Tervislikult kevadele vastu

28. apr. 2015 Anna Sõõrd Tabasalu lasteaed Tibutare liikumisõpetaja, pedagoog-metoodik - Kommenteeri artiklit

Laps, keda kunagi ei panda tegema seda,

mida ta ei suuda, ei tee kunagi seda,

mida suudab.

(John Stuart Mill)

Aprillikuu on lasteaias Tibutare sportlik kuu, toimuvad põnevad spordi-ja terviseüritused, matkad ning sõpruskohtumised.

Tibutare meistrivõistlused rahvastepallis

Tabasalu lasteaed Tibutare traditsioonilised meistrivõistlused rahvastepallis toimusid 7. aprillil. Esmakordselt peeti pallilahingud õues kahel platsil korraga. Mängudes osalesid kõige vanemad, sügisel kooli minevad lapsed Tibude ja Mikide rühmast, kellest moodustati loosimise teel neli võistkonda: Punased, Kollased, Sinised ja Rohelised. Võistkondade kaptenid- Richard Pottmann, Marcus Videvik, Reimo Reisi ja Enrico Paosalu määrati liikumisõpetaja poolt. Mängud olid põnevad ning võistluspinget jagus turniiri lõpuni. Punapõsised ja rõõmsameelsed lapsed jooksid ja põiklesid palli eest, üritades tabada vastaseid ja hankides palli oma võistkonnale. Tibutare 2015. aasta meistriks rahvastepallis krooniti kõik kolm vastast alistanud Siniste võistkond koosseisus: Patrik Kristal, Daaniel Lipp, Reisi Reimo, Anette Vildersen, Emma Tischler, Carmen Vanapõld, Kristelis Tohv, Gren Laht, Saara Luik, Chris Andras Urban.

Turniiril valiti välja parimad mängijad nii poiste kui tüdrukute hulgast. Kaasõpilaste hõigete saatel kuulutati osavaimaks mängijaks poiste seast Patrik Kristal ja tüdrukutest Melina Põllu. Lõpptulemusena said kõik lapsed ennast proovile panna treenides silma-käe-keha koordinatsiooni, harjutada meeskonnatööd ja füüsilist väledust. Võistlus lõppes autasustamisega, kus kõik pallurid said kaela Tibutare medali. Laste emotsioonide põhjal julgen väita, et üritus läks korda. Aitäh kõikidele tublidele sportlastele ja mõnusat mängulusti edaspidiseks!

Sõpruskohtumine rahvastepallis Teelahkme lasteaiaga

Esmaspäeval, 13. aprillil võtsid Tabasalu palliplatsil omavahel mõõtu Tibutare ja Teelahkme lasteaia lapsed. Õpetajad piilusid murelike nägudega taeva poole, sest ilmaennustus lubas vihma ja lörtsi. Õnneks taevataadile spordilapsed meeldisid, isegi päike piilus taevanurgast ning sadama hakkas alles peale võistlusi.

Tibutarelaste maskott Tibu on väikestele sportlastele suureks toeks. Foto: Kaire Taberland

Tibutarelaste maskott Tibu on väikestele sportlastele suureks toeks. Foto: Kaire Taberland

Selline jõukatsumine naabrite vahel toimus juba neljandat aastat järjest. Nii mõnelgi sügisel kooliteed alustaval spordipoisil ja tüdrukul oli väike ärevus põues. Mängude edenedes muutusid lapsed rahulikumaks ning kuulasid oma lasteaia liikumisõpetajate nõuandeid ja soovitusi. Seekord olid heas hoos Teelahkme poisid ja tüdrukud, kes võitsid pallilahingu seisuga 2 : 1. Kuna ees oli ootamas Harku valla koolieelikute teatevõistlus koos köieveoga, siis katsuti rammu ka köieveos, et eelseisvaks võistluseks valmis olla ja meeskonnatööd harjutada.

Kõik võistlejad said rinda suure rahvastepalli sõpruskohtumise temaatikaga märgi ja jõuvarude taastamiseks magusa sussišokolaadi. Plaanis on kohtuda ka järgmisel aastal nii palliplatsil kui ka staadionil, et võistlemist harjutada.

Suur tänu kõigile mängijatele, publikule ning otse loomulikult kaasaelajatele nii kodudes kui palliplatsi ääres. Kindlasti andis võistlus koolieelikutele entusiasmi palli mängida ka vabal ajal.

Tervisenädal

Igakevadine Tervisenädal toimus sel aastal 20.–24. aprillil. Hommikud algasid rõõmsalt ja reipalt varajase virgutava hommikvõimlemisega saalis, kus ühise perena võimles ja tantsis hoogsalt koos kogu Tibutare pere. Hommikvõimlemise läbiviijateks olid kolme vanema rühma lapsed: Tibud, Mikid ja Naksid, kes nautisid oma esivõimlejate rolli täiel rinnal. Meeleolukaks kujunes õpetajate hommikvõimlemine, kes maskottidena esinedes erilise elavuse saalis tekitasid ning lõbus „Kapitants” sai selgeks nii väikestel kui ka suurtel tibutarelastel. Kindlasti kuulub virgutusvõimlemine lasteaia ürituste hulka ja ka järgmisel kevadel.

