Õpilaste soovitused uuele riigikogule ja valitsusele

6. veebr. 2015 Liis Konsap Eesti õpilasesinduste liidu avaliku poliitika valdkonna juht - Kommenteeri artiklit

Eesti õpilasesinduste liit on sõnastanud oma peamised soovitused, millele 1. märtsil valitav riigikogu ja moodustatav valitsus peaksid eesoleva nelja aasta jooksul tähelepanu pöörama.

1. Kujundada õppija vastutust suurendav õppijakeskne hariduskorraldus.

2. Tagada kooliõppeks vajalike tugiteenuste (sh pikapäevarühmad, õpilaskodud, transport, õppevahendid ja -materjalid) ja huvitegevuse hea kvaliteet ning võrdne kättesaadavus kõigile.

3. Võimaldada õpilastele personaalne kutse- ja karjäärinõustamine, mis peab algama juba põhikoolis ning olema igas koolis õpilastele kättesaadav. Karjääriõpetus tuleb muuta kohustuslikuks.

4. Viia koolide hindamine ja võrdlemine mitmekesistele alustele, kus olulisel kohal on kooli sisehindamise ning õpilaste edasiõppimise või töölemineku näitajad. Lõpetada väära pilti loov eksamitulemuste põhjal võrdlustabelite koostamine ja avalikustamine.

5. Soodustada põhikoolide, keskkoolide, kutseõppeasutuste, kõrgkoolide koostööd.

6. Tõsta kutseõppeasutuste kvaliteeti, siduda kutseõpe ja praktiline tööelu tagamaks õppuri oskuste vastavus töömaastiku vajadustele.

7. Suurendada mitteformaalse kodanikuhariduse tähtsust igapäevaõppes ning väärtustada seda võrdväärselt formaalse haridusega.

8. Teostada riigi kontrolli riiklike õppekavade rakendamise üle koolides, pakkuda vastavalt vajadusele nõustamist ja täienduskoolitusi koolitöötajatele ning täita kõik eeldused uuendustega kaasaminemiseks.

9. Võtta kasutusele hindamissüsteem, mis lisaks numbrilisele hindamisele tagaks sisulisema põhjaliku tagasiside ning loovainete puhul rakendaks arvestatud/mittearvestatud põhimõtet.

10. Parandada riiklikku õppeasutuste rahastamissüsteemi, mis toetaks kooli kui organisatsiooni arengut ja võimaldaks koolil pakkuda kvaliteetset õpet.

11. Eesti õpilaste koolirõõmu suurendamiseks ning koolivägivalla vähendamiseks selgitada välja probleemide tekkepõhjused, nende ennetamiseks ja likvideerimiseks toetada noorte huvikaitsega tegelevate organisatsioonide tööd.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!