Emotsionaalse tasakaalu saavutamine loovtegevuse kaudu

27. märts 2015 Merle Talvik PhD, Lasnamäe gümnaasiumi ­õppealajuhataja, kunstiõpetaja - Kommenteeri artiklit

Riiklik õppekava deklareerib, et nüüdisühiskonna innovatsiooniallikas on loovus ning loovtegevusel on emotsionaalselt tasakaalustav mõju. Kuna õpilaste seas läbi viidud uuring näitas, et 8. ja 11. klassi õpilased on emotsionaalselt kõige tasakaalutumad, oleme Lasnamäe gümnaasiumis nimelt nendes klassides rakendanud disainiõpet (11. klassides) ning disainiülesandeid kunstiõpetuses (8. klassides). Praeguseks on ilmnenud, et disainiõpe on end igati õigustanud. Lisaks emotsionaalsele tasakaalule mõjub disainiõpe tasakaalustavalt ka teistes õppeainetes, näiteks keeleõppes ja matemaatikas.

Disainiõpe aitab õpilastel suurendada oma rolli õpitegevuse juhtijana. Õpilased töötavad kontseptsiooniga, genereerivad ja väljendavad ideid. Rühmatöö meetodi kasutamine disainiõppes toetab teistega arvestamist ja aitab tunnustada teise inimese maailmavaadet. Oleme loonud Lasnamäe gümnaasiumis õpikeskkonna, kus õpilased on õppinud väärtustama isikupäraseid loovaid lahendusi. Renoveeritud majas saab õpilaste loovtöid kohe eksponeerida, luuakse lahendusi oma kooli jaoks (jalgrattaparkla koolile, kott-toolid algklasside korrusele, seinamaaling kunstiklassi seintele, uuskasutusobjektid klassiruumidesse jne).

Uuskasutus on teatavasti asjade korduvkasutamine (re-use) või kasutatud asjale uue väärtuse ja kasutuseesmärgi andmine (re-design). Kui taaskasutuse (recycling) puhul peetakse eelkõige silmas pakendite, paberi ja muude esemete töötlemist toormaterjaliks, siis uuskasutuse eesmärk on pikendada eseme kasutusaega või suurendada selle väärtust. Uuskasutuse ülesannete abil disainiõppes saab selgitada õpilastele toodete elutsüklit ja säästva arengu põhimõtteid. Kui varasematel aegadel uuskasutati rohkem majanduslikel põhjustel, siis nüüdseks on saanud rohketest jäätmetest globaalne probleem ning mõeldakse, kuidas on võimalik vähendada jäätmete teket.

Disainiõpe arendab seoste loomise oskust, mõtlemis- ja tegutsemisstrateegiaid, keskkonnast ja kaasinimestest hoolimist, julgustab kujundama ja väljendama oma seisukohti ning katsetama oma ideid, mis toetab õpilaste positiivse enesehinnangu kujunemist ning emotsionaalse tasakaalu saavutamist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!