Südamenädal 2015 „SINU SAMMUD LOEVAD”

Liikumine tagab elurõõmu ja tervise ning annab jõudu. Südamenädalat tähistatakse Eestis alates 1993. aastast – tänavu juba 23. korda. Üle vabariigi toimuvad terve aprillikuu jooksul igasugused liikumisüritused. 20. aprillil liikusid ja harjutasid tervislikke eluviise Tabasalu ühisgümnaasiumi terviserajal Tibutare lasteaia sportlikud lapsed ja õpetajad. Krõllide ja Piilude rühma pedagoogide eestvedamisel lahendati orienteerumisülesandeid ja mõistatusi ning Metsavana juhatusel pöörati tervisele rohkem tähelepanu ja koguti tarkuseteri ka vanaemade-vanaisade tervise parandamiseks. Head tervist kõigile!

Harku valla koolieelikute teatevõistlused 2015

Teisipäeval, 21. aprillil kogunesid Tabasalu ühisgümnaasiumi staadioni jalgpalli harjutusväljakule Harku valla koolieelikud viiest lasteaiast, et maha pidada üks sportlik jõukatsumine. Kokku saadi neljandat korda ning võisteldi kombineeritud teatevõistlustes ja poiste köieveos.

Tibutare lapsed virgutavat hommikvõimlemist sooritamas. Foto Lea Treiberg

Tibutare lapsed virgutavat hommikvõimlemist sooritamas. Foto Lea Treiberg

Taevataat hellitas meid jälle kord päikselise, kuid tuulise ilmaga, mis pani väikeste sportlaste juuksed lehvima ja tõi puna palgele. Lapsed said tunda rõõmu võitudest, sõpradest ja osalemisest. Kõik tahtsid olla parimad ja pingutasid selle nimel. Sõprus spordiga sõlmitakse juba varases lapseeas ning sellise päeva olemasolu eelkooliealistele lastele väga oluline.

Kuus erinevat kombineeritud teatevõistlust nõudsid lastelt head koordinatsiooni, tasakaalu ning osavust. Tabasalu lasteaia Tibutare kuuest poisist ja tüdrukust koosnev võistkond, kuhu kuulusid Marcus Videvik, Patrik Kristal, Daaniel Lipp, Kris Aron, Krister Koger,Gren Laht, Emma Tischler, Lill Talts, Meribel Brigitta Karjama, Margaret Heinaru, Grete-Liisa Pärnik ja Melina Põllu kuulutati Harku valla koolieelikute teatevõistluse 2015 üldvõitjaks ja said rändkarika omanikuks, teiseks tuli Pangapealse ja kolmandaks Teelahkme lasteaed.

Köieveo võitjate rändkarika viisid koju Alasniidu lasteaia poisid, teiseks tuli Pangapealse ja kolmandaks Harku lasteaed. Üritus sai teoks tänu toetajate ning paljude abiliste suurepärasele koostööle.

Soovin kõikidele osalejatele palju isiklikke rekordeid algaval kooliteel!

Üle-eestiline lasteaedade spordipäev

Avarivistus. Foto: Reeli Simanson

Avarivistus. Foto: Reeli Simanson

Reedel, 24. aprillil osales Tabasalu lasteaed Tibutare neljandat korda Tallinnas Audentese spordihallis üle-eestilisel 18. lasteaedade spordipäeval, kuhu oli kohale tulnud 36 lasteaeda kokku 432 lapsega. Kavas oli tavapäraselt teatejooks, kombineeritud teatevõistlus, köievedu poistele ja osavusvõistlus tüdrukutele. Igas võistluses oli kuus vahetust. Pinge oli üleval kogu võistluse vältel. Kui eelmisel aastal tulime spordipäeva üldvõitjaks, siis sellel aastal jälitas võistkonda ebaõnn, kuna meie üks kiiretest sporditüdrukutest kukkus ning suure ähmiga kadus ka teatevahetuse rõngas käest. Ei tea, millega me oma fortuuna ära olime pahandanud, aga ka kombineeritud võistlusel juhtus apsakaid. Kuigi tibutarelased võitsid ülekaalukalt oma vahetuse teatevõistluste võistkondi, ei tähendanud see veel ala üldvõitu, sest võisteldi kiiremale ajale kõikides vahetustes. Kõige raskem oligi lastele selgeks teha, et teised võivad oma vahetuses meie hea aja üle joosta. Tüdrukud andsid endast parima osavusvõistlusel ja poisid proovisid oma jõu ühendada köieveos. Kokkuvõttes tuli Tibutare lasteaed 36 lasteaia hulgas 13. kohale. Tsiteerides Mikide rühma Margaretti: „Kaotada peab ka oskama!”. Oluline oli aidata lastel võistluste eel ja võistluste käigus tekkivate emotsioonidega edukalt toime tulla. Kiitus ja julgustus aitavad lastel järgmistel jõuproovidel uuesti katsetada ning teevad võistlemisest põneva ettevõtmise. Seda, et spordilaps on ergas, tegus, terve ja rõõmus teavad meie lasteaias kõik!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!