„Haridus” on „kasvatusest” laiema tähendusega

30. apr. 2015 Edgar Krull TÜ üldpedagoogika professor - Kommenteeri artiklit

Tiiu Kuurme osalusel valminud haridusleksikonist (2013) selgub, et „kasvatus” ja „haridus” on enam-vähem samasisulised mõisted. Seal on vastavate märksõnade kohta kirjutatud artiklites esimeste lausetena kirjas, et (1) kasvatus on „sihipärane suhe ning tegevus teise arengu suunamiseks ja toetamiseks” (Kuurme, lk 120) ning (2) haridus on „inimese vaimsete, füüsiliste, kõlbeliste, esteetiliste, sotsiaalsete ja emotsionaalsete eelduste arendamise sihipärane protsess ning selle tulemus” (Autio, Kuurme ja Mikser, lk 69).

Kui ma õigesti aru saan, siis ütleb teise definitsiooni esimene pool sedasama, mis esimene definitsioon. Hariduse definitsioonist jääb üle kasvatuse definitsiooniga võrdlevalt vaid „ning selle tulemus”.

Et asjas paremini selgust saada, heidan pilgu äsja riiklikul kasvatusteaduste konkursil eripreemia pälvinud „Kasvatuse ja hariduse sõnaraamatusse” (http://www.eki.ee/dict/haridus/).

Sellest saab teada, et haridus on „õppekavadega ettenähtud teadmiste, oskuste, vilumuste, väärtuste ja käitumisnormide süsteem, mida ühiskond tunnustab”. Järgneb loetelu kaheteistkümnest haridusliigist, nagu ilmalik ja mitmekultuuriline haridus, militaarharidus jt koos tõlkevastetega. Sealhulgas on üks haridusliik ka kogemusõpe.

Kasvatuse kohta definitsiooni pole, kuid see-eest on loetletud üles tervelt kakskümmend kasvatuse liiki, alustades ateistliku kasvatusega ja lõpetades usulise ehk religioosse kasvatusega. Ei hariduse ega kasvatuse võimalike tähenduste avamine ole sõnaraamatus piisavalt tähelepanu pälvinud.

Nii ei oska muud teha, kui tunnen huvi, mis tähendusi omistatakse inglise keeles sõnale education, mille tõlkimisega eesti keelde kas „hariduseks” või „kasvatuseks” alatasa hädas oleme.

Random Haus Webster’s (1992) annab hariduse (education) vasteteks:

The act of or process of imparting or acquiring general knowledge and developing the powersof reasoning and judgement – koolitamine või hariduse omandamine

The act of or process of imparting or acquiring particular knowledge or skills, as aprofession – kutsekoolitamine või kutsehariduse omandamine

A degree, level, or kind of schooling – haridus(tase)

The result produced by instruction, training or study – õpetatus, kasvatatus, haritus?

The science or art of teaching; pedagogics – õpetamise teadus e kunst, haridusteadus, kasvatusteadus, pedagoogika

Näeme, et „haridus” on siiski tunduvalt avarama sisuga mõiste kui „kasvatus” ja et eestikeelses kõnepruugis on „haridus” ja „kasvatus” sünonüümid vaid pedagoogikateaduse tähenduses. Kuid seda arvamust ei jaga kõik haridus-, vabandust, kasvatusteadlased.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!