Riik pakkus suuremat kindlust andva lahenduse omavalitsuste arvlemisel erakoolidega

19. veebr. 2015 - Kommenteeri artiklit

Valitsus pakkus käesolevaks aastaks välja üleminekulahenduse omavalitsuste arvlemisel erakoolidega, mille eesmärk on anda osapooltele suurem kindlus.

Haridus- ja teadusministeerium on pressitalituse teatel praegu informeerimas osapooli põhimõtetest, mille alusel tänavu hüvitatakse kohalikele omavalitsustele erakoolidega arvlemise kulud. Tulevikus ehk alates 2016. aastast tuleb kestev lahendus erakoolide tegevuskulude katmise ehk arvlemise osas leida riigikogus seaduse tasandil.

Omavalitsustel on jätkuvalt kohustus osaleda erakoolide tegevuskulude katmisel ja riik on valmis kvartaalselt arvete alusel kompenseerima omavalitsustele erakoolidega arvlemise kulud. Selleks, et kulusid hüvitada, peavad õpilase koduomavalitsus ning haridus- ja teadusministeerium sõlmima kokkuleppe. Riik hüvitab omavalitsuste kulud tegelike väljamaksete alusel ja selle aasta piirmäära ehk kuni 91 euro ulatuses kuus õpilase kohta. Lepingud 2015. aastal erakoolidega arvlemise kulude hüvitamiseks loodab ministeerium kohalike omavalitsustega sõlmida veebruarikuu jooksul.

Riigikohus otsustas eelmise aasta oktoobris, et olukord, kus riik pole seadusega kehtestanud süsteemi, kuidas kohalikud omavalitsused erakoolidega arvlemiseks riigilt raha saavad, on põhiseadusevastane. Samas ei tunnistanud riigikohus põhiseadusega vastuolus olevaks erakoolidega arvlemise kohustust ja kohalikud omavalitsused peavad jätkuvalt osalema eraüldhariduskoolide tegevuskulude katmises. Seega on ka käesoleval aastal eraüldhariduskoolidel õigus kohalikelt omavalitsustelt nõuda tegevuskulude katmises osalemist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!