Õpilasuurimuste konkurss päädis teadusfestivaliga

29. apr. 2015 Sirje Pärismaa Õpetajate Leht - Kommenteeri artiklit

Neljateistkümnendat korda toimunud õpilaste teadustööde riiklikule konkursile pandi esmakordselt punkt suurejoonelise teadusfestivaliga. 24. ja 25. aprillil esitlesid 80 lõppvooru pääsenut Tallinnas energia avastuskeskuses stendiettekannetega oma töid žüriile ja avalikkusele.

Teadushimulised saabusid energia avastuskeskusse juba festivali avahetkedest. Peagi valitses teise korruse saalis, kus päevakangelased olid stendide juures platsi võtnud, suur melu. Oli tunda nii rõõmu, elevust kui ka ootusärevust. Lisaks žüriiliikmetele oli küsijaid algklassilastest akadeemikuteni. Tööde autorid võtsid uudishimu ja vastamist loomulikult, otsekui oleks see neil igapäevategevus, ja kiitsid konkursi lõpuürituse uut formaati. Rahul olid ka juhendajad.

Eesti parimatele õpilasteadlastele ja nendega tutvuma tulnutele pakkusid teaduslikku meelelahutust ja tegevust teadusteatrid jpt, osaleda sai töötubades ning kuulata Stig Rästa ja Elina Borni laule.

Žürii esimees, riigikogu liige ja Eesti teadusagentuuri endine juhatuse liige Krista Aru rõõmustas ajaloolise päeva üle. Aru sõnul oli õpilaste teadusfestival Eestis seni avastamata võimalus, uurimistööde konkursi parimad kohtusid varem vaid kitsas ringis. „Kui hästi oskame noori veenda selles, et haritus ja teadus on olulised, sellest sõltub ju meie tulevik,” sõnas Aru. „Teadusagentuuri ambitsioon oli festivali kavandades, et see kasvaks prestiižseks noorte teaduse galaürituseks. Jääb loota, et järgmistel aastatel liitub veelgi rohkem toetajaid, et panna välja veelgi enam auhindu.”

Aru meenutas, et juba sõjaeelses Eestis arutleti, kuidas teadust noorte hulgas populariseerida ja eluga siduda. Mõtet ei jõutud aga rakendada. Taasiseseisvunud Eestis oli vaja kakskümmend aastat ettevalmistusaega, aga nüüd oleme valmis.

„Imetlesin ja nautisin neid uurimistöid,” vahendas Aru oma muljeid. „Suurim rõõm oli aga, et noored ise on oma tööd nautinud. Uurimistöö on kohustuslik, aga nad on leidnud seda tehes üles rõõmu, oskavad mõelda, kellele võiks tööst kasu olla, ning paigutada selle laiemasse ühiskondlikku konteksti.”

Konkursil anti välja 12 riiklikku preemiat põhikooli- ja gümnaasiumiastmes, eripreemiad enam kui 20 organisatsioonilt.

Eestit esindab USA-s ülemaailmsel noorte teadlaste konkursil Intel ISEF Rein Leetmaa Hugo Treffneri gümnaasiumist. Meie esindajad EL-i noorte teadlaste konkursil Milanos on Katariina Kisand (Hugo Treffneri gümnaasium), Georg Kuusik (Tallinna inglise kolledž), Karl Kiur Saar (Tallinna reaalkool) ja Ago Ambur (Rapla ühisgümnaasium).

Tutvu konkursi tulemustega siin.

Teadusagentuuri ja HTM-i korraldatavale õpilaste teadustööde riiklikule konkursile laekus tänavu 147 tööd 78 koolist, neist 31 põhikooliastmest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!