Ettevõtlusteater õpetab raha/maksutarkust

27. veebr. 2015 Piret Põld, Ettevõtlusteater MTÜ projektijuht; Diana Tandru, Ettevõtlusteater MTÜ, metoodik - Kommenteeri artiklit

Ettevõtlusteater suunab noori mõistma ettevõtjaks olemist ja ettevõtlusmaailma. Etendustel-seminaridel jagavad tuntud ettevõtjad oma edu saladusi.

Ettevõtlusteater MTÜ julgustab noori tegelema ettevõtlusega ning olema ettevõtlik igas valdkonnas ja rajama seejuures mitte ainult kasumile suunatud ettevõtteid (OÜ, AS), vaid tegelema ka sotsiaalse ettevõtlusega (MTÜ, SA). Alusmaterjali ettevõtlusteatri jaoks ei pea koguma vaid intervjuude teel, lood ettevõtlusteatri lavale toomiseks võib leida ettevõttekülastuse ja praktika käigus või ajakirjandusest.

Valmis õppefilm „Maksutarkus”

Maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm kinnitab, et pahatihti teavad noored maksudest ja maksumääradest vähe ja oluline on leida organisatsioonide vahel koostöökohad ühise eesmärgi saavutamisel. Koostöös partneritega (lisainfo www.ettevotlusteater.eu) valmis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudengi Kristlin Kunnuse ja Diana Tandru loodud stsenaariumi alusel aasta alguses õppefilm „Maksutarkus”. Õppematerjal on loodud kasutamiseks igapäevases õppetöös, nähtut aitab kinnistada tööleht. Filmis selgitatakse noortele, et töötamise ja töötasuga kaasnevad maksukohustused, ühtlasi tuuakse välja maksude eest saadavad hüved. Ümbrikupalk ei tähenda ainult väiksemat haigusraha, vaid pikemat ravijärjekorda või kehvemat toimetulekut töötuks jäämise korral ja väiksemat pensioni vanaduspõlves. Arusaamine sellest, et makse maksame siiski endale, mitte riigile, võtab aega ning seega on oluline alustada teavitustööga võimalikult varakult.

Kaader õppefilmist „Maksutarkus”.  Osatäitjad Margus Mägedi ja Sander Sakkos.

Kaader õppefilmist „Maksutarkus”.
Osatäitjad Margus Mägedi ja Sander Sakkos.

„Kurb on vaadata noori, kelle teadlikkus ka kõige lihtsamate maksumäärade osas on õhkõrn, rääkimata siis brutopalga ja netopalga mõistetest. Loodame, et noorte endi loodud filmi sõnum jõuab arusaadavalt ja selgelt kohale,” sõnas Ettevõtlusteater MTÜ turundus- ja kommunikatsioonijuht ning maksu- ja tolliameti vanem­spetsialist Siiri Kohver. „Oluline on, et üldhariduskooli lõpetav noor saaks juba varakult teada, millised õigused ja kohustused teda kodanikuna ees ootavad,” rõhutas Lääne-Viru arenduskeskuse ettevõtluskonsultant ning idee üks autoritest Olga Tšernikova. Ekspert Liivika Ivanov aitas leida õppefilmile õiget fookust, Rakvere linnanoorte näitetrupi juhendaja ja Rakvere ametikooli huvijuht Tiina Rumm tegi näitejuhi töö. Ettevõtlusteater MTÜ tegevjuht Piret Põld oli nii idee üks autoritest kui ka õppefilmi produtsent.

Finantskirjaoskuse riiklik programm

„Maksutarkuse” õppefilmi tutvustaval infopäeval 22.01 Lääne-Viru maavalitsuse saalis kõneles rahandusministeeriumi esindaja Janika Lüüs-Likk finantskirjaoskuse riiklikust programmist ja selle haakumisest „Maksutarkuse” looga. Arutelu käigus avaldati asjakohaseid ideid ja leiti uusi koostöövõimalusi. Infopäev lõppes ülevaatega testkoolide õpilaste tagasisidest, mis võttis kokku enam kui 200 õpilase hinnangu õppefilmile. Noored märkisid ära uued teadmised töölepingu vormi ning sisu kohta, lisaks töötasu arvestamise korra ning maksude tasumise. Testgrupis osalenud õpilased tõdesid, et töölepingu olemasolu on tähtis ja lisaks töötasule on olulised ka maksud. Noored hindasid õppematerjali väga heaks, tehes ettepanekuid, missugustel teemadel nad veel sarnaseid filme ootavad.

