Internetipõhised virtuaal- ja kauglaborid tuuakse loodusainete õpetajateni

27. märts 2015 Virge Tamme Tartu ülikooli pressiesindaja - Kommenteeri artiklit

TÜ haridusuuenduskeskuses oli 16. märtsil oli uurimisõpet toetava rahvusvahelise projekti Go-Lab töökoosolek.

Projektimeeskond soovib aastaks 2016 avada ligi sada kaugjuhitavat teadus- ja virtuaallaborit, mis toetavad loodusainete õppimist ja õpetamist. Go-Labi portaalis on avatud ka esimene eestikeelne uurimisõppe ruum evolutsiooni õppimiseks. Peagi avatakse kaks järgmist. Projekti käigus loodud Go-Labi portaal (http://www.golabz.eu/) koondab loodusainete õpetamist toetavaid internetilaboreid. Portaal võimaldab õpilastel virtuaalsetes laborites läbi viia teaduskatseid, õpetajatel oma tunde mitmekesisemaks muuta ning pedagoogilises veebikogukonnas kogemusi jagada.

Praegu on portaalis õpetajatele kättesaadavad 65 internetilaborit. Nende kasutamiseks on loodud uurimisõppe pedagoogilised stsenaariumid ning laboreid, stsenaariume ja uurimisõpet toetavaid veebirakendusi ühendavad uurimisõppe ruumid.

Tartu ülikooli projektimeeskonna koordinaatori Mario Mäeotsa sõnul on Eesti loodusainete õpetajatel põhjust rõõmustada, sest laborid on Go-Labi portaali vahendusel vabalt kasutatavad eraldiseisvana või uurimisõppe ruumi osana. „Selliselt õppides saavad õpilased lisaks uute aineteadmiste omandamisele arendada ka oma uurimisoskusi. Lisaks on õpetajal võimalik uurimisõppe ruume ise luua ning juba olemasolevaid vastavalt vajadusele mugandada,” tutvustas Mario Mäeots.

Praeguseks on Go-Labi portaalis kõigile kättesaadav esimene eestikeelne uurimisõppe ruum „Kas on hea olla ilus?”. See on mõeldud gümnaasiumibioloogia evolutsiooni teema õppimiseks (vt http://lingid.ee/gupi/). Peagi lisanduvad portaali järgmised kaks eestikeelset uurimisõppe ruumi.

Uurimisõppe ruumi loomiseks ja muutmiseks tuleb õpetajal registreeruda Go-Labi kasutajaks aadressil http://graasp.eu/. Valmis uurimisõppe ruumide kasutamiseks ei ole vaja end registreerida.

Tartus toimuval töökoosolekul osalesid 19 partneri esindajad üle Euroopa, et teha vahekokkuvõtteid üle kahe aasta väldanud Go-Labi projekti tegevusest. Projekti üldkoordinaator on Twente ülikool Hollandis. Eestis juhib projekti Tartu ülikooli professor Margus Pedaste.

Tartu ülikoolist panustab projekti haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskus. Rahastab Euroopa Komisjon.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!