VAT Teatri „Mirandolina” kinnitab: elu on komöödia!

30. jaan. 2015 Tiiu Talvist VAT Teater - Kommenteeri artiklit

VAT Teater toob 2. veebruaril KUMU auditooriumis publiku ette klassikalise itaalia komöödia, Carlo Goldoni „Mirandolina”. Loo lavastaja on Giorgio Bongiovanni, oma ala tõeline asjatundja.

Lavastus „Mirandolina” (originaalpealkirjaga „La locandiera”) räägib loo veetlevast noorest naisest, kes pärast oma isa surma peab päranduseks saadud võõrastemaja majandamisega toime tulema. Mirandolinat – kaunist, tarka ja nutikat nõtke vaimuga perenaist – ümbritsevad tema võludest pimestatud kõrgest seisusest mehed, kes noort naist võidu võrgutada püüavad. Vaid üks härra kuulutab end naise võltsnaeratuste suhtes immuunseks. Mirandolina otsustab vallutada ka selle põlgliku südame, kasutades selleks kõiki naiselikke võrgutusrelvi, eriti aga meisterlikku mängu.

Pärast kaht ja poolt sajandit maailma teatrilavadel mõjub maailmaklassikasse kuuluv „Mirandolina” senini erakordselt kaasaegselt. Ka meie igapäevaelu teatrilaval põimuvad ning segunevad reaalsus ja väljamõeldis. Lavastuse moto „Elu on komöödia” väljendab lavastaja Giorgio Bongiovanni sõnul hästi mõtet, et mängul ja väljamõeldistel on elus tohutu jõud. Muuhulgas ka seda, et teatril on vaatajate mõtteviisi muutmisel täita väga suur roll.

Bongiovannit võib pidada tõeliseks itaalia komöödia asjatundjaks. Ta ise on mänginud 24 aastat Pantalone rolli Milano Piccolo teatri maailmakuulsas ja pikaealises lavastuses „Kahe isanda teener”. Bongiovanni on töötanud ka lavastajana ning andnud commedia dell’arte meistriklasse Itaalias, Šotimaal, Venemaal, Boliivias ja mujal.

Mirandolina rolli on aegade jooksul mänginud mitmed maailmanimed, nagu Eleanora Duse, Rina Morelli jpt. Cavaliere de Ripafratta kehastajate seas on selliseid meistreid nagu Konstantin Stanislavski ja Marcello Mastroianni.

VAT Teatris on Mirandolina osas Katariina Unt. Kavaler Di Ripafrattana esineb Peeter Tammearu külalisena Kuressaare linnateatrist, Fabriziona Tanel Saar. Krahv d’Albafiorita on Ago Soots, markii Di Forlipopoli Margo Teder, kavaleri teener Meelis Põdersoo. Näitlejannade Ortensia ning Dejanira osades on EMTA lavakunstikooli 27. lennu tudengid Lauli Otsar ja Liisa Saaremäel. Lavastuse kunstnik on Pille Jänes.

Kui VAT Teatri „Mirandolina” etendused toimuvad KUMU-s, siis itaalia komöödia vaim hõljub 14. märtsist 12. aprillini ka Mikkeli muuseumis. Näitusel „Komöödia kunst. Teatrikuu näitusel commedia dell’arte’st” kohtuvad Jacques Callot (1592–1635) commedia dell’arte traditsioone ja Itaalia karnevalikultuuri jäädvustav graafikasari ning gravüüride alusel kaasaegse skulptori Boriss Ivanovi (1966) loodud filigraansed skulptuurid.

Vaata ka www.vatteater.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!