Filmi tehes õppisin

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia tudeng Kristlin Kunnus: „Filmi tehes õppisin, et see on noortele väga vajalik, ka mulle endale. Sain kinnistada olemasolevaid teadmisi maksundusest ja töötamisest ning avasin filmile eeltööd tehes nii mõnegi sõbra silmad. Tuli välja, et neid noori on väga palju, kes päris täpselt oma õigusi ja kohustusi ei tea.”

Filmis ühte peaosa mänginud Karle Nutonen uuris pärast filmis osalemist oma sõnul lisaks, millised on töötaja õigused: „Iga tööleasuv inimene peab teadma oma õigusi, et vältida filmis ette tulnud olukorda. Noored arvavad sageli ekslikult, et nende teadmised on piisavad. Nalja abil jääb õpitu alati paremini meelde. Põhikooli ajast meenub olukordi, kui õpetaja selgitas huumori kaudu, see on senini meeles ja ajab endiselt naerma.”

Karla kooliteatri noored Istanbulis, World Youth Summit 2013. Foto: erakogu

Karla kooliteatri noored Istanbulis, World Youth Summit 2013. Foto: erakogu

„Võrreldes kuiva teooria kuulamisega, eriti veel sellisest ebapopulaarsest teemast nagu maksud, on puust ja punaseks valem alati toiminud mitu korda paremini. Teooria, millele järgneb praktiline tegevus või teadmisi kinnistav näide, on eelistus number üks. Faktide pähetuupimine pole kõige õnnestunum viis teadmisi saada. Jah, on asju, mida peab peast teadma – korrutustabel näiteks. Aga mina kui õpetaja ja ettevõtja pooldan uute asjade selgitamist praktika kaudu, elust näidete toomisega. Ettevõtjana sain „Maksutarkuse” filmi tehes ka teadmisi juurde, täpsemalt ettevõtja vastutusest töövõtja ja riigi ees,” täiendas filmistuudio juhendaja ja Videolabor OÜ asutaja Jaanus Lekk.

Rakvere gümnaasiumi õpetaja-metoodik Reet Bobõlski: „Igasugused põnevad meetodid, millega saab tundi ilmestada, on teretulnud. Majandusvaldkond on ju väga eluline ja miks mitte õpetada seda noortele igapäevase ja meeldiva vahendi – filmi – abil. Testimisel tõidki noored esile, et film on hea vaheldus tavapärasele koolitunnile. Õpetajana tundus huvitav, et lisaks konkreetsetele elulistele faktiteadmistele (netopalga arvestamine, kinnipeetavad maksud ja maksed) hakkas filmi puhul mängima ka LUGU, mida jutustati.”

Lääne-Viru maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Marge Lepiku sõnul on nüüdseks üle kahe aasta tegutsenud Ettevõtlusteater MTÜ olnud maakonnas noorte ettevõtlikkuse arendamise tõukejõud, koondades eri koolide õpetajad ja õpilased. Lääne-Viru maakonnas teevad teatrit paljud koolid, seega oli pinnas sellise idee käivitamiseks hea.

Ettevõtlusteatri veebirakenduse testimine alates kevadest

Ettevõtlusteatri veebirakendus luuakse koostöös TTÜ Virumaa kolledži ja Ida-Viru ettevõtluskeskuse haridusprogrammiga „Ettevõtlik kool”. Rakendused on tänu nutitelefonidele ja tahvelarvutitele muutunud noorte igapäevaelu loomulikuks osaks ning kodulehega seotud rakendus võib olla nii meelelahutuslik kui ka hariv.

Esimene üleriigiline ettevõtlusteatri festival „Õpime ettevõtlusest”

Festivali kunstiline juht koos Ettevõtlusteater MTÜ meeskonnaga kutsub osalema üheksa ettevõtlusteatri truppi ehk igast vanuseastmest valitakse välja kolm kõige sisukamat etendust. Kuni kümneminutiliste näidenditega astuvad festivalil üles õpilased ja üliõpilased. Žürii toob välja kõikide etenduste tugevad küljed ja valib igas vanuseastmes silmapaistvaima ning õpetlikuima loo. „Õpime ettevõtlusest” annab võimaluse näidata ettevõtlussituatsioone noorte silmade kaudu, andes neile senisest erineva teatrikogemuse. Üritusele lisavad värvi eri valdkondadest pärit žüriiliikmete kommentaarid ja tähelepanekud. Info osalemise kohta Ettevõtlusteater MTÜ kodulehelt ja Facebookist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!