Male heaks

26. apr. 2015 Heino Laiapea algatuse „Maleta naabriga” autor - Kommenteeri artiklit

Paul Kerese rahvusvahelisel maleaastal tuleb male tasapisi avalikku ruumi tagasi. Kujukas näide on 23. aprillil Tallinnas peetud Kassisaba kevadpäev. Kassisaba seltsi ja Eesti male toetusühingu koostöös oli väljas maletelk, kus huvilised said malet mängides meeldivalt aega veeta. Vt siit.

Maleta pinginaabriga

1. aprillil järgiti paljudes koolides kutset maletada pinginaabriga. Põltsamaa gümnaasiumi blogis on kirjutatud: „1. aprillil toimus maleüritus „Mängi malet pinginaabriga”. Tegevust jätkus kõikidesse vahetundidesse, sest pinginaabritest malesõpru oli rõõmustavalt palju. Malet proovisid mängida ka need, kes on sageli pealtvaatajad, ja neile väikeseid õpetajaid jätkus. Malemäng on saanud vahetundides väga populaarseks. Vt siit.
Samal päeval peeti simultaane. Audentese spordigümnaasiumis andis simultaani Eesti parim naismaletaja, sama kooli 10. klassi õpilane Mai Narva. Vt siit.

Tähelepanuväärne on, et simultaanil osales ka kooli direktor Priit Ilver. Just nendes koolides, kus direktorid/õppealajuhatajad ise nii õpilaste kui ka õpetajatega mängivad, on õpilaste agarus suurem. Nii on Viljandimaal August Kitzbergi nimelises gümnaasiumis (direktor Jaak Iisrael) ja Viljandi Kesklinna koolis (direktor Avo Soopa). Lahmuse kooli direktor Jüri Hansen viis õpilased üle- eestilistele koolide malevõistlustele ja maakonna võistlusele

1.aprillil Viljandi maakonna koolide malevõistlustel märkasin, et paljudele õpilastele oli see esimene malevõistlus. Kaks Viljandi linnavolikogu liiget kinkisid kumbki osalenud linnakoolidele komplekti malendeid. Selline tegu väärib järgimist. On ju aastakümnete jooksul malenupud enamikust koolidest kadunud. Kevadsuvel on tulemas koolide kokkutulekud. Vilistlased võiksid maleaasta puhul koolile kingituseks viia malendid.

Maleelu suunab male toetusühing

Kõike Eesti malesündmuste infot on keeruline koguda, sest pole ühtset süsteemi. Siiski on just rahvusvahelisel Paul Kerese maleaastal maleelu suunajaks kujunenud Eesti male toetusühing, kes annab välja ajalehte Eesti Maleelu. Kuna teisi selliseid teabeallikaid pole, on soovitatav Eesti Maleelu tellida.

Iga kool oma maleettevõtmisest koduleheküljel ei kuuluta. Muidugi on koolielu mitmekesine ja kõike lihtsalt ei jõua talletada. Internetiavarustes uudised tulevad ja samamoodi kaovad püsivat jälge jätmata. Vt siit.

Jätkuvalt saavad kõik väikesed ja suured maletajad oma mängust laadida pilte Eesti Rahva Muuseumi pildiaita. Ma ei tea, mitu partiid Paul Keres mängis, kuid tema meenutuseks võiks neid sel aastal koguneda pildiaita sama palju.

Maleaasta on võimalus noortes tekitada püsivat malehuvi

Kaido Külaots andis simultaani välisministeeriumis. Kaarel Nestor haridus- ja teadusministeeriumist tegi jaanuaris male kiirkursuse kultuuriministeeriumi rahvale. Vabaerakond mängis riigikogus 7. jaanuaril (töövabal päeval) malet. Mulle on antud mõista, et hõivatud inimestele malepropagandaga peale käia pole paslik.

Paul Kerese juubeliaastat ja tänavust maleaastat saab kasutada eelkõige selleks, et noored Eesti Vabariigi 100. sünniaastal ja edaspidi oskaksid paremini iseseisvalt mõtelda. Seda iseseisvat mõtlemist just malemäng arendab.

Omaette nähtus talumale

Talumale tiitli teenib Roosu talu Võrumaal. Talu vabaajakeskuses toimuvad maletreeningud. Märtsis andis suurmeister Meelis Kanep simultaani ja 24. aprillil peeti kiirturniir. Kõigest sellest annab teada talu kodulehekülg.

Kui koolidirektorid lõpuaktuse kõnes soovivad, et õpilased ei unustaks maletamist, on see üks tubli noorte samm maleteel.

 

 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!