10 aastat õues õppimist Tallinna lasteaias Kiikhobu

21. apr. 2015 Eve Tommula Tallinna lasteaia Kiikhobu vanemõpetaja - Kommenteeri artiklit

Hiljuti oma 45. sünnipäeva tähistanud Tallinna lasteaia Kiikhobu pere kogunes 14. aprillil taas kokku, et juba kümnendat korda avada õuesõppe hooaeg. Sama kaua on lasteaias tegutsenud loodusesõbrad Muhv, Sammalhabe ja Kingpool, kes lasteaia ühisüritustele aeg-ajalt külla tulevad. Hoogsalt lõi kaasa ka veidi noorem osaline Nähka.

Õuesõppe hooaja avaürituseks valmisid uuendatud looduse õpperaja kaardid. Aastad on lasteaia 1,2 hektari suurusel alal hulga vanu puid kaduviku teele saatnud ning need on asendatud uutega. Õpperaja viieteistkümne punkti tegevused uuenesid õpetajate ja juhtkonna ühise meeskonnatööna. Põnevat uurimist pakkusid tegevuspunktid kõikidele vanuserühmadele sõimest koolieelikuteni.

Õuesõppe hooaja avaüritusele kutsuti ka külalised, Tallinna Sõbrakese lasteaia Lepatriinude rühm. Koos kolme naksitralli ja Nähkaga läbiti seitsme tegevuspunktiga rada. Lapsed täiendasid teadmisi kase, kuuse, kadaka, kastani, männi, ploomi- ja vahtrapuu tegevuspunktides. Selleks, et okaspuud omavahel segi ei läheks, koguti kuuse, männi ja kadaka okkaid kahepoolse teibiga töölehele, võrreldi käbisid ja puu koort. Männi krobelisest koorest võeti jäljendid valge paberi ja rasvakriidi abil. Kuuse kõrgust määrati karjapoiste kombel – kui jalgade vahelt vaadatuna paistab puu latv, siis sinu sammude arv vaatluskohalt puuni ongi kuuse ligikaudne kõrgus.

Lasteaia õuealal leidub mitu rändrahnu. Suurimale rahnule mahub terve rühmatäis lapsi ning tegevuspunktis sai väikeste kivikestega orkestrit teha või matemaatilisi ülesandeid lahendada. Noore sarapuu punktis sai mängida rahvamänge pähklitega. Paju punktis aga mängiti kevadisi rahvamänge paeltega.

Suvisel hooajal saab uurida lisaks puudele ka taimestikku. Uurimiseks on luubid ja vaatlusraamid. Õuealal kasvavad rohttaimed on õpetajate määratud ja teemamappi kogutud. Ees ootab herbaariumi koostamine.

Sügisesel hooajal on populaarsemad tegevuspunktid õuna-, pirni-, ploomi- ja kirsipuud ning pihlakad, kastanid, tammed ja vahtrad. Kuna õunapuid on Mustamäe kortermajade vahele peitunud aias eriti rohkelt, siis laste sügisene lemmiktegevus on õunte korjamine.

Õues õppimine läheb suurema hooga lahti 15. maist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!