2014. aasta kauneimad raamatud valitud
Eile õhtul kuulutati rahvusraamatukogus välja mullused kauneimad raamatud, mida saab veebruari lõpuni sealsamas ka näha.
Eesti kujundusgraafikute liidu, Eesti kirjastuste liidu, Eesti lastekirjanduse keskuse ning Eesti rahvusraamatukogu korraldatavale konkursile esitasid 68 kirjastajat seekord 151 tööd, mille puhul hinnati kujunduse terviklikkust, disaini, õiget materjalivalikut ja kvaliteetset teostust. Lihtsalt korraliku töö eest auhinda siiski ei anta. „On vaja mingit nippi, põnevaid detaile, elegantsi, kujunduse ja sisu kokkumängu,” põhjendas žürii.
Lisaks 25 kauneimale raamatule valitakse igal aastal välja ka viis kauneimat lasteraamatut. Kauneimate lasteraamatute konkursile saabus 2014. aasta toodangust 41 raamatut 17 kirjastajalt.
„Lasteraamatud räägivad lugusid pildikeeles, on mitmekihilised ja mõtestatud ka siis, kui näivad ülearu lihtsad,” ütles lasteraamatute konkursi žürii esimees Anne Pikkov. Seetõttu peeti lasteraamatute puhul oluliseks pildi ja teksti koostööd ning unikaalse terviku moodustamist. Pikkovi hinnangul on Eesti lasteraamat kvaliteetne ja apetiitne.
Pikkov ütles Õpetajate Lehele, et raamatud on meie kultuuri osa ja esimene kunstiteos, mida lapsele tutvustatakse. „Me ei vii last esimesena teatrisse ega kunstinäitusele, vaid tutvustame talle raamatut,“ ütles Pikkov, et raamat on midagi, mis jääb lapsele meelde kaugest lapsepõlvest, ning võiks olla seepärast hea ja ilus ja kvaliteetne, et laps tahaks sellega ka edasi tegeleda.
—
Kauneimad lasteraamatud 2014
Leelo Tungal
„VANAEMA ON MEIL NÕID”
Illustraator ja kujundaja Regina Lukk-Toompere
Kirjastaja Tammerraamat
Trükikoda Printon
Žürii: „Illustraator on pidevalt uusi lahendusi otsiv ja vaibumatu uudishimuga erakordne akvarellimeister. Raamat mõnusa formaadiga, terviklik, hea värvilahendusega.”
Kristi Kangilaski
„TUVI EI TAHA SAIA”
Illustraator ja kujundaja Kristi Kangilaski
Kirjastaja Päike ja Pilv
Trükikoda Print Best
Žürii: „Mänguline ja tundlik tervik, hästi läbimõeldud, väga pilkupüüdev esikaas, uue ja värske stiiliga. Huvitava kompositsioonilahendusega.”
Marina Moskvina
„MIS JUHTUS KROKODILLIGA?”
Illustraator ja kujundaja Anne Pikkov
Kirjastaja Päike ja Pilv
Trükikoda Print Best
Žürii: „Illustratsioonid jõulise vaba joonega, hästi mõjuvad. Detailileidlik, hästi läbi mõeldud, ootamatu värvilahendusega.”
Kadri Hinrikus
„KONNADE MÄSS”
Illustraator ja kujundaja Catherine Zarip
Kirjastaja Tammerraamat
Trükikoda Printon
Žürii: „Väga sümpaatne käepärane formaat, puhas tervik, hea jälgitavusega, maitsekas värvide ja mustrite mäng.”
Kätlin Vainola
„KUS ON ARMASTUS?”
Illustraator ja kujundaja Kertu Sillaste
Kirjastaja Päike ja Pilv
Trükikoda Print Best
Žürii eripreemia imelise illustratsiooni eest
Juhani Püttsepp
„LIULOOD”
Illustraator ja kujundaja Katrin Ehrlich
Kirjastaja Dolce Press
Trükikoda Actual Print
Žürii: „Illustratsioon annab tekstile juurde avarust ja emotsiooni. Väga hea pilku naelutav esikaas, trükitehniliselt kõrgel tasemel. Huvitavad lahendused ja efektid kutsuvad noort lugejat uurima ja lugema. Mänguline.”
