PISA 2015 testib ka meeskonnatööd

10. apr. 2015 Gunda Tire SA Innove PISA koordinaator - Kommenteeri artiklit

Esmaspäevast, 13. aprillist koolides startiv PISA 2015 paneb uudisena proovile ka meie noorte meeskondliku probleemilahendamisoskuse.

PISA uuring toimub iga kolme aasta tagant. Tänaseks on PISA 2012 emotsioonid vaibunud ja käes järjekordse testi aeg. Märtsist detsembrini lahendab PISA testi umbes pool miljonit õpilast enam kui 70 riigist.

Eestis toimub PISA test 13. aprillist kuni 8. maini, uuringu valimis on 207 kooli ning üle 6000 õpilase. Seega teeb PISA testi iga teine 15-aastane Eesti õpilane ja igast koolist osaleb 42 õpilast. Kui koolis on 15-aastaseid õpilasi vähem, teevad testi kõik 15-aastased. Enamik Eestis PISA testi tegevatest õpilastest õpib 9. klassis.

PISA 2015 peamine hindamisvaldkond on loodusteadused. Just selles vallas on Eesti õpilased olnud eriti tublid, saavutades viimases, 2012. aasta uuringus 6. koha maailmas. Loodusteadused olid peamine hindamisvaldkond ka PISA 2006 uuringus, kui Eesti osales esimest korda. Seega annab PISA 2015 võimaluse võrrelda detailselt Eesti õpilaste arengut ning hoiakuid loodusteaduste valdkonnas läbi aja.

Loodusteaduslik kirjaoskus PISA mõistes väljendub oskuses tegelda probleemide või olukordadega, mis on seotud loodusteadusliku sisuga, saada aru teaduse olemusest ning anda hinnang oma tegevusele. Selles valdkonnas kirjaoskaja inimene näitab valmisolekut tegelda loodusteaduslike ja tehnoloogia küsimustega ning demonstreerib järgmisi pädevusi.

  • Selgitab nähtusi teaduslikult, kirjeldab ja hindab teadusliku sisuga uurimistööd ja pakub välja võimalusi, kuidas lahendada loodusteadusliku sisuga probleeme.
  • Tõlgendab andmeid ja tulemusi teaduslikult: analüüsib ja hindab andmeid, tulemusi, väiteid ja oskab teha tõendusmaterjali põhjal järeldusi.

Mis on PISA 2015 uuringus uut?

2012. aastal hinnati lisaks PISA põhitestile ka õpilaste oskust probleemi lahendada. Sel korral keskendutakse meeskondlikule probleemilahendamisele. Õpilased lahendavad probleemülesandeid virtuaalse õpilasega, mis tähendab, et tegemist on ikkagi iseseisva tööga ning testi ajal õpilased omavahel ei suhtle.

Milline on meeskondlik probleem? Näiteks tuleb kooli külla rühm õpilasi välismaalt. Õpilane peab tegema koostööd kolme arvuti-rühmakaaslase ja rühma juhendajaga ning planeerima külastuse, jaotama külalised giidide vahel ning leidma lahenduse ootamatult tekkivale probleemile.

Ülesannete lahendamise käigus demonstreerivad õpilased selliseid pädevusi nagu ühise arusaama loomine ja säilitamine, probleemi lahendamiseks sobiva tegevuse läbiviimine ja rühmas töö korraldamine.

PISA 2015 test on elektrooniline. Test koosneb loodusteaduse, matemaatika- ja lugemisülesannetest. Iga õpilane saab lahendada vaid osa tervest testist. Osa ülesannetest on nn ankurülesanded, mida kasutatakse igas uuringus, mille eesmärk on tagada uuringute tulemuste omavaheline võrreldavus ning mõõta õpilaste sooritust aja möödudes. Samas on palju ka uusi loodusteaduse ülesandeid, mis on interaktiivsed ja koostatud spetsiaalselt arvutiga lahendamiseks.

Arvutitesti korraldamisel lähtuti printsiibist, et selle läbiviimine oleks jõukohane enamikule PISA uuringus osalevatest riikidest. Kuna riikide arv ületab juba 70, otsustas PISA konsortsium kasutada läbiviimisel internetiühenduseta USB-mälupulki. Enne testi saavad kõik koolid neid proovida, et kontrollida arvutite sobivust testi läbiviimiseks. Nõuded arvutile on pigem tagasihoidlikud ning enamik koole saab testiks kasutada oma kooli arvuteid. Olukorra teeb veidi keerulisemaks asjaolu, et koolis peab olema 42 arvutit ning nii suurt arvutiklassi paljudes Eesti koolides pole. Sellisel juhul korraldatakse koolis mitu testisessiooni.

Testis osalevate koolide arvutite eeltestimine on andnud hea ülevaate Eesti koolide arvutiparkide seisust. On koole, kus saab korraga testi teha umbes 60 õpilast, aga ka selliseid, kus ükski arvuti ei läbinud süsteemidiagnostika testi. Paljude koolide arvutiklassid ei sobinud  PISA testiks põhjusel, et test nõuab Microsofti operatsioonsüsteemi, kuid koolid kasutavad kas Linuxit, Ubuntut, iOS-i või on üldse terminalsüsteemis.

Juhul kui koolis arvuteid pole või kooli arvutid ei sobi testiks, sooritatakse test Innovest toodud sülearvutitega.

Soovime tänavustele PISA testi sooritajatele edu. Kindlasti saavad nad sellest huvitava ja mõtlemapaneva õpikogemuse.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!