Õpetajate palganumbrit valitsusleppes pole

10. apr. 2015 Sirje Pärismaa Õpetajate Leht - 4 kommentaari

Ehkki eelmise nädala Õpetajate Lehes kinnitasid koalitsiooniläbirääkimisi pidavate erakondade esindajad üksmeelselt, et õpetajate palk peaks olema aastaks 2019 120% Eesti keskmisest, pole valitsusleppes konkreetseid arve. Lubatakse tõsta avaliku sektori palku, sealhulgas haridustöötajatel, kooskõlas üldise tootlikkuse tõusuga ühiskonnas.

Kuidas tegutseb Eesti haridustöötajate liit (EHL), kes saatis erakondadele märgukirja, nõudes õpetajatele Eesti keskmisest 50% kõrgemat palka? Kas nüüd tuleb streik?

Reemo Voltri, EHL-i juhatuse esimees:

„EHL kui ainuke üle-eestiline õpetajate esindusorganisatsioon leiab, et Eesti riigis peab olema haridus jätkuvalt prioriteet. Kahjuks ei taha poliitikud isegi enam näidelda, et haridus seda oleks. Rääkimata julgusest vastavasisuline konkreetsus koalitsioonilepingusse kirjutada. Valimisprogrammides räägiti konkreetsetest numbritest, kuid koalitsioonilepingus on neist taganetud.

Koalitsioonilepingu projekt, mis ei väärtusta jätkuvalt õpetajaametit, on oht meie hea hariduse jätkumisele Eestis. Analüüsime tekkinud olukorda ja arutame küsimust järgmisel nädalal juhatuses.

Oleme sügavas mures Eesti hariduse ja selle kvaliteedi pärast tulevikus ning sellest tulenevalt ka riigi tuleviku pärast. Eesti õpetaja ei taha streikida, kuid kui olukorra tõsiduse teadvustamiseks on vaja senisest jõulisemaid samme astuda, peame oma liikmeskonnaga nõu.

EHL on seisukohal, et õpetaja töötasu peab algama kõrgharidusega töötaja keskmisest töötasust, õpetaja on ju magistriharidusega spetsialist.”