Eesti lastekirjanduse keskuse eripreemia
Hilli Rand
ÕNNELIKE ÕHTULUGUDE SAHTEL
Illustraator Gerda Märtens
Kujundaja Piret Niinepuu-Kiik
Kirjastaja Päike ja Pilv
Trükikoda Print Best
Eesti kujundusgraafikute liidu uue tulija eripreemia julguse ja uue suuna toomise eest
KONKURSI „5 KAUNEIMAT LASTERAAMATUT 2014” ŽÜRIISSE KUULUSID:
- Kadri Haljamaa, Eesti Kirjastuste Liit
- Kelli Kagovere, Eesti Vabagraafikute Ühendus
- Anneli Kengsepp, Eesti lastekirjanduse keskus
- Tiiu Laur, Eesti rahvusraamatukogu
- Kadi Kurema, Eesti Vabagraafikute Ühendus
- Anne Linnamägi, Eesti Kujundusgraafikute Liit
- Juss Piho, Eesti Kujundusgraafikute Liit
- Anne Pikkov, Eesti Kujundusgraafikute Liit
- Catherine Zarip, Eesti Kujundusgraafikute Liit
—
KONKURSI AJALUGU
Esimene kauneimate raamatute võistlus toimus Eesti Riikliku Kirjastuse 1956. ja 1957. aasta toodangust 25 kunstiliselt kujunduselt ja polügraafiliselt teostuselt parima raamatu selgitamiseks. Selle korraldas Eesti vabariiklik polügraafiatööstuse ja kirjastuste teaduslik-tehniline ühing. Alates 1999. aastast korraldatakse kauneimate raamatute konkursse Eesti kujundusgraafikute liidu, Eesti rahvusraamatukogu, Eesti kirjastuste liidu ja alates 2011. aastast lisandunud Eesti lastekirjanduse keskuse koostöös.
KUS NEID VEEL NÄEB?
Eesti kauneimaid raamatuid saab vaadata veel ka aprilli alguses Tallinna raamatumessil rahvusraamatukogus. Aasta jooksul eksponeeritakse neid Eesti ja välismaa raamatukogudes, Vilniuse ja Frankfurdi raamatumessidel ning maailma kauneimate raamatute konkursil Leipzigis.
AASTA RAAMATUSÕBER
Lisaks kaunimate raamatute pärjamisele kuulutas Eesti kirjastuste liit eile välja Aasta Raamatusõbra tiitlisaaja, kelleks seekord nimetati raamatupood-kohvik Haapsalu Raamat.
KONKURSI „25 KAUNEIMAT RAAMATUT 2014” ŽÜRIISSE KUULUSID:
- Aarne Mesikäpp, Eesti Kujundusgraafikute Liit
- Kaidi Roots, Eesti Kirjastuste Liit
- Tiit Hennoste, külalisliige, Tartu ülikool
- Gunnar Kalajas, trükikoda Greif
- Mari Kaljuste, Eesti Kujundusgraafikute Liit
- Katri Kiik, Eesti Rahvusraamatukogu
- Andres Rõhu, Eesti Kujundusgraafikute Liit
Kõik 25 mullust kauneimat raamatut leiab järgnevast galeriist:
- Vahur Afanasjev „Kuidas peab elama” (Kujundanud Asko Künnap, kirjastus Näo Kirik, trükikoda Printon). Žürii: Väga intrigeerivate illustratsioonidega ning jõulise lahendusega vahetiitlitega raamat, mille pilte kannab pealkirja tõsidusega kontrastis olev morbiidsuse ja huumori hõng. Raamatuselg on hästi läbi kujundatud, mis oli sel konkursil harv nähtus.
- Dénes Kalev Farkas „Credo” (Kujundanud Indrek Sirkel, kirjastus Lugemik, trükikoda Europrinting Kft). Žürii: Raamat kui pusletükkidest moodustuv tervik. Põnev ja teravmeelne, omanäoline kontseptuaalne töö.
- „Eveline von Maydell. Mustvalge maailm” (Koostanud Juta Kivimäe ja Linda Lainvoo, kujundanud Angelika Schneider, kirjastus Eesti Kunstimuuseum, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Stiilne, elegantne ja väljapeetud, 19. sajandi lõpu hõnguline (viktoriaanlikus stiilis) kujundus. Leheküljed on hästi läbi töötatud tervikuks. Graafiliselt tänuväärne algmaterjal, millega palju tööd ja vaeva nähtud. Võib öelda, et kujundus liigub üsna stiilsuse ja kitši piiril.
