Teeme tunni huvitavaks!

13. märts 2015 Tiina Anspal Eduko büroo juhataja - 1 Kommentaar

Õpitoodete võistlus „Teeme tunni huvitavaks!” kujunes üle ootuste edukaks.

Kokku esitati 94 tööd, mille hulgas oli päris uusi, uuendatud vanu, ainult ühele õppeainele, aga ka lõimingule keskendunud töid. Palju oli ka tehnoloogia rakendamisele suunatud õpitooteid. Ent tutvustame mõnd auhinna saanud tööd lähemalt.

Kõigi auhinna pälvinud töödega saab tutvuda programmi Eduko kodulehel. Auhinnata jäänud, kuid samuti häid töid võib otsida Koolielu portaalist, kuhu soovitasime autoritel oma tööd üles panna.

Õpitoodete konkursi „Teeme tunni huvitavaks!” korraldas SA Archimedes Euroopa Liidu sotsiaalfondi toel koostöös Huvitava Kooli ning Tallinna ja Tartu ülikooliga. Eesmärk oli luua, koguda ja levitada õppimist toetavat metoodikat ja õppevara (nn õpitooted), mille kasutamine muudab koolitunni õpilaste jaoks huvitavamaks ning ka tõhusamaks. Vähem oluliseks ei peetud uusi kontakte inimestega, kes tundide huvitavaks muutmisesse oma aega ja energiat panustavad.

Aitäh kaasalöönutele!

Kuidas tekib tolm?

Eriauhinna „Lihtne ja tõhus” pälvis töö, mis sisaldas vaid üht lihtsat, kuid tõhusat nippi. Viljandi huvikooli loodusringi õpetaja Peep Tobreluts selgitab oma töös lihtsate näidete abil väikestele lastele, kuidas tekivad kruus, liiv ja tolm. Selleks võtab ta purgi, paneb sinna suhkrutükid ning laseb lastel purki pikema aja jooksul raputada. Väga nutikas lahendus abstraktse protsessi selgitamiseks nii päris väikestele kui miks mitte ka vanemates klassides meeldetuletamiseks.

Tark sein

Väikesest Konguta koolist laekus võistlusele lausa kaheksa tööd, mis keskendusid kogu koolimaja õpikeskkonna kujundamisele. Töö „Tark sein”, mille esitas võistlusele klassiõpetaja Astrid Külaots, hakkas silma oma laiaulatuslike kasutusvõimalustega.

Väga lihtsate vahenditega loodud seinal on geomeetrilised kujundid, mida saab kasutada nii matemaatikas kui ka teiste ainete tundides. Tark sein kasvab koos lastega – esmalt võib õppida ringi, siis kella, hiljem juba valemeid, mis võib kogu teema käsitlemise ajaks seinale jätta. Kuigi lisamaterjalide riputamist klassiruumi seintele kohtab tihti, on Konguta kooli targa seina võimalused ehk paljudel veel kasutamata.

Kunst reklaamis

Põhikooli kolmandale ja gümnaasiumiastmele suunatud töödest sai humanitaarvaldkonnas preemia õpistsenaarium „Kunstiteos kaasaegses reklaamis”. Töö autor, Tallinna Pelgulinna gümnaasiumi kunstiõpetaja Jüri Mäemat on selles sidunud meisterlikult vana ja uue, kunsti ja reklaami, luues huvitava stsenaariumiga tunni kava. Tunni käigus otsivad õpilased internetist mõne kunstivoolu (tema näites impressionistlikus stiilis) maali, mida seejärel töödeldakse ja kujundatakse ümber reklaamiks ning seejärel esitletakse. Autor toob välja soovitusi ka teema arendamiseks ja lõimimiseks teiste valdkondadega.

Täheloomad

Esimeses kooliastmes ja laste­aias kasutamiseks esitati nii palju häid töid, et päris keeruline oli neist parimaid leida. Kõrgelt hinnati Anneli Laamanni ja Kertu Sillaste mängu „Täheloomad”, mis aitab lapsel korraga õppida nii trüki- kui ka kirjatähti. Peagi on see mäng leitav juba poelettidelt. Samade autorite koostatud „Vikerkaareraamat” on kõikidele huvilistele programmi kodulehelt alla laaditav.

Animeeritud pildiseeria

Loovuse ja kõnearenduse eriauhinna pälvis laste jutustamis­oskuse arendamiseks valmistatud animeeritud pildiseeria. See tähendab, et laps jälgib staatilise pildi asemel liikuvat videopilti, mida ta saab omalt poolt mõjutada, rääkides seejuures, mis toimub. Autorid Kristina Tupits, Marie Pajo ja Kati Mäesaar ütlevad, et tegemist on autismispektri häirega õpilastele tehtud õppematerjaliga, mis muudab piltide järgi jutustamise lapsele tunduvalt kergemaks.

Selle töö juures võlus, et töö autorid olid eelnevalt põhjalikult tutvunud lugemisteemalise teaduskirjandusega ning teadsid väga hästi animeeritud pildiseeriate mõju ja võimalusi. Oleks selliseid õppematerjale vaid rohkem! Kuigi töö on suunatud autismispektriga lastele, saab seda ideed arendades kasutada ka tavaklassides või kodus laste jutustamisoskuse edendamiseks.

Õpime tantsides

Liikumise eripreemia pälvis töö „Ainetunnid loovtantsu kaudu”. Selle autorid pakuvad välja õppeaineid-teemasid, mida saab õppida loovtantsu kaudu. Esitatud videos oli õppeaineks füüsika ja töö oli hea näide, kui loovalt on võimalik ka reaal­ainete õpetamisele läheneda.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Teeme tunni huvitavaks!”

  1. Eero ütleb:

    Väga lahe kokkuvõte!
    “Kunst reklaamis” on tõeliselt põnev ja “Õpime tantsides” ka.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!