Noor publik väärib heal tasemel tantsukunsti

10. apr. 2015 Raido Bergstein Eesti tantsuagentuuri juhataja - Kommenteeri artiklit

Foto: Rünno Lahesoo

Aprilli kolmandal nädalavahetusel toimub Tartus Eesti tantsuagentuuri eestvedamisel rahvusvahelise tantsukunsti võrgustiku NOBA kohtumine tantsuõpetajatele, koreograafidele ning tantsijatele, kes loovad tantsu koos lastega või lastele. Osalema on oodatud ka üldhariduskoolide õpetajad, keda huvitab tantsukunst ning kel on tantsuga varasem, olgu suurem või väiksem, kokkupuude.

Nooremale publikule suunatud tantsukunst on maailmas suhteliselt uus žanr, rääkimata Eestist. Rootsi, Islandi, Norra, Taani ja Soome tantsuorganisatsioonide eestvedamisel loodud NOBA võrgustik kutsus kaks aastat tagasi liituma ka Eesti tantsuagentuuri. NOBA esimesed sammud on olnud selgitada välja Põhja- ja Baltimaade lastele ja noortele suunatud tantsukunsti loovad tantsukunstnikud ja -kompaniid ning korraldada kaks korda aastas seminar suuremate tantsufestivalide juures. Sel kevadel jõuab järg Tartu kätte.

NOBA nädalavahetusel toimuvad Tartus ka „Koolitantsu” Tartu maakondlikud tantsupäevad. Sel aastal haagib „Koolitants” end tantsukunsti külge väga hästi, kuna tavapärase omaloominguliste tantsude konkursi asemel toimuvad üle Eesti töötoad. Nendes valitakse välja noored tantsijad, kellega koreograafid Tuomo Railo, Argo Liik, Liisa Laine ja Olga Privis sügiseks suure tantsulavastuse teevad. Ehk „Koolitants” astub tantsukunstile sammukese lähemale. Tantsukunstile, mida aitavad luua noored ja mille esimene publik on samuti noored. Tulevikus keskendubki „Koolitants” üle aasta omaloomingulistele tantsudele ning nende näitamisele ja etenduskunstile, et luua juhendajatele ja noortele tantsijatele tunnetuslik sild tantsuhariduse ja tantsukunsti vahel.

Reedel, 17. aprillil saab Tartu Uues Teatris ja Genklubis näha nelja lavastust, mida esitavad kompaniid Hollandist, Taanist, Soomest ja Eestist. Päevased, WeGo ja Glims&Glomsi tantsuteatri etendused on suunatud eelkõige algklassidele ning õhtused, Erik Kaieli ja Renate Keerdi lavastused peamiselt teismelisele publikule. Laupäeval ja pühapäeval on (tantsu)õpetajad, koreograafid ja tantsijad oodatud osalema Anne Ekenesi, Erik Kaieli ja Joan van der Masti töötubades. Anne, kelle igapäevatöö on Norras Panta Rei tantsuteatri kunstiline juhtimine, teeb ettekande „Ületades tantsulava piire”, mis on ka NOBA kohtumise teema. Anne ettekanne keskendub tema kogemusele ja tööle Norras – kuidas suhelda koolidega ning mida on neis esinemiseks tarvis teada. Samuti vastupidi – milleks peab kool valmis olema, et seda külastav tantsuteater saaks endast maksimumi anda. Joan lähtub oma kahepäevases seminaris sellest, kuidas kaasata üldhariduskoolide õpetajaid ja nende abil ka õpilasi tantsulavastuste loomise ja analüüsi juurde. Erik Kaieli füüsilised ja liikuvad töötoad uurivad aga partnerluse eri aspekte läbi noore publiku silmade.

NOBA Tartu tegemised on (tantsu)õpetajatele, koreograafidele ja tantsijatele TASUTA, vajalik on eelregistreerimine aadressil info@tantsuagentuur.ee. Tantsulavastustele on peale õpetajate oodatud ka kooligrupid ning pileteid saab tellida tellimus@tantsuagentuur.ee.

Kohtumiseni Tartus!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!