- William Shakespeare „Hamlet” (Kujundanud Ermo Naarits ja Anne Linnamägi, kirjastus Hea Lugu, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Klassikaline kirjandus klassikalises vormis ja samas intrigeerivalt tänapäevaselt mõjuva kaanega, milles saavad kokku terav värv ja sametine tekstuur. Sisulahendus on tasakaalus ja maitsekalt teostatud.
- Marek Tamm „Hiiglaste õlgadel” (Kujundanud Mari Kaljuste, kirjastus Eesti Keele Sihtasutus, trükikoda Pakett). Žürii: Elegantselt teostatud, klassikaline, minimalistlik kujundus, efektne kohtlaki kasutus mustal kaanel. Lisaks mõjuvad hästi lahendatud vahelehed ning sisu ja vormi harmoonia.
- Elina Kasesalu „i: NOORED EESTI ILLUSTRAATORID” (Kujundanud Elina Kasesalu, kirjastus Paper Cuts, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Julge, stiilne ja mänguliselt lõbus raamat, milles popkultuuri disainis kasutatavad kujunduslikud lahendused on hästi kooskõlas raamatu sisuga. Kontrastid ja heleduse/tumeduse suhe hästi paigas, tüpograafia ja illustratsioon toetavad teineteist. Väheseid raamatuid konkursil, milles tavasid eiravad kirjavalik ja suurussuhted hästi töötasid.
- Timo Palo „Jäine teekond. Omal jõul põhjapooluselt maismaale.” (Kujundanud Kalle Toompere, kirjastus Aasta Raamat, trükikoda Printon). Žürii: Puhas kujunduse ilu, mis sobib täpselt raamatu teemaga. Klassikaline luksusköide, ülimalt esteetiline, elegantne, jahe ja mahe. Kujunduses kõik täpselt paigas. Antalis AS eripreemia parima paberikasutuse eest
- Onu Bella „Keemia diskreetne võlu” (Kujundanud Mart Kivisild, kirjastus Pegasus, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Keemiliselt ilusasti tehtud raamat. Humoorikaim kujundus sel aastal. Väga huvitava kujundusega leheküljed, hästi lihtne ja samas läbitöötatud makett. Uue põlvkonna teatmekirjandusena ehk teedrajav ka kujunduslikelt võtetelt, muuhulgas on tabelid ja joonised kergesti haaratavad ning isikupärased (autori joonistatud?).
- Indrek Koff „Kirju koer” (Illustraator Marion Undusk, kujundanud Dan Mikkin, küljendanud Tiina Ubar, kirjastus Härra Tee & proua Kohvi, trükikoda Pakett). Žürii: Tasakaalukalt mõjuv, hea tüpograafiaga raamat. Illustratsioonid arvestavad ja toetavad autori vaikset huumorit. Mõnusalt eatu tulemus, mida on lisaks lihtne ja hea lugeda.
- Contra „Kõik on kõige targemad” (Kujundaja ja illustraator Ulla Saar, kirjastanud Tallinna Keskraamatukogu, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Isikupäraste illustratsioonidega ja uljaste pealkirjadega raamat, milles samal ajal hästi valitud tekstikiri. Leheküljed on kujundatud terviklike kaksikkülgedena ja rahustavates pastelsetes toonides. Lisaks lasteraamatule sobiv materjalide valik.
- Indrek Koff „Koju” (Kujundaja ja illustraator Marja-Liisa Plats, kirjastus Härra Tee & proua Kohvi, trükikoda Pakett). Žürii: Ilusad, nagu aegade hämarusse kiikavad sooja tonaalsusega illustratsioonid. Illustraator on teinud tööd mõnuga. Pilt ja tekst on kujundatud mõjuvaks tervikuks ning samas pakub raamat mitmeid pisikesi mängulisi ja põnevaid detaile. Materjalide valik sobib väga hästi lasteraamatule.
- Liis Sillaste-Toots „Kokatarkusi must valgel” (Kujundaja ja illustraator Kertu Sillaste, Ajakirjade Kirjastus, trükikoda Print Best). Žürii: Jõhkralt julge ja kokandusteema tavalise lahendusega teravas kontrastis olev kujundus. Kõik klapib ja loob terviku – huvitav pisiformaat, eripärased illustratsioonid, hea fondivalik, materjalid. Vaatamata tohutule hulgale mustale värvile mõjub raamat lõbusana.
