Võtame nüüd nuhvlid ja hakkame sujundama …

22. jaan. 2015 Raivo Juurak Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Just sellist uutmoodi kõnepruuki oli 19. jaanuaril kuulda Tallinnas Euroopa Liidu majas, kui tehti kokkuvõtteid möödunud aasta 1. novembrist 1. detsembrini kestnud sõnavõistlusest.

Võistlus oli üsna populaarne, osales 850 inimest, kes pakkusid eesti keelde kokku ligi 3000 uut sõna. Võistluse üldvõitjaks valiti sõna „nuhvel”, mis tähistab nutitelefoni ja tahvelarvuti omadusi ühendavat seadet (inglise keeles phablet). Huvitav on, et „nuhvlit” pakkus phablet’i vasteks kokku 13 inimest, mis võib tähendada, et rahvas võibki selle mitte just väga tõsise sõna kasutusele võtta. Üldse pakkus phablet’ile vasteid 360 inimest.

Carl-Caspar Kohvi autasustati keeleõpet propageeriva särgiga.

Carl-Caspar Kohvi autasustati keeleõpet propageeriva särgiga.

Sõnaloomevõistluses osales ka 80 õpilast. Tartu Jaan Poska gümnaasiumi 10.a klassi õpilane Marta Randoja sai õpilaste arvestuses peapreemia sõna „nutistu” (asjade internet) eest. „Nutistu” pakkus välja ka Kadrioru saksa gümnaasiumi õpetaja Anu Tuulmets, kes sai samuti auhinna. Tallinna Lilleküla gümnaasiumi õpilane Carl-Caspar Kohv pakkus nohu ja köha ühendsõnana välja „nöha”. Temagi sai auhinna. Carl-Caspari klassil soovitas sõnavõistlusest osa võtta eesti keele õpetaja Edward Kess.

Auhinnavääriliseks tunnistati veel seitse uudissõna: „kõnejuht” (moderaator), „sujundama” (ingl streamline), „kolmekogu” (kolmepoolsed läbirääkimised), „aasristmik” (mitmetasandiline ristmik), „huvipool” (ingl stakeholder). Lisaks märgiti ära „idutekst” (ingl non-paper), „naksik” (ingl viral) ning „värkvõrk” (asjade internet).


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!