Neljapäeval algav Tallinna raamatumess pakub õpitube nii lastele kui ka õpetajatele

8. apr. 2015 - Kommenteeri artiklit

Neljapäeval, 9. aprillil algab rahvusraamatukogus traditsiooniline kevadine Tallinna raamatumess, mis pakub kolme päeva jooksul ohtralt õpitube, koolitusi, seminare ja kirjanikega kohtumisi. Messi käigus toimuv iga-aastane Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorum on tänavu pühendatud kriminaalkirjandusele. Õpitubades antakse teadmisi näiteks loovkirjutamisest ning lugemishuvi äratamisest.

Messi vedava Eesti kirjastuste liidu juhi Kaidi Urmeti sõnul on suure kirjandussündmuse eesmärk juhtida tähelepanu lugemisele ja pakkuda selleks parimaid võimalusi.

„Esimene neist on pakkuda huvitavat ja võimalikult laia valikut. Ka sel aastal osaleb messil üle kolmekümne kirjastuse, kes müüvad kolme päeva jooksul heade hindadega raamatuid. Lisaks on messil raamatuesitlused ja vestlusringid, kuhu on kuulajad väga oodatud. Autoriga kohtumine avab raamatute tagamaid ja nii mõnigi raamat, mis pealkirja ja kaane järgi tundub, et ei kõneta, saab hoopis uue tähenduse ja võib osutuda tõeliseks lugemiselamuseks,” ütles Urmet Õpetajate Lehele.

„Eraldi tahan välja tuua loovkirjutamise õpitoad, mida sel aastal pakume nii lastele kui ka täiskasvanutele. Laste õpitoas katsetatakse reedel kell 12 kirjanik Kätlin Vainola käe all, kuidas oma mõtete kirjapanemisele aitavad kaasa mängulised nipid ja trikid,” lisas Urmet.

Samateemalise täiskasvanutele mõeldud õpitoa, mida veab Meelike Saarna, vajadus on tema sõnul tulnud elust enesest. „Teame, et blogisse oma igapäevaseid tegemisi üles tähendada ei pruugi olla keeruline, kuid kui on vaja koostada näiteks töötekst, siis oleme tundnud, kuidas mõtted ei hakka jooksma,” kirjeldas Urmet. Ja lisas: „Ehk on taoline õpituba hea abiline ka neile, kes enne lõpueksameid veel oma oskustele täiendust soovivad.” Reedel kell 15 algavas kahetunnises õpitoas uuritaksegi kirjutaja enda kirjutamisressurssi ja kvaliteedinõueid tekstile, antakse ülevaade kirjutamist hõlbustavatest võtetest ja jagatakse näpunäiteid, kuidas kirjutamist alustada, end paremini väljendada ja endas loovus vabastada.

Eriti suurt huvi tekitas Eesti lugemisühingu lugemisnõustaja ja vanemõpetaja Jelena Madissoni koolitus lasteaiaõpetajatele ja lastevanematele, mille kohad said täis juba mitu nädalat enne messi algust. Koolitus keskendub laste lugemishuvi äratamisele. Jagatakse praktilisi nõuandeid, kuidas raamatu vaatajast lugeja saab. Koolitusest ilmajäänutel tasub ühendust võtta lugemisühinguga, kes sääraseid koolitusi mujalgi korraldab.

Uudsena on sel aastal üritusi vene lastele. Neljapäeval, 9. aprillil kell 10 räägib raamatutest ja lugemisest Andrus Kivirähk, kell 12 loetakse Sergei Silini (Venemaa, kirjanik ja ajakirja Prostokvašino toimetaja) juhendamisel muinasjutte ning meisterdatakse ning kell 14 tutvustavad kirjastused Aleksandra ja KPD uusi venekeelseid Eesti lasteraamatuid.