- „KOKO arhitektid 15 aastat” (Peatoimetaja Andrus Kõresaar, kujundaja Martin Lazarev, kirjastus KOKO arhitektid, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Väga erinevatest kujundusvõtetest loodud intrigeeriv kooslus (klassikaline arhitektuuriraamatu lehekülg, lisaks mustad taustaribad, vanu poliitplakateid meenutavad popilikus stiilis kaas ja vahelehed). Tulemus on mängulisem kui arhitektuuriraamatud tavaliselt ja rõhutab tegijate enesekindlust. Eesti Rahvusraamatukogu eriauhind Kuldraamat.
- „Kunsttööstuskoolist Kunstiakadeemiaks. 100 aastat kunstiharidust Tallinnas” (Koostanud Mart Kalm, kujundanud Kaarel Nõmmik ja Mikk Heinsoo, kirjastanud Eesti Kunstiakadeemia, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Ühtlase mahedusega kujundatud raamat. Mahukas ning kujundaja jaoks keeruline ja eri aegadest pärit materjal on hästi organiseeritud. Kasutatud ebatraditsioonilisi võtteid ja kirjavalikut, mis loovad üheaegselt vanamoelise ja modernse mulje.
- Doris Kareva „Maailma asemel” (Kujundanud Piia Ruber, kirjastus Verb, trükikoda Pakett). Žürii: Vana luulekogu väga õnnestunud taaskujundus, mille välimus sobib hästi autoriga. Huvitava lahendusega tiitelleht, milles diskreetselt ühendatud vana ja uus. Huvitava trükitehnilise lahendusega raamat.
- „Malle Leis” (Koostanud Tiiu Talvistu, kujundanud Tiit Jürna, kirjastanud Tartu Kunstimuuseum, trükikoda Printon). Žürii: Huvitava lahendusega ning kunstniku käekirja diskreetselt ja nüansitundlikult esile toov kujundus. Lihtne ja elegantne kaaneümbris, mõjuvad kontrastid kujunduselemendina, sisu ja vormi ühtsus. Üks väheseid raamatuid, kus kahevärviline sisukiri hästi töötas. Täiuslik kunstialbum.
- Sirje Endre, Ene Kuljus, Risto Lehiste „Miina Härma 150. Enne ja nüüd” (Kujundanud Andres Tali, kirjastanud Tiigi Seltsimaja, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning kirjastus SE&JS, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Lihtne ja selge kujundus, mille keskseks väärtuseks on hästi läbi töötatud tühi pind, mis loob puhta ja samas hästiloetava terviku.
- Milan Kundera „Naeru ja unustuse raamat” (Kujundanud Britt Urbla Keller, kirjastus Varrak, trükikoda Greif). Žürii: Väga hea tervikliku kujundiga esikaane lahendus (tagakaas ja selg kujundatud veidi erinevas stiilis). Vahetiitlite põnev lahendus. Muu jääb tavaliseks.
- Sari: Jo Nesbø. Soomussüda. Politsei. Muretu. Kummitus. (Kujundanud Eiko Ojala, kirjastus Varrak, trükikoda Greif). Žürii: Lihtne ja samas teiste sama žanri raamatute seast hästi eristuv kujundus. Moodne uuslihtne lahendus väikeste nippidega. Hästi valitud värvid. Lisaks hästi valitud materjalid (hea ja kerge lahti hoida).
- „Parlamendi parem käsi. Arhiivinoppeid ja mälestuskilde Riigikogu kantselei ajaloost” (Koostanud Tõnu Kaljumäe, kujundanud Tuuli Aule, kirjastanud Eesti Rahvusraamatukogu ja Riigikogu Kantselei, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Intrigeerivalt huvitav kaas ja vahelehed, mis kordavad parlamendi sisekujunduse motiive. Sisumakett korralik, kuigi ei toeta lõpuni kaant. Oluline on see, et raske materjaliga on edukalt toime tuldud.
- Kelly Turk „Reaalne elu” (Kujundanud Maris Kaskmann, illustraator Heinrich Sepp, kirjastus Värske Rõhk, trükikoda Pakett). Žürii: Hästi minimastlike vahenditega saavutatud põnev tulemus. Illustratsioonid mõjuvad, nagu oleksid välja lõigatud tapeedist, vihjates ka sajanditagustele futuristlikele raamatutele. Kujunditesse on peidetud agressiivsust, mis on hästi kooskõlas tekstiga. Sellele vastandub kitši suunas viitav ja (teadlikult?) õrritav kaanevärvi valik (beebiroosa kleepsuga helesinine kaas).
