Tulge Iisaku muuseumisse!

23. jaan. 2015 Anne Nurgamaa Iisaku muuseumi pedagoog - Kommenteeri artiklit

Ida-Virumaal asuv Iisaku muuseum paikneb vanas ministeeriumikooli hoones. Eri ruumides (Rehielamu, Meistrite tuba, Vana kool, Tuletõrjetuba, Looduse tuba jne) paiknev püsiekspositsioon tutvustab ümbruskonna ajaloo- ja kultuuripärandit kiviajast tänapäevani.

Iisakumaa eripärana esitletakse siin omapärast rahvakildu, kelle esivanemad olid vadjalased. Algselt olid nad õigeusklikud, kes luteri usku astudes säilitasid ka õigeusu kombestiku. Seepärast kutsuti neid pooleusulisteks ehk poluvernikuteks. Nende keel, aineline kultuur ja kombedki erinesid tunduvalt nii eestlaste kui ka venelaste omast.

Ajutised näitused ja pedagoogilised programmid

Muuseumis korraldatakse ajutisi näitusi ja pedagoogilisi programme nii lastele kui ka täiskasvanutele. Õpitubades tutvustatakse tegevuse kaudu vanu talutöid, traditsioone ja rahvakombeid.

Aastaringsetest programmidest alg- ja põhikooliõpilastele mõeldud „Ei vesi ega tuli ühte hakka” toimub koostöös Iisaku päästekomandoga. Muuseumis tutvutakse vanade tuletõrjevahenditega, tulekahjude tekkepõhjustega ja nende ennetamisega, samuti veeõnnetuste ärahoidmisega. Iga osavõtja saab kaasa töövihiku sel teemal. Päästekomandos tutvutakse nüüdisaegse tuletõrjetehnikaga ja vaadatakse multifilmi „Juss õpib päästeala”.

Algkoolile sobivas programmis „Vana-vanaemadeaegses koolis” tutvutakse vanade õppevahendite ja koolikorraga, kirjutatakse nii krihvli kui ka sulepeaga ning õpitakse arvelaual arvutama. Vahetunnis mängitakse vanu lastemänge. Kuna koolituba on kitsas, on maksimaalne osavõtjate arv selles programmis 12 (või 2 x 12). Suuremate gruppide korral saab grupi jagada kaheks ja teine grupp tegutseb samal ajal Iisaku loodusmajas.

Programmis „Rahvariided ja rahvamängud Eesti kultuuriloos” tutvustatakse muinasjutu abil rahvariideid ja nende kandmist, punutakse rahvuslikku paela ja mängitakse rahvamänge. Teadmiste kinnistamiseks täidetakse samal teemal töövihikut. Programm sobib põhiliselt algkoolilastele ja seda on võimalik tellida ka koolidesse.

„Elu talus” on täiendus kolmanda klassi loodus- ja inimeseõpetuse tunnis õpitavale. Seal tutvutakse koolis õpitud esemetega ja mängitakse vanu lõbusaid lastemänge.

Suvises programmis „Maagiline-müstiline nõges” tutvustatakse nõ­gest kui tüütut umbrohtu, taimekaitsevahendit, värvi- ja kiudtaime, uuritakse mikroskoobiga tema ehitust, tehakse näpunööri, juuakse lõkkel valmistatud nõgeseteed ja kuulatakse muinasjuttu „Metsluiged”. Programm on mõeldud algkoolilastele. Vanemad õpilased ja täiskasvanud saavad proovida nõgestega lõnga värvida.

Rahvakalendriga seotud programmid

Rahvakalendriga seotud programmides („Kolmekuningapäev”, „Hõissa, meil on vastlad”, „Kevadpühad Eesti rahvakalendris”, nelipühad, mardi- ja kadripäev, leivanädal, jõulud) tutvutakse vastava päeva kommetega, meisterdatakse ja mängitakse. Leivanädalal küpsetatakse lisaks neljaviljakakku ja jõuluprogrammis piparkooke; kevadpühadel koksitakse mune ja vastlapäeval maiustatakse vastlakukliga. Programmid on kohandatavad kõikidele vanuseastmetele.

Käsitööprogrammides õpitakse valmistama rahvuslikke vöid (keeru-, ingeri- ja kaaruspaela, kõlavööd ja sukapaela) ning taaskasutusena paberpunutisi.

Pedagoogiliste programmide maksumus on programmist olenevalt 1,5–5 eurot. Täpsem info muuseumi kodulehel www.iisakumuuseum.ee.

Kõikide programmide tellimiseks palume end eelnevalt registreerida telefonil 339 3036 või 339 006.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!