Projektiõppe aasta Pärnu Ülejõe lasteaias

4. märts 2015 Helbe Laar Pärnu Ülejõe Lasteaia vanemõpetaja - Kommenteeri artiklit

Pärnu Ülejõe lasteaias möödub käesolev õppeaasta projektiõppe tähe all. Kogu maja lapsed ja täiskasvanud pööravad oma tegemistes tähelepanu metsale ja metsloomadele. Projekti „Märka metsa ja metsloomi” õnnestumisel oli suur osa ka lastevanematel.

Projektiõppe eesmärgiks on keskkonnapõhine kasvatus, see tähendab, et aktiivõppe meetodeid kasutades süvendatakse laste hoidvat suhtumist loodusesse ja ümbritsevasse keskkonda. Projekt kestab õppeaasta lõpuni, kuid hulk toredaid tegemisi on juba seljataga.

„Märka metsa ja metsloomi” projekti tegevused algasid juba küll juba 2014. aasta suvel, kuid avalöögiks metsaprojektile oli õppereis Valgeranna metsa Pärnumaal Audru vallas, et saada ehedaid kogemusi ja teha tutvust metsaga ning kinnistada varem õpitud teadmisi. Enne retkele asumist jagati igale rühmale töölehed, mis nõudsid tähelepanelikkust looduse vaatlemisel ja uurimisel. Lapsed pidid hoolega vaatama, kuulama, nuusutama, kompima ja isegi maitsma, kui olid tuvastanud koos õpetajaga mõne söödava taime või marja. Põnev oli ka mererannas, kus sai kogeda tugevat sügistuult ja säärikuninaga vett püüda. Oli tore tunda millist kaitset tuulte eest pakub mets. Töölehed täidetud, ühismängud mängitud, jäi aega pidada väike piknik terviseampsuga. Toredat retke metsa jäid meenutama metsast korjatud oksad, samblatutid ja käbid, millest pikkadel sügisõhtutel koos meisterdada.

Kuna sügis oli kaasa toonud rikkaliku tammetõrusaagi, kaasati pered, et algatada tammetõrude kogumise kampaania. Eesmärgiks rikastada metsanotsude toidulauda. Jalutuskäikudel olid kõigil alati kotikesed kaasas. Kokku varuti mitu suurt kotitäit tammetõrusid, mis plaaniti viia Aruvälja jahiseltsi jahimeestele, kes olid kutsunud lapsed  omale külla, et tutvustada neile metsloomade tegevus- ja jalajälgi.

Traditsiooniline sügisene spordipäev seoti sel korral samuti metsateemaga. Metsanotsude talvevarudeks kogutud tõrusid kasutati laste spordivõistluste läbiviimisel. Tõrukese spordipäeva kandva üritusel said lapsed läbi mängude ja lustlike võistluste uusi teadmisi tammetõrudest ja -puust. Laste lemmikuteks olid muidugi tõrujooks ja kompimise teel kotikestes tõrude loendamine ja järjestamine, täpsusvisked ning pimesilmi talvevarusid koguva orava mäng.

Metsa-projekti tippsündmuseks kujunes küünlakuul õppereis Aruvälja jahiseltsi Audru vallas Pärnumaal. Jahiseltsi esimees Jaanus Põldmaa, rääkisid lastele, kuidas metsas ohutult ja heaperemehelikult käituda. Jahimajakeses kohtuti jahimees Eero Nõmmega, kes tutvustas Eestimaa metsades elavaid loomi ja linde ning rääkis sellest, kuidas metsloomad ja inimesed võivad teineteisele kasulikud olla. Vastukaubaks viisid lapsed koos jahimeestega metsloomade söödaplatsile üheskoos kogutud tammetõrud ja möödunud suvel lasteaia hoovialalt eemaldatud kaskede okstest valmistatud kasevihad. Onu Jaanus vestis ka põnevaid lugusid loomadest ning õpetas tundma metsloomade jälgi nii, et lastest ja õpetajatest said päris jäljekütid.

Metsa-aasta tegemised jätkuvad veel edaspidigi. Kevad toob kaasa lasteteatri Nipitiri etendusega „Metsamuinasjutt”, mis räägib metsamuusikast, see tähendab muusikast, mida saab kuulata metsas: puude mühin, lehtede sahin, vihmasadu, veevulin, linnulaul.

Projektiõppe plaanime lõpetada lastekaitsepäeval ühise karnevaliga „Metsas müttan, pargis piilun”, mis aitab kokku võtta meie lasteaia laste metsa-alased teadmised ja oskused.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!