- Sari: Sõnalaegas. „Tuulehundid. Väljavaev” (Kujundanud Tairi Tamme-Amjärv, kirjastus MTÜ Jumalalaegas, trükitud Tallinna Raamatutrükikojas). Žürii: Põneva formaadiga raamat, läbimõeldud ja läbitöötatud terviklik kujundus. Raamatu teeb eriliseks ja hinnaliseks kujunduselemendina lisatud autori pöördumine adressaadi poole: “Sulle, kes sa jõudsid ära oodata”.
- „Tartu kunsti aabits” (Koostanud Triin Tulgiste ja Markus Toompere, kujundanud Madis Katz, kirjastanud Tartu Kunstnike Liit, trükikoda Ecoprint). Žürii: Uuslihtsuse manifestatsioon. Märkmikku meenutav pappkaanega ja harvaesineva köitega trükis. Hästi läbitöötatud makett, “roheline” materjalikasutus, mida markeerib kujunduse samblaroheline värv. Lihtne ja lööv esileht, milles ühendatud aabitsale viitav A-täht ja ribakood.
- Kaur Riismaa „Teekond päeva lõppu” (Kujundanud Asko Künnap, kirjastus Näo Kirik, trükikoda Printon). Žürii: Väga huvitavate rütmidega jõuliselt kujundatud raamat. Erinevate võtetega ja samas terviklik kujundus. Esi- ja tagakaas on kujundatud kokku, eraldi tasub välja tuua hästi läbi töötatud sisukorda.
- Kätlin Kaldmaa „Väike terav nuga” (Kujundanud Angelika Schneider, kirjastus Tuum, trükikoda Pakett). Žürii: Värskelt mõjuv raamat. Minimastlik ja täpselt komponeeritud kaas, kusjuures esi- ja tagakaas hästi üheks tervikuks kujundatud. Ootamatu, julge ja riskantne värvikasutus kannab välja. Lisaks nipiga kirjavalik. Kujundaja on hästi mõistnud autori tüpograafilist mängu.
—
Näitusel ka menukid
Lisaks kauneimatele raamatutele on alates 5. veebruarist rahvusraamatukogu peanäitusesaalis avatud näitus ka 2014. aasta menukitest ehk Eesti kirjastuste liidu mullu enim müüdud raamatutest.
Kokku sada raamatut 12 kirjastuselt, nende seas näiteks Indrek Hargla „Apteeker Melchior ja Tallinna kroonika“ (kirjastus Varrak, läbimüük 10 822 eksemplari), Juhan Aru, Kristjan Korjus, Elis Saar „Matemaatika õhtuõpik“ (kirjastus Hea Lugu, läbimüük 9034 eksemplari), TEA entsüklopeedia 11. köide (TEA Kirjastus, läbimüük 7725 eksemplari), Silvi-Aire Villo, Silva Tomingas (koostajad) „Eesti mõistatuste ja vanasõnade kuldraamat“ (TEA Kirjastus, läbimüük 6909 eksemplari), Rene Bürklandi „Tervise alkeemia“ (kirjastus Pilgrim, läbimüük 6 80 eksemplari), Tuula Karjalainen „Tove Jansson. Tee tööd ja armasta“ (kirjastus Varrak, läbimüük 4719 eksemplari), Robin Sharma „Pühamees, surfar ja tegevjuht“ (kirjastus Pilgrim, läbimüük 1013 eksemplari).
Kirjastuste liidu juhi teatel on menukite seas pisut langenud algupärandite hulk, seda eriti proosa- ja lastekirjanduse seas. Üldarvestuses moodustab algupärandite arv siiski 56% (tunamullu 63%). Esisaja teoste tarbekirjanduse seas on kodumaiseid teoseid 30-st 21, ilukirjanduse puhul aga 14-st 6. Võrreldes üle-eelmise aastaga on tabeli esisajasse jõudnud proosateoste hulk kahe ning lasteraamatute hulk nelja võrra väiksem. Seevastu on komeedina tõusnud e-raamatute hulk, kus on selge eelistus välisautorite ilukirjandusel.