Eesti lastele algab neljapäeval kell 11 kohtumine lugemiskoeraga ja kell 12 räägivad detektiiviraamatutest lastekirjanduse keskuse esindajad Anne Kõrge ja Katrin Tõnisson. Reedel kell 11 ja 15 algab lastekirjanduse keskuse mudilastund „Raamatuga sõbraks”, kell 14 tuleb külla lugemiskoer ning kell 16 algab fuajees lauamängude turniir. Laupäeva keskpäeval algab 3.–4. klassi õpilastele lastekirjanduskeskuse suur krimiteemaline kirjandusmängu finaal.

Õpetajatele on mõeldud neljapäeval kell 14 algav õpituba, kus õpetatakse lasteaiaõpetajaid hindama 6–7-aastaste laste sotsiaalseid oskusi, täiskasvanutele sobib ka neljapäeval kell 18 algab vestlusring Kultuurkapitali aastapreemiate nominentide ja laureaatide teemal ning laupäeval kell 11 algav eksliibrise töötuba.

NB! Eriti gruppidel, aga võimalusel ka teistel palutakse enne sündmustele kohaletulekut uurida registreerumisvõimalust, sest paljudele sündmustele on kohad juba täis, ütlevad korraldajad.

Raamatuesitlustest toimuvad neljapäeval kell 16 Peeter Järvelaiu „Historia iuris Estoniae. Eesti õigusteaduse ja õigushariduse ajalugu” ja Veronika Kivisilla luulekogu „Cantus firmus” ning kell 17 kolme kokaraamatu esitlus. Reedel kell 12 esitletakse lasteraamatut „Siilid ja pingviinid”, kell 14 Jaak Prozese raamatut „Kas Putin on vepslane? Soome-ugri pajatused”, kell 15 Heikki Rausmaa raamatut „Kultuuri sildi all saab üsna palju ära teha”, kell 16 Tiit Kuninga raamatut „Sinine” ja kell 17 Liis Pählapuu raamatut „Nikolai Triik” ja Mari Saadi raamatut „Matused ja laulupeod” ning kell 18 raamatut „Meie küla eided otsivad tarkuse teri”. Laupäeval kell 12 algab Mati Iila raamatu „Aviaator. Merelennuväe ohvitseri mälestused” esitlus.

Kriminaalkirjanduse foorum

Messi käigus toimuv iga-aastane Põhja- ja Baltimaade kirjandusfoorum kannab tänavu pealkirja „Nordic Noir” ja keskendub Põhjamaade kriminaalkirjandusele. Foorumi eesmärk on pöörata tähelepanu kvaliteetse krimikirjanduse sotsiaalsusele, sügavusele ja tänapäevasusele, kannustada krimikirjanduse sõpru koonduma seltsidesse ja klubidesse ning anda tõuget nii Eestis kui ka rahvusvahelisel kirjandusmaastikul koostöövõrkude loomisele.

Neljapäeval kell 10 algaval seminaril esinevad Leena Lehtolainen (Soome), Vigdis Hjorth (Norra), Bo Tao Michaëlis (Taani), Nils Sakss (Läti), Árni Þórarinsson (Island), Mika Keränen (Soome/Eesti) ning Indrek Hargla, Jaan Martinson ja Ott Sandrak Eestist. Päeva lõpetab Rootsi dokumentaalfilm, kus krimisarjadest tuntud näitlejad ja režissöörid proovivad leida üles tagamaad, mis on neile edu toonud.

Foorumi toimumise ajal on rahvusraamatukogus üleval Rootsi krimikirjanduse näitus „Rootsi krimikuningriik” ning kinos Artis toimuvad Põhjamaade krimiromaanide ekraniseeringud.

Lisaks toimub reedel kujundajatele tüpograafiateemaline seminar „KIRJAK 3”, kus esineb eksperte Soomest, Rootsist, Leedust, Venemaalt ja Eestist.

Mess on avatud 9. ja 10. aprillil kella 10–20 ning 11. aprillil kella 10–17.

Messi korraldavad Eesti kirjastuste liit ja rahvusraamatukogu koostöös Eesti kujundusgraafikute liidu, lastekirjanduse keskuse ja Põhjamaade ministrite nõukogu Eesti esindusega, toetavad kultuuriministeerium ja kultuurkapital.

Lisainfot leiab messi kodulehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!