VAT Teatris surfatakse netilainel

13. märts 2015 Mihkel Seeder VAT Teatri dramaturg - Kommenteeri artiklit

Pildil on kollaaž „Estonian hikikomori” plakatist ja kõikvõimalikust sotsiaalmeedias kasutatavast visuaalsest materjalist. Foto: VAT Teater

2013. aastal esietendus VAT Teatris noortelavastus „Netis sündinud”. Projekt oli harukordne, sest loo sündi kaasati suur hulk koolinoori. Nüüd on VAT-is tõusmas teine netilaine – publiku ette jõuab lavastus „Estonian hikikomori” ning üleeuroopalise teatrivõrgustiku Platform Shift+ raames arendatakse uute noortelavastuste loomiseks taas koostööd noortega.

Rahvusvahelised tuuled

Korraliku netiannuse saab ja annab VAT Teater projektis Platform Shift+, millega teater liitus selle aasta alguses. Nelja-aastane projekt ühendab kümmet teatrit üle Euroopa eesmärgiga luua puudutavat, tähenduslikku ja uuenduslikku noortedramaturgiat, mis jõuaks hiljem ka võrgustikus osalevate teatrite lavale.

Platform Shift+ projekti kammertoon ongi internet, sotsiaalmeediad, uued suhtlusvahendid ja inimene kõige selle keskel.

On selge, et praeguste kooliõpilaste jaoks on netiühendus muutunud millekski nii iseenesestmõistetavaks, et sellele ei pöörata enam tähelepanugi. See on toonud paratamatult kaasa muutusi inimestevahelistes suhetes, väärtushinnangutes ja enesekuvandis.

Virtuaalsed suhtlusplatvormid mõjutavad tugevamini kui kunagi varem meie otsuseid ja tõekspidamisi.

Koolides korraldatud teatri internetiteemalistes töötubades on noored korduvalt tõdenud, et neti abil on nad ühenduses kogu maailmaga, samas muudab see neid kaitsetuks – kunagi ei või teada, kes järgmisena sinu „uksele” koputab. Korduvalt on tunnistatud, et „nett ei unusta” – veebiavarustesse võivad sattuda asjad, mis hakkavad hiljem inimeste elusid tugevalt mõjutama. Ja tihti pole sinna enam midagi parata.

Kuidas sellise avatuse ja pidevas ühendusesolemisega hakkama saada? Kuhu see välja viib?

Ideed saavad lihaks

Peamise infokogumise vahendina kasutab VAT Teater oma töötube, kus interneti teemat käsitletakse mitmel viisil, loovkirjutamisest foorumteatrini. Töötube saab tellida nii õpilastele kui ka õpetajatele. Praegu keskendume ennekõike internetiga seotud teemadele, kuid alati on võimalus kokkuleppel sisulist poolt muuta.

Lisaks on käima lükatud ideekonkurss VEEB, millest saavad osa võtta kõik vähemalt 14-aastased koolinoored. Eesmärk on lihtne: panna kirja üks põnev, naljakas, veider või hirmutav seik, mis seostub internetiga. See võib olla esitatud küsimuse, kirjandi, näidendi või luuletusena, foto või videona jne. Ka sisuliselt võib läheneda väga laialt, sest internet on pugenud nii telefonidesse, kõnepruuki kui ka kohtadesse, mida esmapilgul mitte kuidagi virtuaalmaailmaga ei seostaks. Lugu võib olla päriselt juhtunud või väljamõeldis. Meile loeb vaid, et see läheb kirjutajale korda.

Kuni kolmele haaravamale ideele pakub VAT Teater auhinnaks tasuta töötoa või teatrikülastuse omal valikul tervele klassile! Oodatud on ka õpetajate tähelepanekud, sest kõrvaltvaatajana on nad kindlasti märganud midagi, mida noored ise ei tarvitse tähele pannagi.

Ideed saata aadressil mihkel@vatteater.ee hiljemalt 2. aprilliks.

Rohkem informatsiooni „Estonian hikikomori”, töötubade ja ideekonkursi kohta leiab VAT Teatri kodulehelt.

„Estonian hikikomori”

Algupärane näitemäng „Estonian hikikomori” esietendub VAT Teatris 24. märtsil. Lavastus ei räägi küll otseselt veebiavarustest, vaid toob vaatajani nähtuse, mille on muutnud võimalikuks interneti olemasolu. Proosa- ja näitekirjanik Tiina Laanem on pannud paberile loo, mis räägib Kelvinist – noorest mehest, kes tegi otsuse eralduda ühiskonnast ja sotsiaalsest elust ning veeta oma päevad üksinda toas.

See Jaapanis juba mõnda aega levinud nähtus tuleneb ka Eestis sarnastest põhjustest: soovist mitte osaleda ühiskondlikes protsessides, hirmust ebaõnnestumise ees, oma ebavajalikkuse tajumisest. Pärast korduvat põrumist ülikooli sisseastumiskatsetel leiab Kelvin, et lihtsam ja õigem on maailmale selg keerata.

Loomulikult ei saa see kaua nii kesta, sest elu otsib alati võimalusi, kuidas inimesi endaga kaasa tõmmata. Nii juhtubki Kelvin „valel” hetkel aknast välja vaatama ning pärast enam tagasiteed ei ole …

„Estonian hikikomori” lavastaja on Margo Teder, mängivad Meelis Põdersoo, Martin Kõiv ja Kristiina-Hortensia Port.

Lavastus on noorele vaatajale vanuses 14+.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!