Õpilased kuulasid huviga lugusid digitulevikust

20. märts 2015 Epp Alatalu Hariduse Infotehnoloogia SA turundus- ja kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

„Tagasi kooli” ja „Reaalainetega edukaks” – kahe võimsa algatuse lõimimisel saatis hariduse infotehnoloogia sihtasutus (HITSA) oma kolleegid koolidesse tundi andma. Koolid valis infotehnoloogia ja kommunikatsiooni ettevõtete liit (ITL), mille liige HITSA on.

Kooliminekuks valmistudes mõtlesime, kuidas avada digiteemat nii, et IKT-valdkonna võimalused ja meie rõõm oma tööst kutsuks kaasa mõtlema ja paneks koolilaste silmad särama. Üks meie eesmärke ja lootusi on, et IKT-erialadele Eesti kõrgkoolides asuks igal sügisel õppima tuhat esmakursuslast Eestist. Teame samas, et praegu on meie sihtrühm aastakäigud, kus kooli lõpetamas ongi vaid 11 000 õpilast, seega on ambitsioon saada iga kümnes koolilõpetaja IKT-d õppima.

Iga eluala tulevik on digitaalne

HITSA üks tunnuslause kõlab: „Iga eluala tulevik on digitaalne: tule õpi IKT-d!” IKT on tööstusharu, mis läbib horisontaalselt teisi valdkondi. Seega on IKT-oskused ja selle ala teadmiste kogumine (IKT-vahendite abil) kasulik kõigile. Vali, milline eriala tahad, IKT tuleb sinuga kaasa metsa, põllule, autoremonditöökotta ja arstikabinetti.

HITSA esindajad käivad sageli koolides ja õpetajate ühendustel külas digiajastu infotunde andmas ja sisekoolitusi korraldamas. Mõni meist on „Tagasi kooli” projekti raames ka õpilastele tundi andnud, aga üheskoos nii õpetajate kui ka õpilastega pole me koolis digipöörde teemal rääkinud. Seegi kord ei tulnud õpetajad meie antud tundidesse. Oleksime pidanud selgemalt väljenduma, et nendega koos oleks tore.

Reaalainetega edukaks saamise võimalusi on vaja tutvustada nii õppimise huvitavamaks muutmiseks, erialavaliku tegemiseks kui ka töö leidmiseks. Digipööre hariduses kestab ning nutikad õpetajad kasutavad nutiseadmeid koolitunni heaks. Et olla elukutsevalikut puudutavate otsuste tegemisel aegsasti abiks, suuname teavitustöö eelkõige 8. ja 9. klassi ning gümnaasiumiastme tüdrukutele-poistele.

Külalistunnid Kullamaa keskkoolis ja Märjamaa gümnaasiumis olid toredad – saime suhelda nii õpetajate kui ka õpilastega, kogesime, kuidas HITSA koolitustel pakutavat koolitunnis kasutada; mida õpilased teavad ja mida veel teada tahaksid; kuidas karjäärinõustamisel kaasa lüüa.

Mitte ainult patsiga poistele

Tundides rääkisime IT-valdkonnast eluliste näidete, videofilmi ja veebimängu toel. Uurisime, kas ja kuidas on koolides digimaailma võimalusi kasutatud ja mida soovitakse lisaks, kas noored teavad, millised rahvusvahelised IT-firmad on alguse saanud Eestis; andsime teada, kus saab omandada IT-ga seotud erialasid. Selgitasime, et IT-vallas ei ole tööd vaid „patsiga poistele”, vaid väga oodatud on ka tüdrukud, ning tööd selles vallas jagub. Seda, et IT-sektoris makstakse kindlat ja korralikku palka, juba teati. Julgustasime õpilasi karjäärinõustajate poole pöörduma, sest osa noori pidas nende rolli vaid testi tegija omaks.

Programmijuht Karin Kuldmets koolinoortele digimaailma võimalusi tutvustamas. Fotod: Toomas Huik

Programmijuht Karin Kuldmets koolinoortele digimaailma võimalusi tutvustamas. Fotod: Toomas Huik

Olime õpilastel palunud kaasa võtta nutiseadmed ja tunnis räägitu kokkuvõtmiseks tegime tunnikontrolli Kahoot!-mängu abil. Nagu ikka, oli algul raske tundi vedama ja hiljem pidama saada, mõni kutsevaliku pärast muretseja küsis meilt nõu pärast tundigi.

ITL-i ja HITSA koostöös on aastaid koolides IT-teemasid tutvustatud ja koolilastele uuringufirmade tehtud küsitlustest saame kinnitust, et sellest on kasu, aga ikka juhtub, et näiteks teleoperaatori töö arvatakse IKT-ametite ritta.

Olgu IKT-ametid siinkohal ära toodud, nii nagu need www.startit.ee lehel kirjas on: tarkvara programmeerija, IT-testija, tarkvara planeerija, multimeediumi spetsialist, arvutisüsteemide spetsialist, mobiilside spetsialist, sidevõrgu spetsialist, IT-projektijuht, IT-juht.

14 Eesti kutsekoolis saab õppida erialasid, mis aitavad IT-ametis tööle asuda, rääkimata neljast kõrgkoolist. HITSA töötab selle nimel, et kõik, kes ülikooli IKT-erialadele astuvad, ka lõpudiplomi saaksid. Usume, et suudame julgustada (reaalaineid) õppima, valima tulevikus tööd tõotavat eriala ja ametit ning teha sel alal kodukandist või Eestist lahkumata ka rahvusvahelist karjääri. IKT-sektoris ootab Eestis lähima paari aasta jooksul täitmist 5500 töökohta ja Eesti IT-ettevõtete rahvusvahelised edulood on samuti silme ees.

Meie kolleegid on valmis tulema „Tagasi kooli” ka edaspidi, ootame kutset!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!