadusministeerium, hääleõiguseta ekspert) ning Mari Emmus (Riigi Kinnisvara AS, hääleõiguseta protokollija). Konkursi korraldas haridus- ja teadusministeerium koostöös Riigi Kinnisvara AS-ga.

Tartu tervishoiu kõrgkooli arendusprorektor Merle Variku selgitusel tuleb kunstiteoste tellimise seaduse järgi avaliku otstarbega hoone ehitustööde lõppedes panustada avaliku ruumi rikastamisse mõne kunstiteosega.

2011. aastal jõustunud seaduse kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt 1% eest soetada kunstiteoseid. Seadus rakendub riigi- ja avalik-õiguslikele asutustele ning riigi enamusosalusega sihtasutustele ja mittetulundusühingutele, kuid ei laiene kohalikele omavalitsustele.

Ideekonkursi võitjalt tellitava teose maksumus on ligikaudu 26 000 eurot.

Taiest saab õppehoone ees näha hiljemalt 2015. aasta septembrikuus.

30. jaanuarini saab konkursile laekunud töödega tutvuda ka kõrgkooli õppehoones (Nooruse 5) üles pandud näitusel.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!