Õppekavas luuakse võimalused õpilase silmaringi laiendamiseks

4. veebr. 2015 Anna-Liisa Blaubrük Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasiumi noortekoordinaator - Kommenteeri artiklit

Tartu Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium (KJPG) on rakendades oma õppekava toonud kooli eri valdkondade eksperdid nii majanduses, ühiskonnateadustes, kultuuris kui ka poliitikas. Miks? Sest tänapäeva noor peab tundma ühiskonna protsesse kogedes mitte ainult interaktiivset uudiste maailma, vaid olles kontaktis ning ja nähes inimesi, kes otsustavad meie riigi igapäevaelu ja tuleviku üle või kes loovad haridusele lisaks kultuuriruumi, milles me elame.

Meil on ühiskonnaõpetuse ja majanduse tunde andnud riigikogu I aseesimees Laine Randjärv, siseminister Hanno Pevkur, linnapea Urmas Klaas, endine peaminister Juhan Parts, muusik ja kirjanik Mihkel Raud, kirjanik ja ajakirjanik Kalle Muuli, erukindral Ants Laaneots ja reservohvitser Andre Lilleleht.

Nimekiri ei ole ega saa lõplikuks, me ootame ettepanekuid ja pöördume ise kallite ja lugupeetud ühiskonnategelaste poole, et nad tuleks ja annaks noortele teada, kuidas riik töötab ja milline on nende arvates parim ühiskonnakorraldus. Tegu pole valimisüritustega, kuid valimistest ei vaata me mööda. Oleme võtnud enda korraldada varivalimiste debati Tartus. Siin püüame noortele anda võimaluse leida endale olulisel teemal infot – teemaks on õiglane valimisiga. Meie kooli õpilane Andrus Punt küsis Postimehes juba augustis, et miks 16-aastane pole piisavalt tark, et osaleda valimistel? Andes õpilastele enam infot ja lastes arutleda külalisõpetajatega, kes igapäevaselt riigijuhtimises osalevad, saavad õpilased enam kodanikujulgust ja teadmisi, mis toetavad näiteks valmisõiguse vanusepiiri alandamise kaalumist.

Kuid poliitika ja ühiskond pole ainsad valdkonnad, mis eksperte ootavad. Viie kuu jooksul toimunud konverentsidel on esinenud ajaloolane professor David Vseviov ning muusik ja lavastaja Hardi Volmer. Spordimooduli tunnis kuulasime aerutaja Kaarel Alupere sportlaskarjääri kujunemist ja ootame Eesti noori tippsportlasi jagama õpilastega oma kogemust. Kooli avamisel pidas ERM direktor Tõnis Lukas kõne ja ootame teda tagasi Eesti Vabariigi aastapäeva aktustele.

Lisaks on meil õppekavas kursused, mille käigus pole külalisesinejad erandid, vaid reegliks. Meil on juriidikamooduli kursusi, mida õpetab Tartu Maakohtu kohtunik Eveli Vavrenjuk, kes näitab õpilastele justiitssüsteemi toimimist teoorias ja praktikas. Tartu Tervishoiu kõrgkool ja Eesti maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut viivad läbi tervishoiumooduli kursusi, mis toimuvad nende laborites ja ruumides. Need kursused on koostanud kõrgkoolid ning läbiviijateks ja hindajateks nende õppejõud. Õpilased osalevad lisaks riigikaitsele ka väga aktiivselt Vanglateenistuse enesekaitsekursustel, mis toimuvad lisaks Tartu vanglale ka meie enda majas. Esimese kursuse lõpetanu on tänaseks kasvanud kohapeale treeneriks ja annab juba ise edukalt koolikaaslastele trenne.

Ettevõtlikkus on meie jaoks oluline, teeme koostööd Aieseciga, kes on meile toonud õpetajateks Alisa Ukrainast ja Mahmoudi Egiptusest, kes õpetavad ingliskeelsel kursusel ettevõtlust ja äriprojekti kirjutamist. Eksootilised külalised olid meie talvest ja tagasihoidlikest eestlastest esialgu veidi ehmunud, kuid õpilastele annavad külalisõpetajad unustamatu kogemuse. Meil on DSD (Deutsches Sprachdiplom) õpe ja keeleõpet viime läbi koostöös õpetaja Petraga Saksamaalt. Tema töid ja tegemisi Eestimaal toetab Saksa riik, et meie õpilased oskaksid saksa keelt tasemel, mida saksa kõrgkoolid tunnustavad.

Koostöö partnerite, külalislektorite ja projektidega tulevate lisaõpetajatega annab meie õpilastele unikaalse kogemuse lisaks gümnaasiumi tavapärasele õppekavale ja päevakavale.  Loodame, et meie õpilased paistavad tulevikus silma julgete, ettevõtlike ja vastutustundlike kodanikena, kellel on piisavalt teadmisi ühiskonna juhtimisel kaasa rääkimiseks.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!